Stora Enso i Voodin Blades projektują bazujące na drewnie łopaty do turbin wiatrowychPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso
Fot.: Stora Enso

Stora Enso nawiązała współpracę z Voodin Blades Technology GmbH, której celem jest stworzenie i wprowadzenie na rynek proekologicznych łopat do turbin wiatrowych, wykonanych z drewna. Porozumienie zakłada, że obie firmy dołożą wszelkich starań, by znaleźć zrównoważoną środowiskowo alternatywę dla obecnie istniejących rozwiązań w tym zakresie, jak też stworzą konkurencyjny i niezawodny łańcuch dostaw umożliwiający skuteczną realizację projektu. Obecnie staraniem obu firm dostępne są 20-metrowe łopaty do turbin o mocy 0,5 MW; plany partnerów zakładają zaś wyprodukowanie łopat o długości 80 m.

Voodin Blades to niemiecki start-up specjalizujący się w produkcji proekologicznych łopat do wirników wykorzystywanych w turbinach wiatrowych. Stora Enso jest z kolei globalnym dostawcą wyrobów bazujących na drewnie, w tym elementów typu LVL (laminated veneer lumber) – materiału konstrukcyjnego znajdującego zastosowanie m.in. przy budowie elektrowni wiatrowych. Nawiązana z Voodin Blades współpraca wpisuje się w strategię nordyckiego koncernu, zakładającą sukcesywne rozbudowywanie portfolio o innowacyjne rozwiązania odnawialne, bazujące na drewnie, mające zastępować mniej przyjazne dla środowiska materiały. „W kontekście obecnego kryzysu energetycznego i ambitnych celów związanych z dekarbonizacją, zapotrzebowanie na energię wiatrową nabiera szczególnego znaczenia. Za sprawą współpracy z Voodin Blades chcemy przyspieszyć nasze działania zmierzające do stworzenia zrównoważonego, a zarazem konkurencyjnego łańcucha dostaw z myślą o rosnącym rynku łopat do turbin wiatrowych” – mówi Lars Völkel, Executive Vice President w dziale Stora Enso Wood Products.

Łopaty elektrowni wiatrowych najczęściej są produkowane z włókna szklanego i węglowego – energochłonnych, nieodnawialnych tworzyw sztucznych, wytwarzanych z produktów petrochemicznych, których recykling jest utrudniony. Jak podaje Stora Enso, cykl życia dziesiątek tysięcy łopat kończy się na wysypiskach śmieci. Wprowadzając na rynek alternatywne, zrównoważone rozwiązanie, bazujące na drewnie, Stora Enso i Voodin Blades dążą do stworzenia łopat o mniejszej wadze oraz większego uniezależnienia rynku od paliw kopalnych.

„Przemysł wiatrowy, jako jeden z czynników stymulujących neutralność węglową, musi stać się w 100% zrównoważony i przyjazny dla środowiska. Umożliwiając instalowanie 20-metrowych łopat kreujemy bardziej proekologiczną przyszłość. Z czasem chcemy też projektować i wytwarzać łopaty do turbin wielomegawatowych” – mówi Joachim Knapp, inżynier ds. mechaniki i ekspert w obszarze automatyzacji w firmie Voodin Blades.

Z myślą o wspólnym projekcie, Stora Enso dostarcza w 100% zrównoważone drewno, stosowane do produkcji nowych łopat. W pierwszych, o długości 20 metrów, znajdą zastosowanie elementy LVL – wyroby z drewna charakteryzujące się dużą nośnością, z łatwością utrzymujące duże ostrza obrotowe. W przeciwieństwie do stali i betonu, elementy LVL są relatywnie lekkie w kontekście ich transportu na terenie budowy i nie wymagają sprzętu ciężkiego. Jak podkreśla Stora Enso, są one odnawialne i generują minimalny ślad węglowy. Pierwsze 20-metrowe łopaty zostaną zainstalowane na 0,5- megawatowych turbinach, zlokalizowanych w okolicach Warburga (Niemcy) jeszcze w tym roku.

Poza współpracą z Voodin Blades, firma Stora Enso zaanonsowała w ostatnim czasie również inne strategiczne partnerstwo, dedykowane branży wiatrowej. Wspólnie z Modvion – firmą specjalizującą się w technologiach bazujących na drewnie, nordycki koncern pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym zastosowanie tego surowca przy budowie wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności