ACTEGA, producent specjalistycznych powłok, atramentów, klejów, uszczelniaczy i mieszanek dla branży poligraficznej i opakowaniowej, ogłosiła dzisiaj udany rok 2023 pomimo spadku wolumenów i sprzedaży w porównaniu do roku 2022. Rok ten był wzmocniony znaczącymi inwestycjami w kluczowych zakładach produkcyjnych i badawczo-rozwojowych, dokonanych postępach i partnerstwach utworzonych w celu wspierania zrównoważonych rozwiązań ACTEGA. ACTEGA wprowadziła także na rynek wiele nowych produktów, w tym te mające na celu wspieranie zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań i zgodności z przepisami, a wiele z nich zostało zaprezentowanych na kilku najważniejszych targach branżowych.
Thorsten Kröller, prezes ACTEGA, komentuje: „Ponieważ nasza działalność w dalszym ciągu koncentruje się na innowacjach wspierających zrównoważony rozwój w branży poligraficznej i opakowaniowej, w tym roku w dalszym ciągu osiągnęliśmy wiele ważnych kamieni milowych. Tak naprawdę do rozpoczęcia nowego roku pozostało zaledwie 12 miesięcy, podczas gdy będziemy realizować nasz cel, jakim jest osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 r. (jak wskazano w ALTANA ), dlatego jesteśmy pewni, że nadchodzący rok przyniesie dalszy postęp ku temu celowi.
„Oczywiście ACTEGA znana jest również z innowacji produktowych, dlatego w 2023 roku do naszego portfolio dodano nowe tusze, lakiery, powłoki i technologie. Dzięki inwestycjom w nasze możliwości produkcyjne i badawczo-rozwojowe w tym roku jesteśmy pewni, że rok 2024 przyniesie jeszcze więcej ekscytujących nowych produktów, które umożliwią naszym klientom spełnienie przepisów branżowych, poprawę zrównoważonego rozwoju ich produktów, a także zaoferowanie markom wysokiej jakości, stoiska -wydruk i opakowanie.”
Rok znaczących inwestycji
W kwietniu ACTEGA potwierdziła inwestycję o wartości 5 milionów dolarów w swój zakład w New Jersey. Inwestycja finansuje liczne inwestycje na terenie USA. Rozpoczęły się już liczne projekty rozbudowy i ulepszenia procesów zaplanowane dla zakładu w New Jersey, który specjalizuje się głównie w operacjach powlekania, a pełny plan rozwoju ma zostać ukończony w pierwszym kwartale 2024 r. W ramach tej ambitnej inicjatywy ACTEGA wdraża zaawansowane technologie w celu zwiększenia niezawodności i efektywności procesów automatyzacji. Standaryzacja przepływów pracy i usprawnianie procesów produkcyjnych umożliwi także firmie ACTEGA optymalizację receptur produktów, dalszą poprawę dokładności i spójności jakości, a także zwiększenie ogólnej przepustowości produkcji i wydajności operacyjnej.
Wkrótce po ogłoszeniu inwestycji w lokalizacji w New Jersey firma ACTEGA ujawniła plany otwarcia nowego, rozległego obiektu w Kings Mountain w Północnej Karolinie. Projekt jest wspierany przez stan Karolina Północna, który zapewnia fundusze na utworzenie zupełnie nowego zakładu produkcyjnego. Mając na celu połączenie czterech istniejących obiektów zlokalizowanych w Karolinie Północnej i Indianie, oczekuje się, że po uruchomieniu obiekt stworzy dodatkowe miejsca pracy oraz nowe możliwości rozwoju w ramach linii biznesowych ACTEGA. Obiekt ten zajmie powierzchnię 22 110 metrów kwadratowych – dwukrotnie więcej niż łącznie cztery lokalizacje ACTEGA w Ameryce Północnej.
W październiku ACTEGA ogłosiła również zakończenie konsolidacji swoich trzech brazylijskich zakładów w nowy obiekt o powierzchni 22 500 metrów kwadratowych w Araçariguama w São Paulo. Ten najnowocześniejszy ośrodek produkcyjny i badawczo-rozwojowy jest wynikiem dużej inwestycji o wartości 7 milionów dolarów, która miała miejsce w ostatnich latach i umacnia pozycję ACTEGA jako lidera branży w regionie. Wyposażony w najnowocześniejszą technologię obiekt pozwala firmie na dalsze spełnianie najwyższych standardów bezpieczeństwa, dostarczanie niespotykanych dotąd rozwiązań dla swoich klientów i dalsze zwiększanie swojej obecności na rynku. W 2023 roku Actega skupiła się na strategicznych inwestycjach w nowe obiekty na całym świecie, w tym w nowo wybudowany budynek laboratoryjny w Sedanie we Francji.
Sukces i innowacja na Labelexpo
Jednym ze zrównoważonych rozwiązań ACTEGA, które znalazło się w centrum uwagi w 2023 r., był ECOLEAF na Labelexpo Europe. Odwiedzający wystawę mogli zobaczyć tę pionierską technologię metalizacji na żywo na stoisku ACTEGA. Firma ujawniła również, że to niezwykłe rozwiązanie działa obecnie z większą szybkością produkcji, umożliwiając drukarzom i przetwórcom produkującym etykiety dla FMCG korzystanie z metalizacji na żądanie ECOLEAF. Umożliwiając większej liczbie firm przejście na ECOLEAF, więcej może teraz spróbować zmniejszyć swój ślad węglowy poprzez wyeliminowanie marnotrawnych procesów foliowania. Ponadto metalizacja ECOLEAF zapewnia efekt wysokiego połysku zwykle kojarzony z tradycyjnymi metodami foliowania na gorąco i na zimno, dzięki czemu użytkownicy nie muszą iść na kompromis, jeśli chodzi o jakość.
Harald Jasper, dyrektor zarządzający ACTEGA Metal Print, komentuje: „Najnowsze osiągnięcia potwierdzone na Labelexpo dostarczyły rynkowi ważnych aktualizacji na temat technologii, ale myślę, że najważniejsze wiadomości przekazane podczas targów pochodziły od naszych klientów. Przedstawiciele tych innowacyjnych firm przedstawili wgląd w to, w jaki sposób projekt ECOLEAF już przyniósł korzyści ich przedsiębiorstwom i wywołał duże emocje wśród ich klientów.
„Patrząc na rok 2024, spodziewamy się przyspieszenia wdrażania tej przełomowej technologii. Dzięki wyższym możliwym prędkościom jeszcze więcej firm i marek pragnie wykorzystać możliwość wyróżnienia swoich produktów dzięki wysokiej jakości, bardziej zrównoważonym procesom metalizacji.
Podczas tego przełomowego wydarzenia w branży ACTEGA zaprezentowała także swoją najnowszą gamę wysokoudarowych powłok i atramentów do etykiet i opakowań giętkich. Próbki prezentujące serię powłok ACTEGA z efektem dotykowym, powłoki LED-UV oraz atramenty białe i metaliczne przykuły uwagę odwiedzających i zaimponowały zarówno obecnym, jak i potencjalnym klientom ich zaawansowanymi funkcjonalnościami.
Pierwsza od 2019 roku wystawa Labelexpo Europe była pracowita od początku do końca dla linii biznesowych ACTEGA obsługujących ten sektor. Oczywiście tegoroczny sukces nie zakończył się na tym i przez cały 2023 rok asortyment etykiet i opakowań elastycznych ACTEGA w dalszym ciągu cieszył się zainteresowaniem potencjalnych klientów i znajdował się w centrum działalności obecnych klientów ACTEGA.
Zaufany partner w zakresie zgodności z przepisami
Podejście ACTEGA do badań i rozwoju umożliwiło firmie wprowadzenie na rynek produktów zgodnych z najnowszymi, najbardziej rygorystycznymi przepisami branżowymi, przewidującymi także nadchodzące zmiany.
Opracowano nową gamę powłok do papieru i tektury, która została wprowadzona na rynek amerykański w sierpniu 2023 r. Powłoki UV Ultrasheen® PakSafe UV zostały poddane dokładnej analizie regulacyjnej i zostały specjalnie opracowane tak, aby wykluczać wszystkie materiały California Proposition 65 i „forever Chemicals” (PFAS – per- i substancje polifluoroalkilowe). Ta nowa, bardziej zrównoważona linia powłok nie tylko spełnia szereg norm prawnych, ale zachowuje odporność na zarysowania i elastyczność wymaganą w szerokim zakresie zastosowań w opakowaniach wysokiej jakości.
Rob Andrews, dyrektor ds. zarządzania produktami i usług technicznych w dziale papieru i tektury linii biznesowej ACTEGA, wyjaśnił: „Te nowe powłoki pozwalają drukarzom i przetwórcom na pewne powlekanie opakowań. Zapewniając, że nasze produkty spełniają wszystkie niezbędne wymagania prawne, nasi klienci mogą uniknąć ciężaru martwienia się o złożone standardy branżowe, co pozwala im skoncentrować swoje wysiłki na dostarczaniu własnych, wyjątkowych, bardziej zrównoważonych produktów.
Mell C. Bishop III, Global Market Manager Labels, Business Line Elastic Packaging, ACTEGA, dodała: „Z niecierpliwością czekamy na dalsze wspieranie naszych klientów w takich obszarach, jak zgodność z przepisami, a także umożliwienie im sprostania innym trendom rynkowym w 2024 r. Labelexpo Americas we wrześniu z pewnością będzie idealną platformą do zaprezentowania wyjątkowej oferty ACTEGA, jeśli chodzi o zgodne z przepisami, funkcjonalne rozwiązania, a także produkty zapewniające efektowne efekty. Będzie to także kolejna szansa dla zespołu na nawiązanie kontaktu z cenionymi klientami i partnerami branżowymi. Nie możemy się doczekać, aż Was wszystkich tam zobaczymy”.
Zrównoważony rozwój w centrum uwagi
Dzięki niezachwianemu zaangażowaniu ACTEGA w ograniczanie wpływu druku i opakowań na środowisko, ACTEGA umieściła swoje nowe i istniejące zrównoważone rozwiązania w centrum uwagi w kwietniu i maju 2023 roku.
Nowe, niezawierające PCV, lakiery zgrzewalne do kapsułek z kawą ACTEseal® zostały zaprezentowane na targach Interpack 2023, co stanowi ważny krok naprzód zarówno pod względem zrównoważonego rozwoju, jak i wygody na rynku kapsułek z kawą. Ta gama produktów eliminuje konieczność stosowania powłok zawierających PCV, które są trudniejsze w recyklingu i coraz częściej podlegają ograniczeniom regulacyjnym. Innowacyjne lakiery zgrzewalne przeszły kompleksową serię testów, aby już dziś być gotowe do wprowadzenia na rynek.
Na stoisku ACTEGA Interpack zaprezentowano także powłoki ACTGreen® Sustainable Coatings i ACTGreen® Barrier Coatings. ACTGreen® Sustainable Coatings to wodne lakiery nadrukowe, częściowo oparte na mieszance materiałów konwencjonalnych i biologicznych, przeznaczone do stosowania na składanych kartonach, publikacjach i drukach komercyjnych. Gama zaawansowanych wodnych powłok barierowych ACTGreen®, przeznaczonych również do zastosowań w składanych opakowaniach kartonowych, stanowi znaczący krok naprzód w dziedzinie opakowań przyjaznych dla środowiska, bez uszczerbku dla właściwości barierowych wymaganych w przypadku produktów o dużej zawartości oleju, tłuszczu lub wody.
Na targach METPACK 2023zaprezentowano UV DIRECT TO METAL i INNOCAN™ – najnowsze innowacje z branży opakowań metalowych firmy ACTEGA.
UV DIRECT TO METAL umożliwia nałożenie powłoki UV bezpośrednio na powierzchnię wstępnie obrobioną plazmą atmosferyczną, co jest zaawansowanym procesem, który stanowi duży krok naprzód pod względem zrównoważonego rozwoju. Ten nowy proces, wymagający jedynie lampy UV do utwardzania powłoki, eliminuje potrzebę stosowania nadmiernych, energochłonnych pieców gazowych wymaganych do suszenia powłok na bazie rozpuszczalników i zastępuje je bardziej wydajnymi i zrównoważonymi systemami UV. Rezultatem są znaczne oszczędności energii, szybsza produkcja, obniżone koszty, niższa zawartość LZO i 40% mniejsza emisja CO2 .
Cyfrowe rozwiązanie ACTEGA ROTARflow otrzymało srebrną nagrodę od Metpack Innovation Awards, co ugruntowało jego pozycję jako jednego z najważniejszych wydarzeń roku 2023. Dzięki ROTARflow firma Actega ustanawia nowy standard w niezawodnym działaniu wyściółki, stale monitorując ilość szczeliwa nałożonego na pokrywki. To innowacyjne rozwiązanie wykorzystuje system obrotowej wykładziny i dokonuje natychmiastowych korekt na podstawie zebranych danych, eliminując przestoje i interwencje ręczne. Dodatkowo dane produkcyjne są dostępne z dowolnego urządzenia cyfrowego. To wyróżnienie jest kolejnym dowodem zaangażowania ACTEGA we wprowadzanie innowacji w branży opakowań i dostarczanie technologii poprawiających jakość i wydajność.
Opracowany we współpracy z Brasilata Labs i HP-Indigo, INNOCAN™ umożliwia cyfrowe zdobienie arkuszy blachy w jakości offsetowej w przypadku produktów 3-częściowych (takich jak puszki aerozolowe, spożywcze i ogólne), przy jednoczesnym spełnieniu wymaganych standardów ochrony i migracji dekoracji materiały. Ta nowatorska, ekonomiczna technologia zaspokaja zapotrzebowanie na mniejsze ilości dzięki specjalnym projektom w produkcji puszek metalowych.
Kolejnym pionierskim rozwiązaniem mającym na celu poprawę zrównoważonego rozwoju w branży jest technologia zrównoważonej dekoracji Signite® firmy ACTEGA. ACTEGA ogłosiła zawarcie umowy o współpracy z firmą Makro Labeling, której celem jest przyspieszenie rozwoju i dostaw maszyn do aplikacji pojemników dla Signite®.
Etykiety Signite® to pionierskie, zrównoważone rozwiązanie dekoracyjne, które umożliwia markom i przetwórcom znaczne ograniczenie ilości odpadów, zapewniając jednocześnie większą elastyczność projektowania, możliwość recyklingu i ponownego wykorzystania. Aby wykorzystać zalety etykiet Signite®, wymagane są zmodyfikowane maszyny aplikujące oparte na tradycyjnych etykietach samoprzylepnych. Aplikatory wolnoobrotowe odpowiednie do rzemieślniczych alkoholi, win, piw rzemieślniczych i innych podobnych rynków zostały opracowane i wyprodukowane przez firmę ACTEGA. Kolejna faza rozwoju maszyn i przyjęcia rynkowego Signite® wymaga jednak wiedzy specjalistycznej i skali, a także przyszłej obsługi i wsparcia ze strony przyszłościowego, dynamicznego partnera w zakresie maszyn do etykiet OEM. W tym celu Makro Labeling zgodziło się na współpracę w zakresie projektowania, produkcji i dostaw wolno- i średnioobrotowych maszyn do etykietowania rotacyjnego, koncentrując się początkowo na modelach, które mają prędkość aplikacji w zakresie 100–400 pojemników na minutę.
Szczęśliwego nowego roku
„Nie trzeba dodawać, że pomimo wszystkich wyzwań oraz trudnego rozwoju gospodarczego i rynkowego był to rok pełen wydarzeń i niezwykle pozytywny dla ACTEGA. Nie pozostaje nam nic innego, jak życzyć wszystkim szczęśliwego Nowego Roku! Oprócz oferowanego przez nas całorocznego wsparcia i usług, odliczamy dni, aż będziemy mogli spotkać się z Tobą na targach drupa, Labelexpo Americas i innych lokalnych wydarzeniach. Rok 2024 zapowiada się na kolejny wspaniały rok i mamy nadzieję, że będzie udany dla wszystkich naszych klientów, partnerów, potencjalnych i współpracowników” – podsumował Thorsten Kröller.
Na podstawie informacji firmy ACTEGA