Nowa siedziba Stora Enso wykonana ze zrównoważonych materiałów odnawialnychPoprzedni artykuł 

Fot.: Stora Enso/Tuomas Uusheimo
Fot.: Stora Enso/Tuomas Uusheimo

W lipcu br. Stora Enso przeniosła swoją siedzibę główną do nowo wybudowanego biurowca Katajanokan Laituri w Helsinkach. Jak podkreśla firma, jest to największy w Finlandii budynek, wykonany z masywnych materiałów konstrukcyjnych z drewna. Stanowi on przykład realnego wykorzystania oferowanych przez Stora Enso produktów drzewnych i dedykowanych im rozwiązań. Stora Enso wskazuje, że Katajanokan Laituri można traktować jako krok milowy w zakresie zrównoważonych rozwiązań architektonicznych i budynków cechujących się niskim śladem węglowym. Zastosowano w nim lekkie, prefabrykowane elementy drewniane produkowane przez Stora Enso.

Czterokondygnacyjny budynek – poza przestrzenią biurowo-administracyjną zajmowaną przez firmę – mieści też hotel Solo Sokos Pier 4 oraz ogólnodostępne przestrzenie, przeznaczone dla mieszkańców miasta. Mieszczą się tu m.in. kawiarnia, restauracja oraz sale konferencyjne. Stora Enso podkreśla, że jej nowa siedziba to pierwsza od dekad inwestycja budowlana w historycznym, chronionym i znaczącym od strony kulturowej obszarze Helsinek, sąsiadującym z tamtejszym portem.

„Neutralizacja efektów zmian klimatycznych to element strategii Stora Enso i czynnik stymulujący naszych obecnych oraz przyszłych działań biznesowych – podkreśla Hans Sohlström – prezes and CEO firmy Stora Enso. – Materiały wykonane z drewna to bardzo atrakcyjna alternatywna dla nieodnawialnych surowców konstrukcyjnych. Produkty drzewne są jednym z naszych kluczowych obszarów biznesowych. Chcemy być liderem w tym obszarze i wyznaczać trendy w zakresie zrównoważonych rozwiązań budowlanych, m.in. poprzez wskazywanie jak zastosować drewno w nowoczesnym budownictwie, które stanie się tym samym bardzie przyjazne dla klimatu i środowiska. Katajanokan Laituri to arcydzieło fińskiego przemysłu budowlanego. Wykonano go z niezwykle wysoką jakością, zapewnia zrównoważoną przestrzeń dla pracowników naszej siedziby głównej, ale też dla pozostałych osób w nim przebywających, także gościnnie”.

Prefabrykowane elementy drewniane magazynem dla tysięcy ton emisji

Stora Enso podkreśla, że zastosowanie drewna przy budowie Katajanokan Laituri niesie za sobą wymierne korzyści dla klimatu. Jak podaje firma, zredukowano dzięki temu o 35% poziom emisji CO2 w porównaniu ze standardowym procesem konstrukcyjnym, w którym wykorzystywany jest beton. Co więcej – drewno, z którego wykonane są elementy budowlane, stanowi naturalny „magazyn” dla emitowanego dwutlenku węgla. Stora Enso wskazuje, że pod tym względem jej nowa siedziba jest jedynym tego rodzaju budynkiem, stworzonym w celach komercyjnych. Jak podaje firma, drewno wykorzystane przy budowie jej nowej siedziby pochłonęło (w trakcie wzrostu drzew, z którego pochodzi) nawet 6 tys. ton dwutlenku węgla. Budynek został zaprojektowany by przetrwać co najmniej 100 lat, więc przez cały ten okres ww. ilości CO2 będą w nim przechowywane. Jak wynika z wyliczeń przedstawionych przez Stora Enso, odpowiada to ilości dwutlenku węgla, jaka zostanie wyemitowana przez najbliższych 50 lat użytkowania Katajanokan Laituri.

„Zastosowanie wytwarzanych przez Stora Enso materiałów Sylva pozwoliło na efektywne prowadzenie prac budowalnych nawet w tak gęstym środowisku miejskim, jakie cechuje Helsinki. W tym celu, w ciągu siedmiu miesięcy, zrealizowano zaledwie 171 jednorazowych dostaw, dzięki którym ponad 2 tys. wstępnie przygotowanych elementów drewnianych zostało przetransportowanych na plac budowy. „Mieszana” koncepcja architektoniczna Katajanokan Laituri zapewnia, że budynek ten może być w przyszłości dostosowywany do konkretnych potrzeb. Sprawia to, że mamy do czynienia z niezwykle wysoką elastycznością w kontekście użytkowania przestrzeni biurowca, co czyni go doskonałym przykładem zrównoważonego podejścia do planowania urbanistycznego i budownictwa” – mówi Antto Kauhanen - Business Development Manager w dziale Wood Products firmy Stora Enso.

Stora Enso wskazuje na jeszcze jeden – poza zrównoważoną koncepcją budowlaną – aspekt niebanalnego projektu architektonicznego Katajanokan Laituri. Wnętrza zaprojektowano bowiem zgodnie z tzw. podejściem biofilnym (biophilic design). które ma na celu bliższe połączenie użytkowników budynków z naturą. Budynki zaprojektowane w stylu biofilnym obejmują takie elementy jak naturalne oświetlenie i wentylację, naturalne cechy krajobrazu i inne elementy, aby stworzyć bardziej produktywne i zdrowsze, a także mniej stresogenne środowisko dla ludzi pracujących i przebywających w budynku. Stora Enso podkreśla, że cechy te mogą okazać się szczególnie istotne w krajach, gdzie ludzie spędzają nawet 90% czasu wewnątrz budynku.

Zleceniodawcą budowy i właścicielem Katajanokan Laituri jest fińskie towarzystwo ubezpieczeń emerytalnych Varma, zaś konsultantem w zakresie zarządzania projektowego – firma Haahtela. Budynek został zaprojektowany przez pracownię Anttinen Oiva Arkkitehdit Oy.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności