Spręcograf inwestuje w system CtP oparty na technologii Agfa GraphicsPoprzedni artykuł 

Przy systemie Agfa :Avalon N4 stoją od lewej: Jacek Wachowski, Tomasz Wachowski, Maciej Wachowski (wszyscy Spręcograf), Jarosław Suchodolski (Agfa Graphics), Piotr Szawdzianiec (Use)
Przy systemie Agfa :Avalon N4 stoją od lewej: Jacek Wachowski, Tomasz Wachowski, Maciej Wachowski (wszyscy Spręcograf), Jarosław Suchodolski (Agfa Graphics), Piotr Szawdzianiec (Use)
Firma Spręcograf to kolejna już polska drukarnia, która zdecydowała się na modernizację swojej przygotowalni w oparciu o rozwiązania Agfa Graphics. Na początku listopada rozpoczął w niej pracę w pełni automatyczny, półformatowy system CtP, składający się z najnowszej wersji systemu produkcyjnego :Apogee Prepress 6.0, termicznej naświetlarki :Avalon N4 (wzbogaconej o podajnik i stacker do płyt), urządzenia czyszcząco-gumujacego :Azura C95 oraz proofera Epson. Pozwala on na produkcję bezodczynnikowych płyt :Azura TS. Transakcja została zrealizowana dzięki ścisłej współpracy Agfa Graphics i jej autoryzowanego dystrybutora w regionie warmińsko-mazurskim – firmy Use z Olsztyna.

Spręcograf to niewielka, zatrudniająca niespełna dziesięć osób firma rodzinna, założona w 1983 roku m.in. przez obecnego współwłaściciela – Jacka Wachowskiego. W przedsiębiorstwie, będącym jedną z najstarszych drukarń prywatnych w regionie Warmii i Mazur, przez ponad dwadzieścia pięć lat działalności zmieniały się zarówno nazwa, lokalizacja jak i struktury własnościowe. Firma początkowo działała jako Zakład Wytwarzania Pomocy Dydaktycznych z siedzibą w Olsztynie. W obecnej lokalizacji – niewielkiej podolsztyńskiej miejscowości Spręcowo – funkcjonuje od 1987 roku, zaś od siedmiu lat jej właścicielami są ojciec i syn – Jacek i Maciej Wachowscy.

Od początku istnienia Spręcograf inwestuje w rozwiązania technologiczne, które pomagają firmie w jak najlepszy sposób zaspokajać oczekiwania klientów. Początkowo jej działalność opierała się na maszynach typograficznych, pierwsze urządzenia offsetowe pojawiły się tu w 1990 roku. W ostatnich dziesięciu latach drukarnia we własnym zakresie importowała z USA używane maszyny dwu- i czterokolorową, z coraz bardziej rozbudowanym wyposażeniem, inwestowała też w sprzęt introligatorski z drugiej ręki. Wreszcie rok 2009, głównie dzięki możliwości skorzystania z funduszy unijnych, przyniósł zakupy nowego sprzętu: półformatowego systemu CtP opartego na naświetlarce termicznej Agfa :Avalon N4 oraz uruchomionej nieco wcześniej pięciokolorowej maszynie offsetowej KBA Performa 66.

Przez wszystkie lata funkcjonowania Spręcografu w drukarni pracowała jedynie klasyczna przygotowalnia; filmy, a od roku 2004 – płyty cyfrowe były zlecane do wykonania firmom zewnętrznym z Olsztyna. Dzięki temu poznaliśmy zalety wynikające z użytkowania płyt produkowanych w technologii cyfrowej – mówi Jacek Wachowski. – O własnym systemie CtP myśleliśmy już od dawna, ale inwestycja ta była poza naszym zasięgiem ze względów ekonomicznych. Sytuacja zmieniła się diametralnie z chwilą redukcji cen dostępnych na rynku rozwiązań CtP oraz uruchomienia w 2008 roku kolejnej transzy funduszy unijnych.
Właściciele Spręcografu złożyli wniosek o 50% dofinansowanie inwestycji w system CtP w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013, poddziałanie 1.1.5 (Wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw – promocja produktów i procesów przyjaznych dla środowiska). Początkowo byli zdecydowani na konkurencyjne rozwiązanie, ale ostateczna oferta złożona przez Agfa Graphics przekonała ich o zmianie decyzji. Mówi Jacek Wachowski: Podjęliśmy ją latem tego roku z kilku względów. Po pierwsze Agfa Graphics przedstawiła nam najlepszą ofertę cenową na proekologiczny system produkcji płyt, dostosowany do wszystkich stosowanych przez nas formatów. Po drugie, zdecydował udział w transakcji i nasze pozytywne doświadczenia z jej lokalnym dystrybutorem – firmą Use – będącą gwarantem natychmiastowych dostaw materiałów eksploatacyjnych i błyskawicznego wsparcia serwisowego. Po trzecie wreszcie przekonał nas poziom proekologiczności oferowany przez rozwiązanie Agfa Graphics, a także trwałość wykonywanych w tym przyjaznym dla środowiska procesie płyt, zbliżona do „klasycznych” płyt CtP.

System zakupiony przez firmę Spręcograf jest oparty na półformatowej naświetlarce termicznej :Avalon N4, która pojawiła się w ofercie Agfa Graphics zaledwie kilka miesięcy temu. Urządzenie jest dostosowane do współpracy z bezodczynnikowymi płytami :Azura TS, a jego nominalna prędkość wynosi 17 płyt B2/h, choć – jak pokazują pierwsze tygodnie pracy w podolsztyńskiej drukarni – udaje się w nim wykonać nawet 20 płyt A2/h. W wersji zainstalowanej w Spręcografie naświetlarka została dodatkowo wyposażona w podajnik płyt L100 z opcją usuwania przekładek, który znacznie zwiększa wygodę użytkowania i automatyzuje pracę. Naświetlone płyty trafiają do urządzenia czyszcząco-gumującego :Azura C95, gdzie następuje proces jej finalnej obróbki, a następnie do stackera :Elantrix ST 95EX. Całością steruje system workflow :Apogee Prepress 6.0 w wersji Control; dodatkowo firma zakupiła też proofer Epson 4880 pozwalający na wykonywanie odbitek kontraktowych.

R E K L A M A
Po zaledwie dwutygodniowej pracy system Agfa Graphics obsługuje całość działań Spręcografu w zakresie prepress, a właściciele drukarni wypowiadają się o nim w samych superlatywach. Bardzo duże wrażenie, jeszcze w fazie podejmowania ostatecznej decyzji o zakupie, wywarł na nas system :Apogee Prepress – mówi Maciej Wachowski. – Jest on oparty na polskim interfejsie, a w praktyce – m.in. dzięki swojej modułowości – okazał się on bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Warto podkreślić bardzo szybki proces ripowania, nawet dużych plików, zapewniany przez silnik Adobe PDF Print Engine w wersji 2.0. Jesteśmy też mile zaskoczeni wydajnością naświetlarki, wyższą od zapowiadanej przez producenta. Drukarzy pracujących w Spręcografie cieszy z kolei jakość naświetlanych w niej płyt :Azura TS oraz możliwość szybszego narządzania maszyny za pośrednictwem plików PPF generowanych na poziomie prepress. Z kolei fakt, że system jest w pełni automatyczny powoduje, że – będąc niewielką firmą i dysponując kilkuosobową załogą – w czasie produkcji płyt pracownicy działu prepress mogą zająć się innymi bieżącymi zadaniami. Dodatkowym atutem – jak zapewnia Maciej Wachowski – jest też redukcja odpadów wynikająca z użytkowania systemu bardzo proekologicznego, bez zastosowania chemii, oraz fakt przebywania w czystszym środowisku pracy niż w przypadku „klasycznego” systemu CtP.

Elastyczność systemu CtP, w połączeniu z możliwościami nowej maszyny drukującej KBA-Grafitec, powodują, że Spręcograf może z powodzeniem konkurować nawet na rynku małych nakładów, teoretycznie dedykowanych dla urządzeń cyfrowych. Wykonujemy bardzo dużo takich prac – przyznaje Jacek Wachowski – których zleceniodawcami są przede wszystkim agencje reklamowe i końcowi odbiorcy z Olsztyna i okolic, choć mamy też klientów z Rosji. Produkcja Spręcografu opiera się głównie na drukach akcydensowych – ulotkach, plakatach, broszurach, choć dzięki odpowiednio wyposażonej introligatorni firma wykonuje też książki czy opakowania.
Co bardzo istotne, już po pierwszych zamówieniach zrealizowanych na nowej maszynie z wykorzystaniem płyt cyfrowych nasi klienci zauważyli różnicę na plus w jakości druku – dodaje Maciej Wachowski. – Jest ona odczuwalna już przy rastrze klasycznym (175 i 200 lpi), natomiast przy zastosowaniu rastra krzyżowego :Sublima (240 lpi) można śmiało opisać ją słowem „bajeczna”. Szybsze pasowanie i dojście do właściwej odbitki, możliwe dzięki zastosowaniu formatu CIP-3, oznacza zarówno dla klientów, jak i dla samej drukarni wymierne oszczędności, np. w farbie czy papierze. Niebagatelne znaczenie ma też skrócenie czasu realizacji zleceń. Wcześniej trzeba było czekać na płyty naświetlane i dowożone z Olsztyna, dziś wykonywane są one na miejscu, więc niespodziewane zamówienia mogą być realizowane niemal natychmiast.
Podsumowując, jesteśmy bardzo zadowoleni z naszych ostatnich inwestycji – mówi Jacek Wachowski. – Pozwoliły one na kompleksową obsługę klientów we własnym zakresie i znacznie zwiększyły komfort pracy, co przy nielicznej załodze, jaką dysponujemy, ma niebagatelne znaczenie. Mamy nadzieję, że niedawne zakupy - m.in. systemu CtP firmy Agfa Graphics – pozwolą na jeszcze bardziej wydajną i sprawniejszą obsługę naszych klientów, ku ich zadowoleniu i naszej satysfakcji.

Bardzo się cieszymy, że kolejna drukarnia z obsługiwanego przez nas regionu zdecydowała się na inwestycję w system CtP Agfa Graphics – dodaje Piotr Szawdzianiec, właściciel firmy Use. – Satysfakcja jest tym większa, że mamy do czynienia z kolejną instalacją rozwiązania proekologicznego, co potwierdza rosnącą popularność płyt bezodczynnikowych Agfa :Azura TS oraz niewymagających wywoływania Agfa :Amigo wśród polskich firm poligraficznych.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności