Ogłoszenie zwycięzców nagrody Pro Carton Young Designers AwardPoprzedni artykuł 

15 września Horst Bittermann, prezes Pro Carton, ogłosił zwycięzców w wypełnionej po brzegi sali podczas Kongresu Europejskich Stowarzyszeń Producentów Kartonu (ECMA) w Krakowie. We wszystkich czterech kategoriach - Kreatywne Opakowania Kartonowe (Żywność i Napoje), Kreatywne Opakowania Kartonowe (Inne Kategorie), Kreatywne Pomysły Kartonowe oraz Zrównoważony Rozwój - jury było pod wrażeniem jakości zgłoszeń. Dzięki nim nowe pokolenie projektantów opakowań w przekonujący sposób pokazało swoją kreatywność w rozwiązywaniu problemów związanych z projektowaniem opakowań. Przyznano dwie inne nagrody dla najlepszego debiutanta oraz nagrodę publiczności.

Wolne ręce w kinie dzięki Twin Bags

Burak Ayataç, projektant Twin Bags for Popcorn and Beverages , zdobył pierwsze miejsce w kategorii Creative Carton Packaging: Food and Beverage oraz nagrodę publiczności. Turecki student z Politechniki w Stambule genialnie rozwiązał problem transportu przekąsek do kina: dzięki jego metodzie można jedną ręką przenieść dwie torby z popcornem i napoje w puszkach z lady na fotel. Praktyczna tekturowa konstrukcja jest składana, stabilna i łatwa w użyciu. Pomysłowo zaprojektowana perforowana podłoga pozwala na bezproblemową separację w celu dystrybucji przekąsek i napojów z siedziska. Roland Rex, członek jury, określił projekt Buraka jako „bardzo udany” i zaznaczył, że pozostawia on miejsce na dodatkowy druk i marketing.

Ten wpis zdobył również Nagrodę Publiczności, która umożliwiła szerokiej publiczności głosowanie na swój ulubiony kreatywny pomysł na karton w czterech kategoriach: Żywność i napoje, Wszyscy inni, Kreatywne pomysły na kartony i Zrównoważony rozwój.

Wszechstronne składane arcydzieło

Duet Jana Becker i Wilma Schulz z Münster School of Design (Niemcy) otrzymał najwyższą nagrodę w kategorii „Kreatywne opakowania kartonowe (inne kategorie)” za projekt Float . Estetyczny design stanowi zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych opakowań soli do kąpieli. Wykonana z jednego kawałka tektury konstrukcja demonstruje możliwości konstrukcyjne materiału i opiera się na kreatywnym mechanizmie składania. Umożliwia to przekształcenie opakowania soli do kąpieli w pływający statek, który zamienia kąpiel w pachnące, relaksujące doznanie. Sędzia Sanjeev Das pochwalił Float jako „piękne opakowanie soli do kąpieli… o prostym designie, który nadal zapewnia konsumentom wspaniałe wrażenia”.

Kreatywność z kartonu

Austriacki student Christian Jammernegg wygrał w kategorii „Kreatywne pomysły kartonowe” za swój projekt Swingtape . Pokazuje możliwości zastąpienia plastiku kartonem. Kompaktowy dyspenser jest nie tylko trwałą alternatywą dla plastiku, ale także rozwiązuje frustrujący problem ciągłego przyklejania się taśmy do dyspensera. Kiedy kawałek taśmy zostanie odcięty za pomocą wbudowanego obcinaka, rolka obraca się do przodu, aby uzyskać łatwy dostęp do następnego kawałka. Roland Rex pochwalił Swingtape w swojej ocenie słowami: „To absolutnie pomysłowe i przemyślane opakowanie, za którym kryje się przytłaczająca inwencja”.

Niepowtarzalne poczucie zrównoważonego rozwoju

Przedostatnia nagroda wieczoru, która dotyczyła zrównoważonego rozwoju, trafiła do Anny Grubing, Darii-Luny Sagurny i Sabriny Hofmann z Münster School of Design (Niemcy) za wkład Align .

Ich zwycięska koncepcja dotyczy opakowań z tworzyw sztucznych jednorazowego użytku w branży technologicznej, w szczególności opakowań kabli i przewodów, oraz oferuje wygodne zamienniki kartonów. Zrównoważony, zorientowany na konsumenta , Align wyposażony jest w dwie odpinane osłony, które najpierw chronią oryginalny kabel podczas transportu, a następnie przekształcają się w nośnik z nieskończonymi możliwościami organizowania i sortowania kabli. Jury było entuzjastycznie nastawione do zgłoszenia i pochwaliło „niezwykle inteligentną koncepcję projektową” uczniów.

Na koniec nagroda Pro Carton Young Designer Award przyznawana jest ambitnym młodym projektantom oraz wkładom instytucji, które po raz pierwszy biorą udział w konkursie. Tutaj Oxana Zaporoniuc z Politechniki Mołdawii zdobyła „Nagrodę Nowicjusza”. Ich sprytna konstrukcja do pakowania płynów świadczy o wytrzymałości i trwałości tektury. Celem Oxany było zaprojektowanie opakowania, które wykorzystuje minimalną ilość materiału, ale bez kompromisów w zakresie ochrony produktu, a jednocześnie jest atrakcyjne na półce. Atrakcyjne opakowanie ochronne ma inteligentne opcje zamykania, które ujawniają projekt i prezentację delikatnych produktów. Tegoroczne jury doceniło projekt jako „bardzo dobry przykład pełnego wykorzystania potencjału kartonu”.

Winfried Mühling, dyrektor generalny Pro Carton, powiedział: „Jesteśmy zachwyceni rekordowym udziałem w tegorocznej edycji konkursu Pro Carton Young Designers Awards. Otrzymaliśmy ponad 800 zgłoszeń z ponad 100 uniwersytetów i instytucji edukacyjnych z całej Europy - o 28% więcej niż w 2021 roku. Każdego roku widzimy naprawdę pomysłowe, praktyczne projekty, które oferują rozwiązania codziennych niedogodności, a także globalnych wyzwań. Tegoroczne wpisy doskonale podkreślają uniwersalność kartonu. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i gratulujemy zwycięzcom 2022 roku. Jesteśmy bardzo podekscytowani, widząc, jaki wpływ będą mieli wszyscy ci inspirujący młodzi projektanci na przyszłość branży opakowaniowej”.

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności