Kolejna maszyna C.P. Bourg dostarczona przez Avargraf do drukarni PiktorPoprzedni artykuł 

Łódzka drukarnia Piktor po raz kolejny zdecydowała się na zakup urządzenia C.P. Bourg. Tym razem zainwestowała w linię do oprawy tego producenta złożoną ze zbieraczki BST-d+ z ekranem dotykowym, agregatu BDF (umożliwiającego szycie, falcowanie i obcinanie czołowe) oraz sztaplarki TD T. Dostawcą urządzenia była firma Avargraf.

Po raz kolejny zdecydowaliśmy się na zakup urządzenia C.P. Bourg ze względu na pozytywne doświadczenia, jakie mieliśmy z zakupionymi wcześniej maszynami tego producenta. To bardzo dobre i niezawodne urządzenia, które doskonale sprawdzały się w naszej codziennej produkcji. Dodatkowo obsługa firmy Avargraf i jej serwis sprawiły, że nie zmienialiśmy partnera również w przypadku tej inwestycji – mówi Dariusz Szlaski, współwłaściciel firmy.

Łódzka firma poligraficzno-wydawnicza Piktor to przedsiębiorstwo świadczące usługi w zakresie druku cyfrowego. W swoim parku maszynowym posiada wiele urządzeń drukujących i introligatorskich. Przygoda z poligrafią Dariusza Szlaskiego i Piotra Sobczaka - współwłaścicieli firmy Piktor - rozpoczęła się zaledwie trzy lata temu, jednak czas pokazał, że pomysł na firmę drukarsko-wydawniczą był strzałem w dziesiątkę. Poza maszynami cyfrowymi, oferującymi drukowanie w formacie A3+, Piktor posiada także kompletną introligatornię, co pozwala na kompleksowe wykonywanie różnorakich prac.
Jej klientami są przede wszystkim duże zakłady przemysłowe, wydawnictwa książkowe, ośrodki akademickie i naukowe oraz agencje reklamowe, a także drukarnie offsetowe, dla których część prac, np. druki personalizowane lub nakłady poniżej 500 egz., jest nieopłacalna lub niewykonalna. Firma realizuje również własne prace – wydaje i drukuje kilka tytułów książkowych miesięcznie; są to głównie pozycje naukowe.

Technologia cyfrowa, na jakiej opieramy swoją produkcję, a której jedną z wielu zalet jest szybkość realizacji zleceń sprawia, że nie możemy sobie pozwolić na jakiekolwiek kompromisy w tym zakresie. Dlatego obok maszyn drukujących od początku naszej działalności inwestowaliśmy w introligatornię – mówi Dariusz Szlaski.

Wiele maszyn z tego obszaru dostarczył dla firmy Piktor Avargraf. Wcześniej zakupiła ona do swojego parku maszynowego dwie oklejarki jednoszczękowe C.P. Bourg BB 3002. Inwestycja okazała się strzałem w dziesiątkę, gdyż oklejarki BB 3002 dostosowane są perfekcyjnie do potrzeb i specyfiki drukarni cyfrowej, jaką jest Piktor. Zasadniczym udogodnieniem, które wpływa jednocześnie na wynikową wydajność urządzenia wydatnie ją zwiększając, jest szybkość i łatwość ustawień parametrów prac. Odbywają się one na dużym, czytelnym, świetnie zaprojektowanym ekranie dotykowym, na którym w precyzyjny sposób zaplanować można parametry przyszłej pracy, eliminując całkowicie używanie do tego celu narzędzi. Ustawienia można ponadto zapisać w pojemnej pamięci maszyny, aby - w razie potrzeby - w szybki sposób je odtworzyć, gdy trzeba wykonać to samo zadanie. Maszyna o tym stopniu automatyzacji, jaką posiada BB 3002, gwarantuje – jak zapewnia producent urządzenia - produkcję książek praktycznie bez odpadów, czyli z pierwszym egzemplarzem o akceptowanej jakości wykonania. Niemałe znaczenie ma również rozwiązanie technologiczne procesu bigowania okładki - czyli noże, zamiast rolek - eliminujące zjawisko pękania farby. BB 3002 to, jak podaje producent, jedyna maszyna na rynku, która potrafi wykonać 13 bigów, a już 6 z nich pozwala na produkowanie okładek ze skrzydełkami, z bigami otwierającymi i zamykającymi wykonywanymi w jednym przejściu. Uniwersalność maszyny przejawia się też w jej przydatności do produkcji książek o bardzo małych formatach 100 x 100 mm, jak i tych o długości okładki 710 mm i grubości bloku począwszy od 1 mm, na 60 mm kończąc. W ostatnim czasie do oklejarek i wielu innych maszyn, w jakie wyposażona jest bogata introligatornia Piktora, dołączyła linia do oprawy C.P. Bourg, złożona ze zbieraczki BST-d+ z ekranem dotykowym, agregatu BDF (umożliwiającego szycie, falcowanie i obcinanie czołowe) oraz sztaplarki TD T.

Zbieraczka BST-d + , doceniana jest przez klientów za doskonale rozwiązany tzw. interfejs użytkownika, na którym w niezwykle prosty i łatwy sposób programuje się prace oraz ogląda podczas produkcji - jej ustawione parametry ,takie jak wybrane półki, poziom zasysanego powietrza, prędkość zbieraczki itd.

Tu także ustawia się tryb insertowania – standardowy lub przyspieszony, zapisuje w pamięci, z pomocą liter i cyfr, do 999 prac, które mają szanse na powtórkę realizacji

w przyszłości ,wizualizuje menu techniczne i ustawia konfigurację wykonywania tzw. programów złożonych zbierania m.in. „Combo”. To program przydatny dla producentów kalendarzy, który zamienia 10-półkową zbieraczkę w 12 lub 14-półkową. Wszechstronność urządzenia pieczętuje możliwość zbierania różnych rodzajów papieru (o gramaturach od 50 do 250 g) w dużym zakresie formatów (od 115 x 200 mm do 350 x 520 mm). Podawanie arkuszy odbywa się tu za pomocą taśm zasysających a nie rolek, co eliminuje ryzyko pozostawienia śladów na papierze. Siła zasysania i rozdmuchu regulowana jest bez konieczności przerywania pracy urządzenia. Okładki mogą być umieszczane na dwóch półkach wieży, co umożliwia uzupełnianie prac w trakcie pracy maszyny bez konieczności jej zatrzymywania. Sztaplarka umożliwia natomiast zbieranie w stos równy lub z przesunięciem w prawo/lewo i wyposażona jest w regulację przesunięcia stosu oraz mobilny wózek automatycznie opuszczający się w miarę napełnienia i umożliwiający transport zebranego materiału. Agregat BDF, umożliwiający szycie, falcowanie i cięcie w jednym module. To najbardziej kompaktowy, wysokowydajny automat na rynku zwłaszcza dla drukarń cyfrowych. Ceniony jest zwłaszcza za krótki czas ustawiania na panelu sterowania parametrów nowego zadania – praktycznie czas automatycznego przestawienia się maszyny z jednego rodzaju pracy na drugi wynosi do 50 sekund.

Dzięki naszej ostatniej inwestycji w linię do oprawy C.P. Bourg udało nam się zlikwidować wąskie gardło, jakim była dla nas do tej pory oprawa. Zakupiona przez nas linia jest bardzo wydajna; obecnie realizujemy bez problemu produkcję rzędu 10 tysięcy broszur dziennie, a docelowo - przy pomocy tego urządzenia - możemy produkować nawet 25-30 tysięcy broszur podczas jednej zmiany. Przy nakładach, jakie realizujemy w naszej drukarni, urządzenie okazało się dla nas wielkim udogodnieniem – mówi Dariusz Szlaski.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności