Dzień Otwarty KBA w Radebeul: Rapida 142 czy Rapida 185 – jak wykorzystywać rezerwy produkcyjne w drukarniPoprzedni artykuł 

Pierwsza praca wydrukowana na maszynie: displej wielkości człowieka wykonany na tekturze falistej typu F
Pierwsza praca wydrukowana na maszynie: displej wielkości człowieka wykonany na tekturze falistej typu F
11 marca w Radebeul odbył się Dzień Otwarty poświęcony produkowanym przez firmę KBA wielkoformatowym i superwielkoformatowym arkuszowym maszynom offsetowym, a w szczególności – prezentowanej podczas pracy –największej jak dotychczas na świecie maszynie w tej klasie formatowej – dwunastoagregatowej KBA Rapida 185-7+L+T+T+L+T wyposażonej w siedem zespołów drukujących, dwie wieże lakierujące i trzy zespoły suszące. W spotkaniu wzięło udział około 160 przedstawicieli drukarń z kilkunastu krajów, w tym licznie reprezentowana grupa z Polski. Dzień Otwarty firma KBA zorganizowała wspólnie ze swoimi partnerami – firmami Kodak, Mayr-Melnhof Karton i Bobst.

Motywem przewodnim marcowego spotkania z cyklu „Open House” była kwestia racjonalnego wyboru między maszyną wielkoformatową (KBA Rapida 142) i superwielkoformatową (KBA Rapida 185/205). Jako że maszyny tej klasy cieszą się coraz większą popularnością, o czym świadczą choćby niedawno zawarte przez KBA liczne kontrakty z drukarniami z Polski, organizatorzy odnotowali bardzo dużą frekwencję. Do Radebeul przybyli przedstawiciele – w większości decydenci – drukarń opakowaniowych i wielkoformatowych z dziesięciu krajów europejskich oraz z USA, w tym liczna grupa z Polski. Cykl prezentacji odbywał się w specjalnie zaaranżowanej części hali produkcyjnej zakładów w Radebeul. Przybyłych gości powitał Ralf Sammeck, wiceprezes KBA ds. sprzedaży arkuszowych maszyn offsetowych, który podkreślił, że KBA Rapida 185 będąca „pretekstem” do zorganizowania kolejnego Open House i zakontraktowana przez grupę medialną Al Bayan z Arabii Saudyjskiej, jest największą jak do tej pory wyprodukowaną maszyną arkuszową na świecie. Przypomniał tym samym o bardzo wysokiej – jak na warunki gospodarcze panujące w trudnym roku 2009 – sprzedaży zrealizowanej przez KBA w tym okresie i osiągnięcie zadowalających wyników finansowych.

KBA Rapida 142 czy KBA Rapida 185/205?
Kluczowym wystąpieniem Dnia Otwartego była rozbudowana i poparta wieloma danymi liczbowymi prezentacja poprowadzona przez Jürgena Veila, szefa marketingu w dziale maszyn arkuszowych KBA, w której skoncentrował się on na porównaniu maszyn wielkoformatowych i superwielkoformatowych pod względem ich wydajności i rentowności. Na początku przedstawił w pełni kompleksowy system logistyczny KBA PileTronic w drukarni wyposażonej w oba omawiane modele. Pozwala on na zautomatyzowaną i płynną obsługę palet w całym cyklu produkcyjnym – od dostarczenia papieru do maszyn aż po odbiór zadrukowanych arkuszy. Oparty na kodach EAN, zapewnia właściwą identyfikację palet z papierem dedykowanym do konkretnej maszyny i konkretnego zlecenia.
Następnie Jürgen Veil, bazując na parametrach takich jak indywidualne wymagania w zakresie obsługi, koszty osobowe, wyposażenie maszyny i czasy narządu dokonał porównania trzech maszyn – KBA Rapida 142, KBA Rapida 185 i KBA Rapida 205, każda w wersji wyposażonej w sześć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Uczestnicy Dnia Otwartego mogli zapoznać się z wykresami prezentującymi wydajność wszystkich trzech maszyn pod względem stosowanych formatów, liczby pojedynczych użytków niezbędnych do zrealizowania danego nakładu oraz zleceń przy określonej ilości arkuszy zużywanych do jednej pracy.
Porównując trzy maszyny o jednakowym stopniu automatyzacji – KBA Rapida 142 (prędkość produkcyjna 15.000 ark./h), KBA Rapida 185 (prędkość produkcyjna 11.000 ark./h) i KBA Rapida 205 (prędkość produkcyjna 9.000 ark./h) wniosek jest następujący: dla kompletnej wymiany zlecenia i przede wszystkim obsługi wyraźnie większego formatu, przy maszynie KBA Rapida 205 potrzeba ok. 10 minut więcej niż przy KBA Rapida 142. Jednak sytuacja ulega zmianie, jeśli wziąć pod uwagę format arkusza czy też finalny wyrób. I tak z arkusza w formacie 102 x 142 (maszyna KBA Rapida 142) można wyprodukowa ć 16 użytków typowego pudełka, przy czym w przypadku modelu KBA Rapida 185 liczba ta wzrasta do 25, a w KBA Rapida 205 – aż do 36. W efekcie przy nakładach przekraczających 6,5 tys. arkuszy wydajność maszyny KBA Rapida 185 zaczyna przewyższać tę oferowaną przez model KBA Rapida 142. W przypadku KBA Rapida 205 jej przewaga nad maszyną KBA Rapida 142 pod względem wydajności zaczyna się już przy nakładzie 5 tys. arkuszy.
Kolejne kalkulacje pokazały jednak, że całkowite koszty produkcyjne maszyn superwielkoformatowych są niższe od tych generowanych przez model KBA Rapida 142 dopiero po przekroczeniu nakładu 16 tys. egzemplarzy, w przypadku maszyny KBA Rapida185 i 12 tys. egzemplarzy w przypadku KBA Rapida 205. Jak widać, wyliczenia dotyczące wydajności poszczególnych maszyn nigdy nie są jednoznaczne – podkreślał Jürgen Veil. – Parametry te mogą się znacząco zmieniać w zależności od indywidualnej struktury zleceń, dlatego przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o zakupie maszyny należy przeprowadzić bardzo dokładną analizę kosztową.

KBA Rapida 142 kontra inne rozwiązania: oszczędność dzięki automatyzacji
Kolejna część prezentacji Jürgena Veila dotyczyła innowacyjnych funkcji w wielkoformatowych i superwielkoformatowych maszynach z rodziny KBA Rapida, wpływających na znaczące skrócenie czasów narządu. Tu każdy z prezentowanych systemów automatyzujących i usprawniających pracę maszyny KBA Rapida 142 porównano z innymi rozwiązaniami reprezentującymi tę samą klasę formatową i zobrazowano konkretnymi danymi liczbowymi uwzględniającymi roczne oszczędności wynikające z jego zastosowania. Wśród wymienionych przez prelegenta rozwiązań znalazły się m.in.: system automatycznej zmiany płyt, system do symultanicznego mycia obciągów gumowych i cylindrów dociskowych CleanTronic Synchro, system automatycznego mycia zespołu lakierującego oraz wymiany form do lakierowania.

Redukcja odpadów, oszczędność energii
Na zakończenie swojego wystąpienia Jürgen Veil zaprezentował rozwiązanie KBA, pozwalające na znaczące obniżenie ilości odpadów powstających w procesie poligraficznym oraz energii niezbędnej do działania maszyny drukującej. Odpowiedzią KBA na pierwszą z powyższych kwestii jest zamknięty, kompleksowy system kontroli produkcji, w skład którego wchodzą: system inspekcji arkuszy w trybie inline QualiTronic, system pomiaru kolorystycznego inline QualiTronic ColorControl oraz DensiTronic PDF – system pozwalający na porównanie wydrukowanego arkusza z oryginalnym plikiem PDF. Zdaniem KBA, dzięki zastosowaniu tego rodzaju rozwiązania można zmniejszyć ilość powstających podczas drukowania odpadów o 3,5%, co daje roczne oszczędności rzędu 280 tys. euro. Zdaniem Jürgena Veila jest to o tyle istotne, że – jak wynika z ostatnich publikacji prasowych – ok. 16% wszystkich podłoży wykorzystywanych przez typową drukarnię trafia na makulaturę, co oznacza, że rocznie przeciętny zakład poligraficzny wytwarza odpady o wartości ok. 640 tys. euro.
Podobnie rzecz się ma z energią, którą należy traktować jak każdy inny element kosztów produkcyjnych. Biorąc pod uwagę rosnące jej ceny w ubiegłym roku (w Polsce wzrosły one o 0,09 euro/kWh) oraz przewidywany dalszy ich wzrost (w skali świata – nawet o 100% do 2030 roku), firma KBA wprowadziła do swojej oferty rozwiązanie KBA VariDryBLUE – nowej generacji suszarkę wykorzystującą promienie światła podczerwonego i nadmuchy gorącego powietrza. Jak wynika z obliczeń firmy, w porównaniu ze standardową suszarką UV system KBA VariDryBLUE pozwala na oszczędność energii niezbędnej do tej części procesu produkcyjnego rzędu 50% i jednoczesną redukcję emisji dwutlenku węgla o 116 ton rocznie. W skali siedmiu lat, inwestycja w to rozwiązanie może przynieść drukarni oszczędność 250 tys. euro.

”Gwiazda” dnia: KBA Rapida 185
Długo oczekiwanym przez uczestników Dni Otwartych punktem programu była prezentacja superwielkoformatowej maszyny KBA Rapida 185, anonsowanej jako największa do tej pory wyprodukowana na świecie arkuszowa maszyna offsetowa. Jej konfiguracja obejmuje: siedem zespołów drukujących, dwie wieże lakierujące, trzy wieże suszące, automatyczny system non-stop w nakładaku i na wykładaniu, system w pełni automatycznej zmiany płyt, urządzenie do cięcia wzdłużnego ICS, konsolę ErgoTronic ACR, system kontroli i pomiaru densytometrycznego DensiTronic Professional oraz system LogoTronic, pozwalający na połączenie jej z działem przygotowalni. Maszyna została zbudowana na zamówienie arabskiej grupy medialnej Al Bayan i już niebawem rozpocznie pracę w należącej do niej drukarni.
Prezentacja, prowadzona przez Jürgena Veila, obejmowała druk trzech zleceń realizowanych na różnych podłożach i doskonale zobrazowała wszechstronność maszyny. Pierwszą pracą był displej typu POS z reklamą jednego z browarów, wydrukowany na tekturze falistej typu F oraz dwukrotnie lakierowany. Do jego wykonania wykorzystano specjalne obciągi kompresyjne dedykowane do zadrukowywania tektury falistej. Drugą pracą, do której narząd uwzględniał m.in. wymianę obciągów na konwencjonalne, przeznaczone do drukowania na papierze i tekturze litej (w tym przypadku wykorzystano karton o gramaturze 210 g/m2), był plakat typu citylight uszlachetniony pełnopowierzchniowo lakierem (podkładowym w pierwszym zespole i utrwalającym UV w drugim). Po kolejnej zmianie zlecenia – tym razem z wykorzystaniem systemu automatycznej wymiany form do lakierowania i wykonanej w niespełna 2 minuty – zadrukowywany był (z pełną prędkością produkcyjną) karton na opakowania spożywcze o gramaturze 250 g/m2.


Pokaz spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem i oddźwiękiem ze strony uczestników Dnia Otwartego. Po jego zakończeniu goście zostali zaproszeni do obejrzenia maszyny z bliska i bezpośredniego zapoznania się z jej bogatym wyposażeniem. Chętni mogli wziąć także udział w indywidualnych prezentacjach maszyny KBA Rapida 142, która jest zainstalowana w znajdującym się tuż obok hali produkcyjnej centrum demonstracyjnym.

Nie tylko druk...
Dzień Otwarty w Radebeul był też okazją do prezentacji swojej oferty przez partnerów KBA, którzy posiadają w swoim portfolio rozwiązania dedykowane dla produkcji wielkoformatowej i superwielkoformatowej. Beatrice Lässig z firmy Kodak przedstawiła systemy prepress przeznaczone m.in. do produkcji opakowań. Podkreślała przy tym, że wiele rozwiązań sprzętowych Kodaka, jak choćby oparta na technologii SquareSpot naświetlarka Magnus VLF Quantum, jest kompatybilna z różnymi maszynami produkowanymi przez KBA, aż do największej z nich – KBA Rapida 205.
Thomas Karl i Herbert Glatz, reprezentujący firmę Mayr-Melnhof Karton, przedstawili pokrótce jej profil oraz ofertę w zakresie kartonów dedykowanych do produkcji wielkoformatowej i superwielkoformatowej. Mayr-Melnhof Karton prowadzi działalność w ośmiu lokalizacjach produkując rocznie ok. 1,7 mln ton tektury opakowaniowej (standardowo do formatu 165 cm, na życzenie w formatach od 165 do 200 cm; zakres gramatur wynosi 215-450 g/m2) . Przedstawiciele firmy krótko scharakteryzowali technologię produkcji tektur typu SB i BB Mayr-Melnhof Karton, prezentując informacje o wytwarzanych jej ilościach z uwzględnieniem różnych klas formatowych i gramatur.
Z kolei Sandro Gubinelli z firmy Bobst zaprezentował rozwiązania tej firmy z obszaru postpress, pozwalające na obróbkę introligatorską arkuszy zadrukowanych w maszynach takich jak KBA Rapida 142 czy KBA Rapida 185/205. Skupił się przy tym na urządzeniach do sztancowania, które są produkowane w kilku klasach – od modelu podstawowego Novacut do najbardziej zaawansowanego Mastercut i dedykowane na rynek produkcji opakowań, puzzli czy displejów drukowanych na różnych podłożach (tektura SB, tektura falista). Jego wystąpienie było też okazją do prezentacji oferowanych przez firmę Bobst urządzeń złamująco-klejących oraz laminujących.

Z wizytą w „Szklanej Fabryce” VW
W przeddzień Dnia Otwartego goście firmy KBA zostali zaproszeni na uroczystą kolację, zorganizowaną w nietypowym miejscu – zakładach produkcyjnych „Szklana Fabryka” („Gläserne Manufaktur”) w Dreźnie, gdzie wytwarzane są luksusowe samochody Volkswagen Phaeton. Podzieleni na grupy, mieli okazję zapoznać się z pełnym cyklem produkcyjnym tego auta, który w dużej części odbywa się automatycznie, oraz poznać praktyczne rozwiązania w nim zastosowane. Obchód po „Szklanej fabryce” zwieńczyła wspólna kolacja, będąca znakomitą okazją do nieformalnych dyskusji – mimo otoczenia – na tematy przede wszystkim związane z branżą poligraficzną.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności