Druga maszyna Océ VarioPrint 6160 w Centrum Poligrafii M.M. JakubiccyPoprzedni artykuł 

Małgorzata i Mieczysław Jakubiccy z dumą prezentują dwie pracujące w ich firmie maszyny Océ VarioPrint 6160.
Małgorzata i Mieczysław Jakubiccy z dumą prezentują dwie pracujące w ich firmie maszyny Océ VarioPrint 6160.
W październiku ub.r. w warszawskim Centrum Poligrafii M.M. Jakubiccy została oddana do użytku wysokowydajna czarno-biała maszyna cyfrowa na papier cięty Océ VarioPrint 6160, oparta na technologii Océ Gemini Instant Duplex, pozwalającej na jednoczesne zadrukowywanie obu stron arkusza. Minęło niespełna pół roku i obok stanęło identyczne urządzenie dostarczone przez firmę Océ Poland, zwiększając moce produkcyjne stołecznej drukarni w zakresie produkcji monochromatycznej do niemal 6 mln stron A4 miesięcznie.

Należące do wielokrotnie nagradzanej rodziny VarioPrint 6000 maszyny zainstalowane w Centrum Poligrafii M.M. Jakubiccy oferują wydajność rzędu 160 str. A4./min. (bądź 85 str. A3/min.) każda i pozwalają na zadrukowywanie bardzo szerokiej gamy podłoży (także nietypowych, np. fakturowanych, papieru czerpanego) o maksymalnym formacie 488 x 320 mm i gramaturze z zakresu 50-300 g/m2. Maszyny posiadają po cztery kasety podawcze, z których każda pozwala na załadowanie papieru o maksymalnym formacie, oraz stackery umożliwiające odbiór zadrukowanych arkuszy. M.in. te parametry zdecydowały o tym, że naszą kolejną inwestycją w wysokowydajny system czarno-biały jest ponownie rozwiązanie firmy Océ – mówi Małgorzata Jakubicka, współwłaścicielka firmy. – Jednak kluczowe okazały się półroczne doświadczenia z maszyną VarioPrint 6160 użytkowaną przez nas od października 2008 roku. System ten spełnił nasze oczekiwania w 100%. Zresztą liczby mówią same za siebie: przez ten okres wydrukowaliśmy na nim ponad 8 mln stron A4, przede wszystkim książek i materiałów szkoleniowych. Zgodnie z zapewnieniem producenta, maszyna oferuje jakość porównywalną z drukiem offsetowym, zaś dzięki zastosowaniu technologii jednoczesnego zadrukowywania obu stron arkusza zapewnia idealne pasowanie, co dla nas – jako firmy współpracującej z wieloma wydawcami książkowymi – jest niezwykle istotne. Warto również podkreślić jej bezawaryjność oraz łatwość w obsłudze. Dzięki temu nasi operatorzy, poza nadzorowaniem produkcji wykonywanej w urządzeniu Océ mogą zająć się także innymi zadaniami. Stackery, w jakie wyposażone są obie maszyny, pozwalają na bardzo równe układanie zadrukowanych arkuszy w stos, co z kolei znacznie ułatwia proces dalszej ich obróbki.

Mieczysław Jakubicki, drugi ze współwłaścicieli Centrum Poligrafii, dodaje: Maszyna posiada poza tym kilka ciekawych rozwiązań, których nie spotkaliśmy w urządzeniach konkurencyjnych. Jednym z nich jest możliwość wydrukowania dowolnego arkusza z realizowanego właśnie zlecenia; jest on drukowany podwójnie – jedna kopia zostaje w maszynie stanowiąc część wykonywanej książki czy wkładu do segregatora, druga jest podawana na zewnątrz, dzięki czemu można na bieżąco skontrolować jakość produkcji. Druga istotna zaleta to prezentowane w formie graficznej na panelu operatora informacje o stanie zużycia poszczególnych podłoży oraz tonera wykorzystywanych w danej pracy oraz czas pozostały do jej zakończenia. Jest to bardzo przydatne i praktyczne rozwiązanie.

Właściciele Centrum Poligrafii zgodnie podkreślają, że po bardzo pozytywnych doświadczeniach z pierwszą maszyną VarioPrint 6160 wybór kolejnego rozwiązania był oczywisty. Naszym zdaniem firma Océ znacznie wyprzedziła konkurencję pod względem czarno-białych systemów produkcyjnych – mówi Małgorzata Jakubicka. – Mamy porównanie, gdyż druga – zainstalowana w marcu br. – maszyna VarioPrint 6160 zastąpiła właśnie rozwiązanie innego producenta. Dziś dysponujemy urządzeniem szybszym, drukującym 160 zamiast 100 stron A4/min., bardziej elastycznym oraz – o czym już wspominaliśmy – wyposażonym w funkcje niedostępne w rozwiązaniach pozostałych dostawców. Z punktu bezpieczeństwa naszych klientów posiadanie przez nas dwóch identycznych maszyn, stanowiących dla siebie wzajemny „back-up”, też jest ogromną zaletą. W przypadku ewentualnych problemów z jedną z maszyn, zlecenie może być natychmiast przeniesione do drugiej z nich, gdzie zostanie wykonane z identyczną jakością i prędkością. Na koniec zaś trzeba wspomnieć o cenie – według nas Océ oferuje dziś najlepsze na rynku rozwiązanie pod względem relacji cena/jakość.
Obecnie gros wykonywanych przez Centrum Poligrafii zleceń stanowią książki oraz materiały szkoleniowe i konferencyjne. Ich nakłady wynoszą średnio od 500 do 1000 egzemplarzy, chociaż – dzięki wysokiej wydajności maszyn – Centrum Poligrafii przyjmuje też wyższe zlecenia. Co ciekawe, klienci coraz częściej doceniają park maszynowy, jakim dysponujemy – mówi Mieczysław Jakubicki. – Szczególną uwagę przykuwa offsetowa jakość druków oraz idealne pasowanie po obu stronach, a także możliwość zastosowania podłoży offsetowych czy kredowych. Jeden z klientów wręcz zażyczył sobie druku właśnie w urządzeniu firmy Océ. Mamy zatem nadzieję, że na temat drugiej, niedawno zainstalowanej maszyny VarioPrint 6160 za kilka miesięcy będziemy mogli mówić w takich samych superlatywach, jak o urządzeniu uruchomionym pod koniec ubiegłego roku.

Centrum Poligrafii M.M. Jakubiccy to jedna z najbardziej znanych warszawskich drukarń cyfrowych, działająca od 1991 roku i od początku prowadzona przez małżeństwo Małgorzatę i Mieczysława Jakubickich. W skład jej parku maszynowego, poza dwoma wysokowydajnymi systemami Océ VarioPrint 6160, wchodzą też m.in.: ćwierćformatowa maszyna offsetowa Presstek 34DI (z wbudowanym systemem naświetlania płyt) oraz liczne urządzenia introligatorskie, w tym linia zbierająco-szyjąca firmy Nagel i profesjonalna oklejarka do książek BQ 270 firmy Horizon. Wśród zleceniodawców Centrum Poligrafii znajdują się m.in. wydawnictwa książkowe, agencje reklamowe oraz liczni klienci bezpośredni.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności