Stora Enso na 16. Poligraficznych KonfrontacjachPoprzedni artykuł 

Janusz Kosiński
Janusz Kosiński
18 czerwca w Warszawie odbyła się 16. konferencja z cyklu Poligraficzne Konfrontacje zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej, poświęcona tym razem błędom w zwojowym druku offsetowym i ich związkom z wadami papieru. Wśród jej partnerów znalazła się m.in. firma Stora Enso Polska, której przedstawiciel – Janusz Kosiński – wygłosił referat pt. „Wady papierów zwojowych uniemożliwiające ich zadrukowanie lub obniżające jakość druku”.

16. Poligraficzne Konfrontacje zgromadziły kilkudziesięciu uczestników, wśród których znaleźli się m.in. przedstawiciele polskich drukarń zwojowych, wydawnictw prasowych, firm handlowych, mediów branżowych oraz studenci uczelni poligraficznych. Spotkanie przebiegało pod hasłem „Błędy w offsetowym druku zwojowym a wady papieru” i z tego względu do wygłoszenia referatów zaproszono specjalistów reprezentujących czołowych producentów i dostawców podłoży, którzy w codziennej pracy wspierają klientów przy rozwiązywaniu problemów występujących podczas zadrukowywania i obróbki końcowej. Jednym z nich był Janusz Kosiński, kierownik ds. serwisu technicznego w firmie Stora Enso Polska.
Swój referat rozpoczął on od krótkiego rysu historycznego i przedstawienia początków papiernictwa, sięgając do czasów starożytnych i płynnie przechodząc do najważniejszych dat w historii przemysłu papierniczego. Janusz Kosiński wymienił m.in. tak znaczące wydarzenia jak: wytworzenie pierwszego papieru z drewna (1845), początek produkcji papierniczej na skalę przemysłową w latach 30-tych XX wieku czy rozpoczęcie produkcji masy celulozowej typu CTMP (co spowodowało bardzo szybki rozwój branży opakowań). Następnie przedstawił strukturę obszarów leśnych w skali globalnej, wskazując ewentualny wpływ efektu cieplarnianego na cały przemysł papierniczy. Podkreślił też, że produkcja papieru stanowi jedynie 15% całkowitego zużycia drewna. Możemy śmiało zdjąć z branży poligraficzno-papierniczej odium największego „szkodnika” powodującego zanikania lasów na powierzchni ziemi – mówił Janusz Kosiński. – Tym bardziej, iż wiele firm, w tym Stora Enso, prowadzi aktywną politykę w zakresie recyklingu i możliwie największego wykorzystania zasobów odnawialnych w codziennej działalności, nie tylko przy produkcji papierniczo-celulozowej.

Druga część wystąpienia Janusza Kosińskiego koncentrowała się na zagadnieniach związanych z wadami papieru, przyczynami ich powstawania i możliwościami wychwycenia podczas drukowania w zwojowych maszynach offsetowych. Jak zaznaczył w swoim referacie, przyjmuje się, że ok. 0,17% produkcji papierniczej trafia do klientów z wadą produkcyjną.. W skali procentowej to niewiele – mówił Janusz Kosiński – ale w przełożeniu na tonaż mówimy o ilościach znaczących. Wady papieru mogą pojawić się w zasadzie na każdym etapie jego wytwarzania, a ich stwierdzenie – w najgorszym przypadku – może nastąpić dopiero podczas procesu drukowania.
Janusz Kosiński krótko omówił poszczególne techniki poligraficzne (coldset, heatset, rotograwiura) pod względem zadrukowalności (tj. akceptacji papieru i farby w maszynie) i drukowności (mechanicznych właściwości papierów używanych we wszystkich trzech procesach). Przedstawił też występujące na rynku papiery powlekane i niepowlekane, zaznaczając, że każdy z nich może zachowywać się w inny sposób przy drukowaniu czy wykańczaniu.
Następnie Janusz Kosiński wymienił wady papierów zwojowych, z jakimi mogą spotkać się drukarnie czy wydawcy. Część z nich wiąże się z odchyleniami od podstawowych parametrów podłoża, takich jak odcień, białość, nieprzezroczystość, dwustronność czy sztywność. Inne wynikają z różnego rodzaju wad fabrycznych, możliwych do wystąpienia podczas produkcji papierniczej; są to m.in.: zanieczyszczenia na wstędze papieru, sklejenie warstw, wystąpienie pęczków włókien bądź śladów żywicy, a także różnego rodzaju pęknięcia, dziury czy zagniecenia. Wiele z nich składa się na „czarny sen” każdego papiernika – mówił Janusz Kosiński – gdyż w części przypadków nie da się ich wychwycić podczas procesu produkcyjnego w papierni i możliwe są do zdefiniowania dopiero podczas procesu drukowania. Jednak każdy z producentów i dostawców posiada określone procedury postępowania, które mają pomóc w rozwiązaniu tego typu problemów.
W tym miejscu zaprezentowana została lista kodów reklamacyjnych używaną przez Stora Enso przy identyfikacji i rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez klientów firmy. Zdefiniowano w niej rodzaje błędów i wad, jakie mogą wystąpić przy produkcji i dostawie papieru do klienta. Są wśród nich m.in. błędy: administracyjne, występujące przy procesach wykończeniowych, jakościowe, mechaniczne, występujące przy drukowaniu czy w trakcie transportu. Jest to bardzo pomocne narzędzie w naszej współpracy z klientami – mówił Janusz Kosiński. – Także dlatego, że definiuje możliwe problemy i wady w terminologii polskiej i angielskiej, znacznie ułatwiając przeprowadzenie ewentualnej reklamacji.

Podsumowując udział firmy Stora Enso Polska w 16. Poligraficznych Konfrontacjach jej dyrektor zarządzający Piotr Kuzebski powiedział: Jak widać, zarówno na dostawców jak i odbiorców papieru czyha wiele pułapek, które mogą pojawić się podczas codziennej produkcji. Powstałe błędy i wady są w takim samym stopniu efektem czynnika ludzkiego, używanych materiałów jak i stosowanych maszyn. Stora Enso dokłada wszelkich starań, by do naszych klientów trafiały wyłącznie produkty najwyższej jakości. W przypadku stwierdzenia wady bądź też pojawienia się innych błędów w produkcji poligraficznej, pomocą służy im serwis techniczny Stora Enso Polska kierowany przez Janusza Kosińskiego. Bardzo nam miło, że mogliśmy podzielić się naszą wiedzą techniczną z uczestnikami czerwcowej konferencji. Mamy nadzieję, że wielu spośród nich wykorzysta ją w codziennej działalności.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności