Przybyłych do bukowińskiego Domu Zdrowia „Rysy” uczestników konferencji powitał Waldemar Światły, szef Szczecińskiej Agencji Edukacyjnej, który omówił tematykę i program spotkania i podkreślił jednocześnie liczny – zwłaszcza na tle ostatnich lat – udział przedstawicieli zakładów poligraficznych. Pierwszym prelegentem konferencji był Jerzy Kaczmarek, dyrektor targów Poligrafia, który przedstawił korzyści wynikające z udziału w targach branżowych, a także sposoby na właściwe przygotowanie się do wystawy i maksymalizację efektów potargowych. Robert Kuczera z firmy Michael Huber Polska wystąpił z referatem „Optymalizacja, oszczędności – świadome wybory”, w którym m.in. zaprezentował sposoby na optymalne wykorzystywanie materiałów eksploatacyjnych w druku offsetowym oraz wskazywał na błędy najczęściej przytrafiające się w tym procesie produkcyjnym. Nowe inwestycje – przede wszystkim w technologie cyfrowe i oprogramowanie – jako sposób na kryzys polecał z kolei Adam Bieniewski z firmy Konica Minolta Business Solutions Polska. Jako ostatni w pierwszym dniu konferencji wystąpił Mariusz Sosnowski, prezes firmy Infosystems SA, który skupił się na zagadnieniach związanych z organizacją i zarządzaniem drukarnią takich jak: zoptymalizowane planowanie produkcji poligraficznej oraz rachunkowość zarządcza i kontroling produkcji w stworzonym przez Infosystems SA rozwiązaniu Printmanager.JDF, będącym rozbudowanym systemem MIS dedykowanym dla branży poligraficznej.
Drugi dzień konferencji przyniósł trzy wystąpienia. W pierwszym Jacek Hamerliński z Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego przedstawił sposoby na pozyskiwanie klientów przez Internet i możliwości, jakie oferuje ten kanał komunikacji w zakresie współpracy z potencjalnymi zleceniodawcami. Swapan Chaudhuri, dyrektor zarządzający Kodak Polska, wystąpił z referatem poświęconym systemowi Kodak Flexcel NX przeznaczonemu do produkcji cyfrowych płyt fleksograficznych i oferującemu – jak zapewnia producent – jakość zbliżoną do offsetu i rotograwiury, informując jednocześnie o zrealizowanej niedawno pierwszej instalacji tego rozwiązania na rynku polskim. Na zakończenie merytorycznej części konferencji Robert Pawlak z firmy ITC Grupa przedstawił pracę tymczasową jako nowe zjawisko w poligrafii i optymalne rozwiązanie dla wielu przedsiębiorstw, nie tylko poligraficznych, poszukujących nowych pracowników w przypadku zleceń sezonowych bądź niespodziewanych zamówień na usługi drukarskie.
Konferencji tradycyjnie już towarzyszyło wiele atrakcji. Największą z nich były 6. zawody narciarskie Huber Ski Bukowina Cup 2010 o puchar firmy Michael Huber Polska. W przeciwieństwie do lat poprzednich, tym razem nie było osobnych kategorii dla kobiet i mężczyzn, do licznych narciarzy dołączyło też dwoje snowboardzistów. Zawody, składające się z trzech przejazdów między tyczkami (z których uwzględniano najlepszy uzyskany przez zawodnika czas), rozegrano na stoku „Ufo” na Wierchu Olczańskim, a wzięło w nich udział w sumie 13 osób (przy czym jedna nie znalazła się w ostatecznej klasyfikacji z uwagi na posiadane uprawnienia instruktora jazdy, co było niezgodne z regulaminem zawodów). Zwycięzcą 6. edycji Huber Ski Bukowina Cup 2010 został Adam Markuszewski z gdańskiej firmy Druk Markuszewscy, drugie miejsce zajęła Danuta Tyrowicz reprezentująca Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych Pion Drukarnia Skarbowa, trzecie – Adam Bieniewski z firmy Konica Minolta Solutions Polska. Cała trójka otrzymała pamiątkowe dyplomy, zaś podczas wieńczącej konferencję kolacji w regionalnej karczmie „Pod Miedzom” Adam Markuszewski odebrał ufundowany przez firmę Michael Huber Polska okazały puchar z rąk jej przedstawicieli – Ewy Rajnsz i Roberta Kuczery.
Poza dorocznymi zawodami uczestnicy konferencji mieli również okazję wziąć udział w innych atrakcjach przygotowanych przez Szczecińską Agencję Edukacyjną: wspólnych wieczorach przy muzyce czy kuligu z pochodniami. Wielu z nich wykorzystało sprzyjającą aurę i niezależnie od udziału w Huber Ski Bukowina Cup 2010 sprawdzało swoje narciarskie i snowboardowe umiejętności na stokach Bukowiny, Białki i Jurgowa.
Mówi Waldemar Światły, szef Szczecińskiej Agencji Edukacyjnej: Bardzo dziękujemy wszystkim osobom, które znalazły czas i wzięły udział w naszej zimowej konferencji. Szczególnie cieszy nas fakt liczniejszego niż podczas poprzednich jej edycji udziału przedstawicieli zakładów poligraficznych, zarówno państwowych jak i prywatnych – stanowili oni połowę wszystkich uczestników spotkania, co było prawdziwym ewenementem na tle ostatnich lat. Mamy nadzieję, że zdecydowała o tym przede wszystkim interesująca tematyka, przygotowana z myślą o aktualnej, wciąż niełatwej sytuacji na rynku, chociaż dla wielu z nich dużym atutem jest też sama lokalizacja konferencji, zwłaszcza przy tak sprzyjającej aurze jak tegoroczna. Liczymy więc na to, że wielu z nich weźmie udział zarówno w kolejnej edycji Zimowej Konferencji Poligraficznej, jak też w naszym letnim spotkaniu organizowanym w czerwcu, o szczegółach którego będziemy informować na bieżąco.