Podsumowując udany rok 2024 dla ACTEGA, rok ten był pełen możliwości, nawet w obliczu zakłóceń w łańcuchu dostaw i rosnących kosztów w branży. ACTEGA, producent specjalistycznych powłok, farb, klejów, uszczelniaczy i mieszanek dla przemysłu poligraficznego i opakowaniowego, nie tylko poradziła sobie z tymi złożonościami, ale także rozwijała się. Nawiązując nowe partnerstwa w celu wprowadzenia na rynek swoich pionierskich technologii, rozbudowując swoje zakłady produkcyjne i postępując naprzód w zakresie zrównoważonych rozwiązań, ACTEGA nadal wnosiła znaczącą wartość dodaną do działalności swoich klientów i całej branży w 2024 roku. Wybiegając w przyszłość do 2025 r., ACTEGA umocniła swoją pozycję lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju, wprowadzając w tym roku innowacyjne produkty, a także przewodząc postępom i inicjatywom promującym szerszy zrównoważony rozwój w sektorze.
Prezentacja zróżnicowanej i innowacyjnej gamy produktów na wiodących targach i konferencjach branżowych
W 2024 roku ACTEGA zaprezentowała swoje rozwiązania i produkty na ważnych wydarzeniach branżowych, w tym drupa 2024 i Labelexpo Americas. Na targach drupa 2024 ACTEGA zaprezentowała swoje kompleksowe portfolio produktów dla drukarni i przetwórców w różnych punktach kontaktowych i na stoiskach firm partnerskich podczas całego wydarzenia. Nacisk położono na ofertę firmy w zakresie bardziej zrównoważonych rozwiązań i opcji zdobienia o wysokiej wartości, z technologią ECOLEAF jako jedną z głównych atrakcji dla uczestników targów drupa.
Powłoki barierowe na bazie wody były kolejnym produktem, który przyciągnął wiele uwagi na targach. Odwiedzający mogli zapoznać się z szerokim portfolio rozwiązań do zastosowań takich jak tace do pieczenia i żywności, pudełka na mydło, opakowania do fast foodów i inne. Wraz ze swoimi partnerami ACTEGA po raz kolejny pokazała, co jest możliwe dla drukarni, przetwórców opakowań i przemysłu papierniczego.
Kolejną ważną atrakcją targów drupa 2024 był Dennis Siepmann, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w firmie ACTEGA, który zwrócił się do publiczności w kluczowym temacie koncepcji zrównoważonego rozwoju i nadchodzącego rozporządzenia UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Rozporządzenie to zapowiada zmianę krajobrazu opakowań i ich materiałów.
Na targach Labelexpo Americas firma ACTEGA zaprezentowała podkład ACTKote UV wash-off, ważny dodatek do portfolio zrównoważonych rozwiązań, zaprojektowany w celu zwiększenia możliwości recyklingu rękawów termokurczliwych. Przed oficjalną premierą nowy podkład został formalnie uznany przez Stowarzyszenie Recyklerów Tworzyw Sztucznych (APR) za spełniający najwyższe kryteria recyklingu zgodnie z przewodnikiem APR Design® Guide for Plastics Recyclability. Ten wysokiej jakości podkład nie tylko zapewnia wysokiej jakości przyczepność farby drukarskiej potrzebnej do aplikacji termokurczliwych rękawów, ale klienci mogą być pewni, że wybór ACTKote Primer prowadzi do zmniejszenia ilości odpadów, bardziej efektywnego wykorzystania zasobów naturalnych i zwiększenia podaży wysokiej jakości materiałów pochodzących z recyklingu poużytkowego.
Odwiedzający Labelexpo mieli okazję zapoznać się z różnorodnym portfolio produktów ACTEGA, w tym z niskomigracyjnymi farbami i powłokami SafeShield, które są szeroko certyfikowane do zastosowań niskomigracyjnych. Produkty te, zgodne z globalnymi standardami, podkreślają zaangażowanie firmy ACTEGA w doskonałość regulacyjną i innowacje. Na targach Labelexpo Americas ACTEGA zaprezentowała również farby i powłoki LED-UV, które są wykorzystywane w energooszczędnych i bezemisyjnych procesach drukowania. Dostępne w różnych wykończeniach, takich jak Matte, Gloss i MotionCoat®, powłoki te oferują unikalne efekty wizualne, które zwiększają atrakcyjność rękawów termokurczliwych i etykiet samoprzylepnych.
Mell Bishop, wiceprezes Flexible Packaging North America & Global Market Manager Labels, ACTEGA wyjaśnia: "Ponieważ poprawa zrównoważonego rozwoju jest priorytetem dla branży, produkty i technologie zaprezentowane przez ACTEGA na Labelexpo Americas stały się atrakcją dla każdego uczestnika targów. Jesteśmy firmą, która jest zaangażowana we wszechstronne zrównoważone podejście - od tego, jak opracowujemy nasze farby, powłoki i technologie oraz wpływ tych produktów na ślad węglowy etykiet i opakowań, po naszą wiedzę regulacyjną, która zapewnia naszym klientom pełne zaufanie do naszych bezpiecznych, zgodnych z przepisami rozwiązań”.
Podczas wydarzenia Cannex Fillex Asia Pacific w Guangzhou w Chinach ACTEGA podkreśliła swój najnowocześniejszy postęp naprzód w technologii opakowań metalowych, koncentrując się na zrównoważonym rozwoju. Jedną z wyróżniających się technologii był ROTARflow, cyfrowy system, który optymalizuje wydajność produkcji końcówek puszek poprzez dokonywanie w czasie rzeczywistym korekt w celu precyzyjnego nakładania uszczelniaczy na bazie wody przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości odpadów. Inną godną uwagi innowacją było Low Cure Coatings, rozwiązanie dla wewnętrznych puszek aerozolowych, które przyciągnęło uwagę na targach ze względu na jego zdolność do utwardzania w niższych temperaturach 195-200°C, zwiększając zarówno zrównoważony rozwój, jak i wydajność. ACTEGA zaprezentowała również swój innowacyjny system UV DIRECT TO METAL, zmniejszający emisję CO2 o 40% poprzez zastąpienie powłok rozpuszczalnikowych systemami UV, SVELON® Low Gauge Compounds, zmniejszający grubość korka do 0,18 mm i potencjalnie oszczędzający 90 000 ton metrycznych metalu rocznie. Ponadto na targach zaprezentowano wspólne opracowanie technologii INNOCAN® przez firmy ACTEGA, Brasilata Labs i HP Indigo. Ten innowacyjny, opłacalny proces usprawnia szybki offsetowy druk cyfrowy w produkcji puszek.
W tym roku, podczas jesiennej konferencji Paper Packaging Council w Atlancie, ACTEGA i Standridge Color Corporation zaprezentowały swoją współpracę w zakresie tworzenia zrównoważonych rozwiązań dla jednorazowych opakowań do żywności. Obie firmy wspólnie zaprezentowały swoje rozwiązania barierowe na bazie wody i możliwości zastosowania - oferując branży zrównoważoną i funkcjonalną alternatywę dla tradycyjnej tektury powlekanej poliuretanem.
Wytyczanie ścieżki zrównoważonych innowacji dzięki pionierskim technologiom: ECOLEAF i Signite®
Patrząc wstecz na rok 2024, ECOLEAF - technologia metalizacji na żądanie do zdobienia etykiet - ugruntowała swoją rolę jako kluczowa innowacja w portfolio ACTEGA. Technologia ECOLEAF została uhonorowana nagrodą FINAT Sustainability Award 2024 w kategorii Reduction of Environmental Impact podczas Sustainable Packaging Summit w Amsterdamie. Wyróżnienie to podkreśla przełomową metodę ECOLEAF polegającą na nakładaniu metalizacji tylko tam, gdzie jest to konieczne, znacznie zmniejszając wpływ etykiet na środowisko. Zwiększając możliwości recyklingu i minimalizując ilość odpadów, ECOLEAF od dawna stanowi wyzwanie dla użytkowników końcowych zainteresowanych zrównoważonymi rozwiązaniami opakowaniowymi.
W tym roku ACTEGA z powodzeniem rozszerzyła zastosowanie ECOLEAF w różnych sektorach poprzez strategiczne partnerstwa z wiodącymi firmami, w tym FUJIFIM. We współpracy z FUJIFILM, ACTEGA zamierza zintegrować 46kUV Inkjet Printbar z technologią metalizacji ECOLEAF, zwiększając rozdzielczość druku. Aby jeszcze bardziej wspierać swoich partnerów i promować zrównoważone praktyki, ACTEGA zaoferowała w 2024 r. bezpłatną, usprawnioną ocenę cyklu życia (LCA) dostosowaną do konkretnych zastosowań właścicieli marek.
„W erze, w której świadomość ekologiczna dyktuje trendy w branży i zachowania konsumentów, ECOLEAF jest zwiastunem zmian w świecie opakowań. Dzięki naszej technologii widzimy jasną ścieżkę dla właścicieli marek, aby pogodzić branding premium z ochroną środowiska”, wyjaśnił Harald Jasper, dyrektor generalny ACTEGA Metal Print.
W 2024 r. ACTEGA poczyniła również znaczące postępy dzięki rozszerzonej współpracy z All4Labels w zakresie ich transformacyjnej technologii dekoracji Signite®. Partnerstwo między obiema firmami, sformalizowane w grudniu 2023 r. 10-letnią umową, mianuje All4Labels wyłącznym partnerem ACTEGA w zakresie technologii Signite® na rynku europejskim. Przez cały 2024 r. obie firmy współpracowały nad optymalizacją produkcji, dzięki czemu rozwiązanie „no-label look” było gotowe dla europejskich właścicieli marek, szczególnie w sektorach wina i napojów spirytusowych, higieny osobistej i domowej, piwa i napojów oraz żywności. W 2024 r. umowa została rozszerzona na Amerykę Środkową i Południową, gdzie All4Labels wprowadzi na rynek zrównoważoną technologię Signite® jako STARDIRECT™ w ramach swojego portfolio STAR.
Postęp zgodnie z celem: kamienie milowe 2024 roku
ACTEGA rozszerza swoją działalność i ulepsza ofertę obsługi klienta w 2024 roku. Jednym z kluczowych elementów tej strategii jest utworzenie nowego zakładu o powierzchni 238 000 stóp kwadratowych w Kings Mountain w Karolinie Północnej, który zostanie w pełni ukończony w 2025 roku. Ten najnowocześniejszy zakład produkcyjny konsoliduje cztery istniejące obiekty z Karoliny Północnej i Indiany, co oznacza zaangażowanie ACTEGA w inwestowanie w najnowocześniejsze technologie. Począwszy od 2025 r., nowy budynek, dzięki swoim ogromnym rozmiarom, będzie doskonałą platformą dla ACTEGA do ekspansji, zwłaszcza w zakresie produkcji i działalności linii biznesowych opakowań elastycznych i opakowań metalowych. Obiekt pomieści wszystkie prace nad rozwojem technologii farb drukarskich pod jednym dachem, wspierając synergię w zakresie badań i rozwoju, usług technicznych i kontroli jakości.
Oprócz tych zmian, w październiku ACTEGA ogłosiła powołanie Stuarta Hayesa, nowego dyrektora zarządzającego ACTEGA North America. Stuart Hayes posiada ponad 25-letnie doświadczenie w branży specjalistycznych środków chemicznych, zajmując różne stanowiska operacyjne, strategiczne, kierownicze i sprzedażowe. Jego staż pracy w takich firmach jak BASF i Evonik, w tym trzyletni okres w Niemczech, wyposażył go w międzynarodową perspektywę i wszechstronne zrozumienie wielofunkcyjnych środowisk. Podczas pracy w Evonik Stuart Hayes pomógł opracować holistyczną mapę drogową zrównoważonego rozwoju dla regionu Ameryki Północnej, podkreślając swoje zaangażowanie w zarządzanie środowiskiem.
Thorsten Kröller, prezes oddziału ACTEGA, ciepło powitał Stuarta Hayesa, komentując: „Wizjonerskie przywództwo i doświadczenie Stuarta sprawiają, że jest on idealnym wyborem, aby poprowadzić ACTEGA North America w kierunku pomyślnej przyszłości, którą wspieramy również znaczącymi inwestycjami w naszych zakładach w Karolinie Północnej i New Jersey. Jego umiejętności w zarządzaniu i rozwijaniu zespołów będą miały kluczowe znaczenie dla realizacji naszej globalnej mapy drogowej OneACTEGA. Jestem przekonany, że jego dołączenie do globalnego zespołu zarządzającego ACTEGA będzie napędzać nasz bezprecedensowy wzrost i innowacje.”
Uznanie dla doskonałości: ALTANA Innovation Award
W 2024 roku ACTEGA została uhonorowana nagrodą Altana Innovation Award za pionierską technologię YUNICO®. Ta prestiżowa nagroda wyróżnia najbardziej obiecujące innowacje we wszystkich oddziałach Altana. Technologia YUNICO® wyróżnia się tym, że umożliwia klientom ACTEGA dyspergowanie wysoce konfigurowalnych związków w stabilnych powłokach na bazie wody. Niezależnie od tego, czy chodzi o kubki do picia, torebki stojące czy pudełka na pizzę, opatentowana platforma technologiczna YUNICO® zwiększa zrównoważony rozwój opakowań żywności, oferując nowe funkcje w zakresie recyklingu i przyczepności, zapewniając jednocześnie właściwości barierowe przed wodą, parą wodną i olejami w opakowaniu.
Zaangażowanie w zrównoważony rozwój: Uczyń świat bardziej niebieskim
W 2024 r. i później ACTEGA niezachwianie realizuje swoją misję przewodzenia branży dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i ambitnym inicjatywom na rzecz zrównoważonego rozwoju. Zrównoważony rozwój jest podstawą działalności ACTEGA. Kierując się mottem „Uczyńmy świat nieco bardziej niebieskim”, ACTEGA nadal postępuje naprzód w tworzeniu ekosystemu o obiegu zamkniętym i zmniejszaniu własnego wpływu na klimat. Zaangażowanie firmy w uczynienie branży druku, etykiet i opakowań jeszcze bardziej zrównoważoną jest tak silne, jak zawsze.
W 2024 r., kładąc nacisk na bardziej odpowiedzialne alternatywy chemiczne, ACTEGA wprowadziła linię produktów do powlekania UV bez TMPTA w odpowiedzi na przeklasyfikowanie TMPTA jako czynnika rakotwórczego kategorii 2, podkreślając zaangażowanie ACTEGA w odpowiedzialność za środowisko. W przypadku zastosowań ochronnych metali, na przykład w wewnętrznych powłokach puszek aerozolowych, wprowadzono na rynek nowe rozwiązania, które zastępują konwencjonalne systemy zawierające bisfenol A (BPA). Systematyczne zastępowanie dodatków i surowców zawierających PFAS było kolejnym celem w minionym roku i doprowadziło do licznych przykładów w portfolio ACTEGA, które są teraz wolne od tej wymagającej klasy substancji. Zakład ACTEGA w Bremie uzyskał certyfikację w ramach programu ISCC+, integrując zrównoważone masowo surowce, które znacznie zmniejszyły ślad węglowy naszych granulatów tworzyw sztucznych. Kończąc gromadzenie danych inwentaryzacyjnych w zakresie 3, ACTEGA uzyskała cenny wgląd w punkty zapalne emisji, torując drogę do ukierunkowanych strategii redukcji emisji. Ustanowienie testów recyklingu CEPI 2.0 w ich laboratorium i nasze osiągnięcie złotego medalu w ocenie Ecovadis ACTEGA RHENACOAT dodatkowo podkreśliło ich zaangażowanie w zrównoważony postęp.
„Nadając priorytet wysiłkom na rzecz zrównoważonego rozwoju, nie tylko przyczyniamy się do ochrony planety, ale także demonstrujemy nasze zaangażowanie w bycie odpowiedzialnym i myślącym przyszłościowo biznesem. W ACTEGA konsekwentnie analizujemy nasze praktyki i wprowadzamy zmiany tam, gdzie jest to konieczne. To ciągłe zaangażowanie napędza nas do ciągłej oceny i optymalizacji naszego portfolio pod kątem większego zrównoważonego rozwoju” - mówi Dennis Siepmann, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w ACTEGA.
Rzut oka na rok 2025: Zrównoważony postęp
Wizja ACTEGA jest zakorzeniona w głębokim zrozumieniu zmieniającego się krajobrazu oczekiwań konsumentów, ram regulacyjnych i postępu technologicznego. Firma zdaje sobie sprawę, że przyszłość opakowań to nie tylko spełnianie wymagań rynku, ale także promowanie kultury zarządzania środowiskiem.
Niewątpliwie zmiana w kierunku konsumpcji przyjaznej dla środowiska przekształca przemysł opakowaniowy, zwłaszcza w Europie, gdzie konsumenci coraz częściej oceniają wpływ swoich wyborów zakupowych na środowisko. Dążąc do doskonałości, ACTEGA chce być liderem tej zmiany, kontynuując innowacje i wprowadzając najnowocześniejsze technologie i rozwiązania, które zaspokajają różnorodne potrzeby naszych klientów, jednocześnie stawiając na pierwszym miejscu zrównoważony rozwój.
Na podstawie informacji firmy ACTEGA