28 kwietnia w warszawskim Zespole Szkół Poligraficznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość przekazania do celów dydaktycznych kompletnego systemu CtP firmy Agfa Graphics, pozwalającego na naświetlanie najnowszej generacji bezodczynnikowych form drukowych :Azura TS. Zainstalowany w szkole przez polski oddział Agfa Graphics system składa się z półformatowej naświetlarki termicznej Agfa :Acento E, urządzenia czyszczącego Agfa C85 oraz sterującego całością systemu produkcyjnego Agfa :Apogee Prepress w najnowszej wersji. W uroczystości, odbywającej się w jednej z sal multimedialnych, gdzie zainstalowano system CtP, wzięli udział: przedstawiciele kadry nauczycielskiej Zespołu Szkół Poligraficznych w Warszawie z dyrektor Danutą Woluntarską na czele; uczniowie ostatnich klas technikum działającego w ramach ZSP; przedstawiciele firmy Agfa Graphics Sp. z o.o., będącej fundatorem przekazanego do celów dydaktycznych systemu: Wojciech Pawłowski – dyrektor generalny, Stefan Piotrowski – dealer manager, Krzysztof Sadziński – pre-sales manager i Halina Gryka – odpowiadająca za sprawy marketingowe; Jerzy Hoppe, dyrektor Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego, reprezentujący jednocześnie Fundację Rozwoju Kadr Poligraficznych Oddział Mazowsze; Jacek Hamerliński z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego; Jerzy Tarasiuk z Biura Edukacji m.st. Warszawy; Izabela Kust z Mazowieckiego Kuratorium Oświaty i Wychowania; a także przedstawiciele mediów branżowych.
Spotkanie rozpoczęła Danuta Woluntarska, dyrektor Zespołu Szkół Poligraficznych w Warszawie, która witając jego uczestników złożyła szczególne podziękowania na ręce przedstawicieli firmy Agfa Graphics, darczyńcy systemu. Przekazała też szereg najważniejszych informacji o szkole, zwracając szczególną uwagę na fakt, że od roku szkolnego 2008/2009 został w niej uruchomiony nowy zawód – technik cyfrowych procesów graficznych.
Z tego względu szczególnie cieszy nas możliwość praktycznego korzystania z najnowocześniejszych technologii w zakresie cyfrowego prepressu – mówiła Danuta Woluntarska.
Następnie głos zabrał Wojciech Pawłowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Agfa Graphics, który krótko zaprezentował firmę i przedstawił genezę przekazania systemu CtP na potrzeby warszawskiej szkoły.
Szczególnie słowa podziękowania kierujemy na ręce pana Jerzego Hoppe, który był swego rodzaju „katalizatorem” całego przedsięwzięcia – mówił Wojciech Pawłowski. –
Jednocześnie chciałbym podkreślić, że przekazany dziś oficjalnie sprzęt wraz z oprogramowaniem to rozwiązanie, które jest przez nas na co dzień oferowane naświetlarniom i drukarniom na całym świecie, pozwalające na naświetlanie proekologicznych, bezodczynnikowych płyt offsetowych :Azura TS, które zaprezentowane zostały po raz pierwszy na ubiegłorocznych targach drupa 2008. Co więcej, całością steruje system produkcyjny Agfa :Apogee Prepress w najbardziej rozbudowanej wersji Automate. Cieszymy się, że przyszli adepci sztuki drukarskiej będą mieli okazję pracować z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie prepressu.
Po krótkim wystąpieniu Wojciech Pawłowski dokonał symbolicznego uruchomienia systemu, a z zaletami opartego na naświetlarce Agfa :Acento E rozwiązania zapoznał uczestników spotkania Krzysztof Sadziński, pre-sales manager w firmie Agfa Graphics Sp. z o.o. Podczas praktycznej prezentacji przedstawił on pokrótce poszczególne elementy systemu CtP, zarówno w części sprzętowej jak i software’owej. W trakcie pokazu, podczas którego Krzysztofa Sadzińskiego aktywnie wspierał jeden z uczniów, naświetlona została płyta, którą następnie wymyto, zagumowano i wysuszono w urządzeniu czyszczącym. Cały proces zajął zaledwie kilka minut, a pierwszą „oficjalnie” wyprodukowaną w szkolnym systemie CtP formę drukową przedstawiciele Agfa Graphics przekazali Jerzemu Tarasiukowi z Biura Edukacji m.st. Warszawy, reprezentującemu w nim Kształcenie Zawodowe i Ustawiczne.
Spotkanie zakończyły krótkie wystąpienia: Jerzego Tarasiuka z Biura Edukacji m.st. Warszawy, Izabeli Kust – przedstawiciela Kuratorium Oświaty i Wychowania w Warszawie, Jerzego Hoppe z Fundacji Rozwoju Kadr Poligraficznych oraz Zenona Renke reprezentującego kadrę nauczycielską Zespołu Szkół Poligraficznych. Następnie wszystkich jego uczestników zaproszono do wspólnej fotografii upamiętniającej to bardzo ważne wydarzenie w historii warszawskiej szkoły poligraficznej.
Zespół Szkół Poligraficznych im. Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie powstał w 1926 roku. W jego skład wchodzą: Technikum Poligraficzne, Zasadnicza Szkoła Poligraficzna, Technikum Uzupełniające oraz Szkoła Policealna. Jego absolwenci uzyskują tytuły technika-poligrafa, a w przypadku szkoły zasadniczej – drukarza bądź introligatora. Warto dodać, że od roku szkolnego 2008/2009 w szkole został uruchomiony nowy zawód – technik cyfrowych procesów graficznych. Więcej informacji na temat Zespołu Szkół Poligraficznych im. Marszałka J. Piłsudskiego w Warszawie można znaleźć na stronie
http://www.zspoligraf.pl lub w jego siedzibie przy ulicy Stawki 14.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com