Muzeum Papiernictwa zaprasza na wystawę: Szkło artystyczne, malarstwo. Twórczość Konstantego ZielińskiegoPoprzedni artykuł 

Konstanty Zieliński
Konstanty Zieliński

Muzeum Papiernictwa zaprasza na wernisaż wystawy zatytułowanej Szkło artystyczne, malarstwo. Twórczość Konstantego Zielińskiego, który odbędzie się 22 kwietnia br. o godzinie 17:00. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Nie od dziś wiadomo, że filarem działalności dusznickiego młyna papierniczego jest upowszechnianie i popularyzacja wiedzy związanej z produkcją i historią papieru. Nie oznacza to jednak, że muzeum zamyka się na inne dziedziny szeroko rozumianej kultury i sztuki. Dzięki wielopłaszczyznowej fascynacji rozmaitymi zagadnieniami, Muzeum skupia się na podtrzymywaniu wątków regionalnych, szerząc tym samym wiedzę o lokalnym rękodziele oraz jego utalentowanych twórcach. Do takowych niewątpliwie zalicza się Konstanty Zieliński – autor rzeczonej ekspozycji.

Tym razem sala wystaw czasowych Muzeum Papiernictwa na pewien czas zdominowana zostanie przez… szkło. I to nie byle jakie – szklane rzeźby inspirowane morskimi formami, kryształy barwione, często z grawerunkiem architektury, motywów roślinnych czy nawet postaci. A to wszystko na tle abstrakcyjnych prac malarskich oraz szkiców przedstawiających procesy ręcznej produkcji szkła, które latami utrwalały się w pamięci artysty – ekspozycja więc w sposób naturalny powiąże szkło z papierem, tym samym płynnie łącząc twórczość artysty z podstawowym filarem działalności Muzeum Papiernictwa.

Konstanty Zieliński urodził się w 1948 roku w Kowarach. Pracę zawodową rozpoczął w 1967 r. – jako zdobnik szkła w nieistniejącej już Hucie Szkła Sudety w Szczytnej. Nieprzeciętne zdolności rysunkowe czy wyczucie szlifierskie, pozwoliły mu wykonywać misterną pracę grawera, a także rozwijać pasje, które znacząco wybiegły poza mury dawnej Huty, stając się jego fascynacją również w życiu prywatnym. Mimo przejścia na emeryturę, Konstanty do dziś pozostał aktywny twórczo, a owoce jego wieloletnich działań podziwiać możemy na wystawie w muzeum.

Twórczość Konstantego Zielińskiego niejednokrotnie doceniona została w szerokich kręgach kulturowych – w latach 80. i 90., jego dzieła pojawiły się na zbiorowych wystawach w Szczytnej, Polanicy-Zdroju czy w Wałbrzychu na Zamku Książ. Prawdziwą perłą wśród sukcesów Zielińskiego był niewątpliwie udział w międzynarodowej wystawie w Japonii w Kanazawie. Obecnie jego grawerowane szkła można znaleźć w kolekcjach wielu, nie tylko okolicznych muzeów – poszczycić nimi może się Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Muzeum Karkonoskie, Muzeum Regionalne w Szklarskiej Porębie, a nawet Muzeum Narodowe w Warszawie. Jego dzieła trafiły również do wielu kolekcji prywatnych zarówno w kraju jak i zagranicą.

Dzięki wystawie Szkło artystyczne, malarstwo udało się w jednym miejscu zebrać kwintesencję wieloletniej twórczej działalności Konstantego Zielińskiego, a zarazem udowodnić pewien stan rzeczy, który absolutnie nie jest współcześnie czymś nieoczywistym – sztuka użytkowa, przy akompaniamencie wyobraźni i talentu może przerodzić się w fenomenalne arcydzieło.

Wystawa będzie dostępna od 22 kwietnia do 3 lipca 2022 r.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności