Osiem ciekawostek o druku z okazji Międzynarodowego Dnia DrukuPoprzedni artykuł 

Dla wielu branż druk wciąż pozostaje nieodłącznym elementem codziennej działalności. Możliwości oferowane przez współczesne technologie sprawiają, że druk ewoluuje, a samo urządzenie charakteryzuje się obecnie wieloma nowymi funkcjami. Innowacje w dziedzinie druku wspierają także zrównoważone podejście do obrazowania i powielania dokumentów. Recykling tonerów, wydłużone życie urządzeń drukujących, praca w chmurze, mniejsze zużycie zasobów naturalnych potrzebnych do produkcji, oszczędność papieru – to tylko niektóre z kierunków proekologicznych ewolucji tego sektora.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Druku, który przypadka 26 października, wiodący producent urządzeń drukujących Lexmark, przypomina ciekawostki dotyczące wynalazku Gutenberga.

Wszystko zaczęło się w Egipcie

Historia druku sięga tysięcy lat - niektórzy datują jego powstanie nawet na ok. 2400 p.n.e. – W Egipcie odkryto stemple służące do powielania wzorów metodą wytłaczania ich na glinianych tabliczkach, przed ich wypaleniem. XV wiek przyniósł całkowity rozkwit druku, dzięki Gutenbergowi i jego wydrukowanej Biblii, oraz pierwszej wydrukowanej w Polsce pozycji- „Explanatio in psalterium” Jana Turrekrema. Druk jest więc z nami od niepamiętnych czasów- a jego rola wciąż jest ważna.

Druk zamiast wina

Johannes Gutenberg stworzył w 1439 pierwszą maszynę drukarską z maszyny do …wina. Zamiast tłoczenia winogron, sprzęt tłoczył metalowe formy liter na arkusze papieru, pergamin lub welin. Gutenberg był zawodowym złotnikiem, więc wykorzystał swoje umiejętności obróbki metalu.

Drugi najsławniejszy drukarz

Jednym z najsławniejszych światowych drukarzy był również Benjamin Franklin –ojciec założyciel Stanów Zjednoczonych. Praca w roli czeladnika drukarza szybko go znudziła i za namową ówczesnego gubernatora Pensylwanii postanowił otworzyć własne wydawnictwo. Rozbudował swój majątek, drukując Pennsylvania Gazette oraz walutę papierową i dokumenty dla Pensylwanii oraz Delaware.

USA wciąż na prowadzeniu

Stany Zjednoczone to największy na świecie rynek poligraficzny. Według statystyk, Japonia jest następną w kolejce. Za nią plasują się Chiny, Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Kanada, Indie. Oczekuje się, że przyszły krajobraz drukarski w Indiach zmieni się w ciągu najbliższych pięciu lat.

Papier królem recyklingu

Firmy papiernicze często są oskarżane o wycinanie drzew do produkcji papieru. Jednak 39 procent włókien używanych do produkcji papieru pochodzi z papieru makulaturowego. Papier jest poddawany recyklingowi w większym stopniu niż jakikolwiek inny towar w Ameryce Północnej. Recykling jednej tony papieru to oszczędność 20 drzew, 20 tysięcy litrów wody i 30 kg zanieczyszczeń powietrza. W Polsce poddaje się recyklingowi ok 50 % papieru.

Miniaturowa książka

22-stronicowa japońska książka zawierająca zdjęcia kwiatów czterech pór roku znajduje się w Światowej Księdze Rekordów Guinnessa. To nie jest zwykła książka; to najmniejsza drukowana książka na świecie, 0,74 x 0,75 mm (0,0291 x 0,0295 cala).

Nie całkiem zielony Hulk

Zielony kolor skóry Hulka, był początkowo spowodowany błędem w procesie drukowania. W debiucie serii komiksów Stana Lee „The Incredible Hulk” Lee nadał Hulkowi szary kolor skóry, aby celowo oddzielić potwora od konkretnej grupy etnicznej. Pojawiły się jednak problemy z szarą kolorystyką, przez co w każdym egzemplarzu pojawiał się inny odcień Hulka. Niektóre kopie były zielone, a kiedy Lee je zobaczył, uznał, że zieleń lepiej pasuje do Hulka.

Początek druku 3D

Za człowieka, który wymyślił druk 3D powszechnie uważa się Charles’a Hulla, który złożył wniosek patentowy na swoją drukarkę 8 sierpnia 1984 r. Od 2006 roku rozpoczął się lawinowy rozwój druku 3D. Coraz więcej drukarek trafia na rynek. W 2008 roku, druk 3D osiągnął jeszcze większą popularność w mediach, dzięki kolejnemu zastosowaniu modelowania w medycynie: pierwszej wydrukowanej protezie 3D.

Na podstawie informacji firmy Lexmark

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności