Stora Enso prezentuje kalkulator śladu węglowego: jak mierzyć, porównywać i zrozumieć swój ślad węglowyPoprzedni artykuł 

Trudno ci wyobrazić sobie bezbarwny gaz i zrozumieć jego wpływ na środowisko? Nic nie szkodzi; właśnie po to został przygotowany poniższy, prosty w odbiorze „przewodnik”, który ma pomóc w odpowiednim spojrzeniu na ślad węglowy generowany w kontekście materiałów budowlanych. Znalazły się tu również najnowsze dane i liczby w kontekście zrównoważonego budownictwa niskoemisyjnego.

Jeśli zrozumie się dwie pierwsze, przytoczone poniżej liczby, wszystko inne nabiera większego sensu.

37,4 miliarda to łączna ilość ton dwutlenku węgla (CO₂) związanego z energią wyemitowanego w ubiegłym roku do atmosfery (dane wg IEA).

Zero to liczba ton, do której należy dążyć, aby powstrzymać globalne ocieplenie. Spotyka się w tym kontekście określenia near-zero (ilość bliska zeru) lub net-zero, gdyż obecnie nie ma klarownej i realnej drogi by osiągnąć ww. wartość zerową. Pewna ilość emisji jest bowiem nieunikniona i trzeba się z tym pogodzić. Co więcej, dwutlenek węgla sam w sobie nie jest z natury zły; wszak to dzięki niemu rozwijają się i rosną drzewa. Problem polega na tym, że generuje się go zbyt dużo. Należy tu powrócić do poziomu sprzed epoki przemysłowej, aby to, co jest emitowane, było w równowadze z tym, co planeta może wchłonąć. Większa emisja tylko spowolni globalne ocieplenie, ale go nie zatrzyma.

Istnieją sposoby na usuwanie i magazynowanie emisji CO₂ np. poprzez stosowanie materiałów budowlanych, wykonanych z drewna czy prowadzenie zrównoważonej gospodarki leśnej. Tu każdy może posłużyć się swoim własnym przykładem. Wystarczy sprawdzić globalną ilość wyprodukowanych metrów sześciennych budulca na fakturze lub dokonać próby jej oszacowania. W tym celu można skorzystać z biblioteki referencyjnej (Reference Library) przygotowanej przez Stora Enso. To wystarczy, aby zyskać wyobrażenie o objętości surowca niezbędnej do realizacji danego projektu. Następnie należy wprowadzić tę liczbę do kalkulatora (również dostępnego na stronach Stora Enso). Narzędzie to natychmiast pokaże potencjalną ilość emisji, jaka zostanie wygenerowana do wyprodukowania danej liczby drewnianych. Co więcej, wskaże też ilość CO₂ jaka dzięki temu może zostać zmagazynowana.

Co oznacza mała litera „e” na końcu wyrazu CO₂e?

Oto szybka lekcja nauki: CO₂ jest największym „winowajcą” ocieplenia klimatu, ale też nie jedynym. Innym gazem cieplarnianym jest np. podtlenek azotu, inaczej zwany gazem rozweselającym, który jednak okazuje się być nie takim zabawnym. Z kolei metan znajduje się we wszystkich kuchenkach gazowych i gazowych podgrzewaczach wody. Jest on 37 razy bardziej szkodliwy w kontekście efektu cieplarnianego niż CO₂ (dane Komisji Europejskiej).

Naukowcy używają różnych poziomów wpływu gazów cieplarnianych na temperaturę naa Ziemi. Jednak porównując je cząsteczka po cząsteczce okazuje się, że każdy gaz ma różny potencjał w kontekście generowania efektu cieplarnianego. Stworzono więc sposób pomiaru ich wpływu na atmosferę zwany „ekwiwalentami dwutlenku węgla”. To dość skomplikowana nazwa, więc skrócono ją do CO₂e. Większość z nas zapomina, co oznacza małe „e”, więc powszechnie przyjęło się określenie „gazy cieplarniane”. My używamy tego w naszym kalkulatorze, gdyż zawsze bazujemy na liczbach opartych na nauce, zweryfikowanych przez strony trzecie.

Jak twój ślad węglowy ma się do poniższych danych i liczb:

3,74 miliarda ton CO₂ zostało wyemitowanych w zeszłym roku do produkcji stali i betonu (dane IEA).

Każdy Europejczyk generuje średnio 7,7 ton gazów cieplarnianych rocznie (wg Statista).

35% to ilość emisji gazów cieplarnianych w Europie, jaka uległa zmniejszeniu od 1990 roku. Co jeszcze bardziej motywujące do dalszych działań, 2024 będzie kolejnym rekordowym rokiem w kontekście zastosowania materiałów odnawialnych. Tu warto zwrócić uwagę na coraz większą liczbę budynków wykonanych z użyciem drewna jako masowego materiału konstrukcyjnego (dane Statista).

22% to ilość, o jaką Stora Enso zmniejszyła ślad węglowy przy wytwarzaniu materiałów typu laminated veneer lumber (LVL) od chwili, gdy parametr ten jest przez firmę obliczany (tj. od 2020 roku). Z kolei w kontekście materiałów typu cross-laminated timber (CLT), które same w sobie cechują się ultraniską emisyjnością, Stora Enso zmniejszyła swój ślad węglowy o 12%. Dzieje się tak, gdyż firma stale poszukuje nowych sposobów na obniżenie generowanych przez siebie emisji. Wszystko po to, by powstałe z udziałem materiałów Stora Enso budynki cechował najmniejszy ślad węglowy.

6 000 ton CO₂ zostało usuniętych z powietrza i zmagazynowanych w nowej siedzibie Stora Enso.

5 kg CO₂ zostało zużytych do transportu całego drewna z tartaku na miejsce budowy przedszkola Ybbs w Austrii – ciekawy przykład w kontekście niewielkiego śladu węglowego.

15 621 ton CO₂ zostało usuniętych z powietrza i zmagazynowanych w ramach największego projektu, jaki Stora Enso kiedykolwiek zrealizowała: Arboretum we Francji.

10 000 to przybliżona liczba lat, przez które CO₂ pozostaje w otoczeniu po jego wytworzeniu (dane CARO).

70 to wyrażona w euro cena emisji jednej tony CO₂. Unijne przepisy dotyczące systemu „zanieczyszczający płaci” (ETS) pomagają ograniczyć zużycie energii od momentu ich wprowadzenia (dane Komisji Europejskiej).

Istnieją 4 metody wpisywania małej litery 2 w znaku CO₂: symbol x₂ na pasku fontów; skrót klawiaturowy polegający na jednoczesnym wciśnięciu Strg i znaku równości (=); wstawienie jako symbolu (co wymaga wielu kliknięć); jednoczesne użycie klawiszy ALT + 8322 („stara szkoła”).

1 to liczba firm na świecie, które przetrwały średniowiecze, reformację, rewolucję przemysłową i każdą wojnę pomiędzy nimi. Tylko jedna firma dostosowała się do ciągle zmieniającego się świata i jest obecnie liderem w walce z kryzysem klimatycznym dzięki rozwiązaniom odnawialnym - Stora Enso.

Wypróbuj kalkulator!

Podziel się swoimi wynikami! Wykorzystaj bezpłatną infografikę w prezentacjach slajdów i mediach społecznościowych. Czekamy na zdjęcia Twoich projektów z imponująco niskim śladem węglowym.

Kalkulator śladu węglowego, przygotowany przez firmę Stora Enso jest dostępny na jej stronach internetowych pod adresem https://www.storaenso.com/en/products/mass-timber-construction/carbon-calculator.

Na podstawie informacji firmy Stora Enso
Foto: Didier Vidal

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności