W ostatnim czasie w drukarni prasowej Media Regionalne w Tarnobrzegu rozpoczęły pracę dwie automatyczne wiązarki JobStrap N, dostarczone i zainstalowane przez firmę Ferag Polska. Obecnie stanowią one część linii do obróbki gazet, w skład której wchodzą też urządzenia do odbioru produktu z maszyn drukujących i systemy wkładkowania firmy Ferag. Tym samym tarnobrzeski zakład stał się pierwszym polskim użytkownikiem wiązarek z rodziny JobFolio, wprowadzonych do oferty tego szwajcarskiego producenta w 2008 roku.
Drukarnia Media Regionalne w Tarnobrzegu została zbudowana od podstaw w 2006 roku na terenie tamtejszej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład należy do grupy Media Regionalne (d. Orkla Media) i obsługuje trzy dzienniki wydawane przez macierzysty koncern, jak też niemal 40 tytułów gazetowych wydawanych przez klientów zewnętrznych, głównie z południowo-wschodniej Polski; przez pewien czas były tu również realizowane zlecenia na druk gazetek dla jednego z czołowych marketów ze sprzętem RTV/AGD. Od chwili uruchomienia drukarni podstawę jej parku sprzętowego stanowią: dwa systemy CtP alfaQuest (sterowane przez system PuzzleFlow z modułem WebPairer), zwojowa maszyna coldsetowa Colorman 35 oraz linie Feraga odbierające produkty z maszyny drukującej, oferujące możliwość wkładkowania w trybach on- i off-line.
W ostatnim czasie część ekspedycyjna zakładu została uzupełniona o dwie kończące proces obróbki gazet, automatyczne wiązarki JobStrap N, które zastąpiły wysłużone urządzenia S50. Każda z nich oferuje wydajność do 26 wiązań krzyżowych na minutę. Linia jest wyposażona w moduł do obracania pakietów, które mogą być obracane i wiązane z niskimi warstwami pośrednimi (o minimalnej wysokości 20 mm) przy relatywnie cienkim produkcie, np. gazetach o objętości tylko 8 stron. Wiązarki są obsługiwane za pomocą intuicyjnego panelu dotykowego.
O nowej inwestycji mówi Lech Szczepański, dyrektor drukarni Media Regionalne w Tarnobrzegu: Zakup nowych wiązarek, które zastąpiły podobne, wyeksploatowane już urządzenia, był przewidziany w naszym tegorocznym budżecie. O wyborze rozwiązania firmy Ferag przesądziła korzystna oferta cenowa, krótki czas instalacji od sfinalizowania transakcji zapewniany przez dostawcę oraz profesjonalny serwis. Nie bez znaczenia była też renoma firmy Ferag na rynku poligraficznym. Do przetargu przystąpiło czterech dostawców, lecz to właśnie oferta Ferag Polska wydawała się najbardziej adekwatna do potrzeb naszej drukarni.
Mówiąc o przesłankach dla zakupu nowych wiązarek Lech Szczepański dodaje: Inwestycja ta miała przede wszystkim usprawnić pracę w zakresie ekspedycji prasy i dziś – po niemal trzymiesięcznej eksploatacji – możemy potwierdzić, że nasze oczekiwania z tym związane zostały spełnione. Wiązarki firmy Ferag pracują niezawodnie, są wydajne i proste w obsłudze. Ich dodatkowym atutem jest brak mechanicznego stołu obracającego paczki. Zamiast niego, zastosowany tu został stacjonarny palik, który we współpracy z taśmą obraca paczki o 90 stopni. Również twarda belka dociskowa, zazwyczaj powodująca zabrudzenia, została zastąpiona elastycznymi pasami dociskowymi.
Mówi Jacek Bucholc, prezes Ferag Polska: Bardzo się cieszymy, że pierwszym w Polsce użytkownikiem nowoczesnych, w pełni zautomatyzowanych wiązarek z rodziny JobStrap N stała się właśnie drukarnia Media Regionalne w Tarnobrzegu, jeden z najnowszych zakładów prasowych w naszym kraju. Mamy nadzieję, że pomogą one w usprawnieniu realizowanej tu produkcji i przyczynią się zarówno do wydajniejszej obsługi własnych tytułów wydawanych przez Media Regionalne, jak też w pozyskaniu przez drukarnię nowych klientów. Liczymy też, że już wkrótce wiązarki z serii JobStrap, oferowane – co warte podkreślenia – w stałej i atrakcyjnej cenie, znajdą kolejnych nabywców wśród rodzimych drukarń nie tylko prasowych. Liczę również, iż pozostałe produkty z serii JobFolio znajdą swoich zwolenników, zwłaszcza, że w przygotowaniu są już kolejne produkty tej rodziny.