Pod hasłem „Doświadczenie. Transformacja” firma Sun Chemical zaprezentuje na targach INFOFLEX 2023 swoje pełne portfolio farb, lakierów i klejów, dedykowanych produkcji opakowań giętkich. Mają one – jak podkreśla producent – z jednej strony zwiększyć wydajność produkcji poligraficznej, z drugiej – pomóc w wyróżnieniu finalnych wyrobów na półce sklepowej. INFOFLEX odbędzie się w dniach 17-18 kwietnia br. w Columbus Convention Center w Columbus (stan Ohio, USA).
„Drukarnie i właściciele marek w coraz większym stopniu dbają o proekologiczność swoich opakowań, a my jako firma jesteśmy w unikalnej sytuacji, by im w tym pomóc” – mówi Jim Felsberg, dyrektor ds. farb opakowaniowych w północnoamerykańskim oddziale Sun Chemical. – Każdy produkt, jaki wprowadzamy na rynek, ma mieć wpływ na bardziej zrównoważony proces produkcyjny. Podczas INFOFLEX chcemy zaprezentować, w jaki sposób nasze rozwiązania pomagają w redukcji odpadów, zwiększeniu wydajności drukowania oraz w dążeniu do tego, by finalne opakowania były odzyskiwalne, kompostowalne i/lub odnawialne”. Poza obecnością z własnym stoiskiem, firma Sun Chemical będzie też aktywnie uczestniczyć w towarzyszącej targom konferencji. Jim Felsberg wystąpi na niej z referatem zatytułowanym „Farby, lakiery i kleje oraz ich wpływ na proekologiczność opakowań”.
Sun Chemical i polityka zrównoważonego rozwoju
Kwestie ekologiczne, jak podkreśla Sun Chemical, odgrywają niezwykle ważną rolę w działalności firmy. Już jakiś czas temu zdefiniowała ona w tym zakresie swoją strategię, określaną mianem „5R” (Reuse, Reduce, Renew, Recycle & Redesign). Jest to swego rodzaju „mapa drogowa”, ukierunkowana na jak największą proekologiczność jej technologii i produktów. Obejmuje ona: projektowanie produktów na nowo (tak by cechowała je wyższa proekologiczność); stosowanie materiałów nadających się do ponownego zastosowania; redukcję zużycia energii, wody, surowców, jak też zwiększanie efektywności działalności drukarń; większe zastosowanie surowców bioodnawialnych i redukcję materiałów, bazujących na surowcach kopalnych, jak też wspieranie klientów w tego typu działaniach; zwiększenie poziomu odzysku farby z makulatury oraz kompostowalności produktów poligraficznych.
Do roku 2050 firma Sun Chemical, wspólnie ze spółką-matką – DIC Corporation – ma zamiar osiągnąć neutralność węglową, a wspomniana strategia „5R” ma w tym kontekście wskazywać dalsze kroki w rozwijaniu i opracowywaniu nowych rozwiązań. Jako przykład Sun Chemical podaje serię SunEco, z której wszystkie produkty zostały zaprojektowane tak, by pomóc w spełnieniu co najmniej jednego z założeń „5R”.
W kontekście „Reuse” (odzyskiwania energii ze strumieni odpadów oraz pozyskiwanie tychże z wysypisk śmieci) jej propozycje to SunSys Vallotemp, SunSys Vallochem, SunFuse i SunLam – seria funkcjonalnych powłok i klejów, pozwalających na takie zaprojektowanie opakowania (z myślą o jego wytrzymałości), by mogło być wykorzystywane wiele razy.
Przykładem działań w obszarze „Reduce” (minimalizowania odpadów, wykorzystanej energii i redukcji emisji) jest SunUno Solimax – wszechstronny system farbowy umożliwiający – jak podkreśla Sun Chemical – zmaksymalizowanie wydajności procesu drukowania i jego jak największe uproszczenie. Ma to zostać osiągnięte dzięki wykorzystaniu jednej platformy obejmującej liczne aplikacje końcowe.
Pomocnym narzędziem dla drukarń ma też być SynECG – narzędzie wchodzące w skład pakietu SunColorBox. Redukuje ono – jak zapewnia producent – czasy narządzania i przezbrojenia maszyn, zwłaszcza w kontekście realizacji wielu prac uwzględniających szerszy gamut kolorystyczny.
SunWave to z kolei farby UV-LED pozwalające – zdaniem producenta – na redukcję zużycia energii dzięki utrwalaniu wydruków z zastosowaniem zarówno konwencjonalnych lamp UC jak też promienników LED. Umożliwiają też, jak dodaje Sun Chemical, sprawną konwersję z jednego systemu suszenia na drugi.
Obszar „Renew” wiąże się z pozyskiwaniem i znajdowaniem nowych źródeł odnawialnej energii. Jako przykład związanych z nim rozwiązań Sun Chemical wskazuje SunVisto AquaGreen – wodne farby i lakiery, których receptura uwzględnia znacząco wyższy udział bio-odnawialnych żywic, przy zachowaniu wszystkich parametrów niezbędnych do różnych aplikacji wykorzystujących opakowania papierowe.
Kolejny element „5R” to obszar „Recycle” – pozyskiwanie i odzyskiwanie rozpuszczalników oraz innych surowców z wykorzystanych wcześniej materiałów. Tu Sun Chemical ma do zaproponowania m.in. SunSpectro SolvaWash FL - solwentowe farby fleksograficzne, które – jak podkreśla producent – można z łatwością poddać zmywaniu i odfarbianiu. Zapewniają one wysoką jakość druku, a ich parametry techniczne pozwalają na znaczący recykling polietylenu w ciągach technologicznych, dedykowanych odzyskowi plastikowych butelek. Inny przykład z oferty firmy to SunUno Solimax AP - farby z certyfikatem Vinçotte-TÜV, który umożliwia ich zastosowanie w produkcji opakowań sygnowanych znakiem „OK Compost”. Jest to zestaw farb, przeznaczonych do zadrukowywania wielu powszechnie stosowanych podłoży, używanych do produkcji opakowań giętkich – z zastosowaniem laminacji klejem bądź pasteryzacji, gdzie wykorzystywane jest utrwalanie gorącym powietrzem. SunSys Vallogo natomiast to seria lakierów solwentowych, przeznaczonych do konfekcjonowania (uszczelniania) produktów metodą na zimno. Jak podkreśla Sun Chemical, ich zastosowanie w żaden sposób nie komplikuje procesu recyklingu opakowania.
Kolejna jej propozycja to SunSye Vallochem – unikalna, jak podkreśla producent, wodna powłoka, mająca zastępować warstwę polietylenową w kubkach papierowych przeznaczonych na napoje zimne i gorące oraz dania na wynos i realizowane w dostawie. Zwiększa się tym samym ich odzyskiwalność, bez wpływu na postrzeganie kubków i naczyń przez konsumentów, zarówno pod względem ich funkcjonalności jak i walorów dotykowych.
SunLam to wolny od rozpuszczalników klej do laminowania, certyfikowany z myślą o kompostowalności, cechujący się – jak podaje Sun Chemical – wysoką przyczepnością do różnych folii kompostowalnych.
Rozwiązywanie problemów w drukowaniu
Sun Chemical zwraca uwagę, że ze względu na ciągły rozwój technologii drukowania konieczne jest równoczesne wprowadzanie udoskonaleń w stosowanych w nich farbach. Gdy na rynku pojawia się maszyna o wyższej prędkości drukowania, wskazane byłoby – zdaniem Sun Chemical – rozważanie nowej farby, by uniknąć jakichkolwiek problemów. Firma dodaje, że użytkownik powinien też zwrócić uwagę na elementy samej maszyny oraz inne materiały eksploatacyjne takie jak wałki czy formy drukowe. Aby wesprzeć swoich klientów w uniknięciu tego typu problemów, firma stworzyła dostępny online przewodnik – Ink Troubleshooting Guide (http://inktsa.sunchemical.com/), uwzględniający różne techniki drukowania i zjawiska, jakie mogą przy tym występować. Po wybraniu danej techniki drukowania, na stronie internetowej (dopasowanej do różnych platform mobilnych) użytkownik ma do dyspozycji zdjęcia oraz różne frazy opisujące potencjalny problem taki jak np. nieodpowiednie przyrosty punktu, powstawanie „duchów”, smużenie, dublowanie i inne. Mają one pomóc operatorom przebywającym w hali maszyn w identyfikacji problemu, z jakim mają do czynienia.
Poza promocją tego narzędzia podczas targów INFOFLEX, firma Sun Chemical będzie też dzielić się z osobami odwiedzającymi jej stoisko informacjami na temat oferowanej przez nią propozycji kompleksowego wsparcia technicznego. Uwzględnia ono pięć etapów działania: identyfikację problemu, audyt w drukarni, wybór właściwego produktu, testy na maszynach, wdrożenie wybranego produktu. Wyzwaniom związanym z problemami występującymi w druku i sposobami ich rozwiązania będzie poświęcone drugie wystąpienie ze strony Sun Chemical podczas konferencji towarzyszącej targom. Tu prelegentem będzie Moe Rehmeh - Technical Customer Service Functional Excellence Director w firmie Sun Chemical.
Więcej informacji na temat rozwiązań promowanych przez Sun Chemical podczas INFOFLEX 2023 można znaleźć na stronie www.sunchemical.com/flexpackaging-transform.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej