Cyfrowe systemy arkuszowe Océ poszerzają park sprzętowy firmy MaxformatPoprzedni artykuł 

Jarosław Dłużyński, właściciel drukarni Maxformat (z lewej), i Tomasz Lipiec, Account Manager w firmie Océ Poland
Jarosław Dłużyński, właściciel drukarni Maxformat (z lewej), i Tomasz Lipiec, Account Manager w firmie Océ Poland
Na początku lipca w firmie Maxformat z Ostrołęki, dotychczas specjalizującej się w druku wielkoformatowym, zostały uruchomione dwa arkuszowe systemy produkcyjne Océ: kolorowy CS665 Pro i czarno-biały VarioPrint 2070. Tym samym rozpoczęła ona działalność w zupełnie nowym dla siebie segmencie rynkowym – niskonakładowej produkcji akcydensowej „na życzenie”. Warto dodać, że uruchomiona w firmie Maxformat maszyna Océ CS665 Pro to pierwsze produkcyjne, kolorowe urządzenie cyfrowe tej klasy zainstalowane w Ostrołęce i okolicach.

Jarosław Dłużyński właściciel drukarni prowadzi działalność gospodarczą od 1989 roku, natomiast z branżą poligraficzno-reklamową jest związany od dwóch lat. Wcześniej przez wiele lat funkcjonowaliśmy w szeroko rozumianej branży samochodowej – mówi. – Jednym z naszych zajęć było przyciemnianie szyb, wyklejanie liter na karoserii itd. Z czasem klienci zaczęli pytać o możliwość całościowego oklejania swoich aut. Produkcję tego rodzaju zlecaliśmy przez pewien czas na zewnątrz, zaś w 2007 roku zainwestowaliśmy we własne plotery – drukujący i tnący – oraz laminator. Wejście w branżę reklamową spowodowało pytania o produkcję typowo poligraficzną: ulotki, broszury, wizytówki. I tu także najpierw zlecaliśmy je firmie zewnętrznej, by w marcu tego roku nabyć używane urządzenie kolorowe do druku cyfrowego, które zresztą spłaciło się już po pierwszym zleceniu. Gdy jednak okazało się, że zapotrzebowanie na produkcję w technologii cyfrowej ze strony naszych klientów przekracza możliwości użytkowanej przez nas maszyny, rozpoczęliśmy intensywne poszukiwania nowych rozwiązań w tym zakresie.

Wśród dostępnych na rynku ofert Jarosław Dłużyński zdecydował się na urządzenia firmy Océ. W pierwszych dniach lipca w drukarni Maxformat rozpoczęły pracę: kolorowy system produkcyjny CS 665 Pro wyposażony w moduł wykańczający FS-607 i dodatkowy pojemnik na arkusze oraz czarno-białe urządzenie VarioPrint 2070. Całość uzupełnia profesjonalne oprogramowanie do impozycji, także dostarczone przez Océ Poland. O wyborze rozwiązania firmy Océ zdecydowało kilka czynników – mówi Jarosław Dłużyński. – Pierwszy z nich to bardzo atrakcyjna cena zakupu oraz eksploatacji maszyn i ich serwisowania. Drugi to duża elastyczność w zakresie formatów arkusza oraz możliwość stosowania w urządzeniu kolorowym typowych podłoży offsetowych oraz papierów fakturowanych; wcześniej byliśmy zmuszeni używać wyłącznie papierów dedykowanych do druku cyfrowego. Ogromne wrażenie zrobił na nas także niezwykle wydajny moduł wykańczający.
Pracujący od kilku tygodni w drukarni Maxformat system CS 665 Pro to rozbudowana linia produkcyjna, oferująca drukowanie bądź kopiowanie z prędkością 65 kolorowych lub czarno-białych stron A4 na minutę. Urządzenie drukuje na różnego rodzaju podłożach o gramaturze z zakresu 64-300 g/m2 i formacie maksymalnym 330 x 487 mm. Wychodzące z urządzenia wydruki są w razie potrzeby poddawane obróbce w module wykańczającym FS-607 oferującym funkcje składowania, zszywania, broszurowania i dziurkowania. System CS 665 Pro posiada też ciekawą opcję ręcznego podawania podłoży o maksymalnej długości 120 cm. Dostarczone wraz z maszyną kolorową urządzenie czarno-białe VarioPrint 2070 oferuje wydajność 62 str. A4/min. i drukuje na arkuszach o formacie maksymalnym A3.

R E K L A M A
Mimo że naszym priorytetem była maszyna kolorowa, pojawienie się wraz z nią urządzenia VarioPrint 2070 spowodowało przyrost zamówień na produkcję czarno-białą, np. materiałów szkoleniowych – zaznacza Jarosław Dłużyński. – Z kolei w systemie CS 665 Pro wykonujemy przede wszystkim niskonakładową produkcję akcydensową: ulotki, wizytówki, plakaty w nakładach nie przekraczających zazwyczaj 500 sztuk. Większe prace są podzlecane współpracującym z nami drukarniom offsetowym.

Obecnie większość klientów firmy Maxformat w zakresie małoformatowego druku cyfrowego stanowią dotychczasowi zleceniodawcy, którzy są teraz obsługiwani w sposób kompleksowy na miejscu. Jest to bardzo ważne – mówi Jarosław Dłużyński – gdyż dzięki inwestycji we własne urządzenia produkcyjne znacznie skróciliśmy czas realizacji zleceń. Klienci doceniają też wyższą jakość druku kolorowego w porównaniu z wcześniej użytkowanym przez nas urządzeniem, zaś marka Océ uwiarygodnia nas w oczach osób, które wciąż kojarzą Maxformat z zupełnie inną branżą, z którą byliśmy związani przez kilkanaście lat.
Obecnie firma współpracuje na stałe z niemal dziesięcioma kluczowymi klientami, m.in. agencjami reklamowymi. Pojawiają się też nowi zleceniodawcy, głównie z polecenia, chociaż warto podkreślić, że inwestycja w nowy sprzęt „wymusiła” na nas zatrudnienie dodatkowej osoby na stanowisko handlowca – mówi Jarosław Dłużyński. – Niejako w naturalny sposób musimy też rozbudować naszą introligatornię, aby móc zaoferować klientom różne opcje w zakresie wykańczania druków, tak kolorowych jak i czarno-białych. Jesteśmy przekonani, że nasza niedawna inwestycja w rozwiązania Océ będzie kolejnym ważnym krokiem w rozwoju firmy Maxformat.
Tomasz Lipiec, Account Manager w firmie Océ Poland, dodaje: Bardzo się cieszymy, że nasza propozycja znalazła uznanie w oczach kierownictwa firmy Maxformat, zwłaszcza że CS 665 Pro to pierwszy produkcyjny system druku cyfrowego uruchomiony w regionie ostrołęckim. Ta instalacja dowodzi, że nawet w trudniejszych ekonomicznie czasach warto inwestować w innowacyjne rozwiązania, które pozwalają drukarniom na zaoferowanie swoim klientom zupełnie nowego rodzaju usług. Mamy nadzieję, że będzie ona pozytywnym sygnałem także dla innych przedsiębiorstw poligraficznych do podejmowania kluczowych decyzji inwestycyjnych, które – jestem o tym przekonany – realizowane dzisiaj w dwójnasób spłacą się w lepszych czasach.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności