Agfa Graphics na 19. Poligraficznych KonfrontacjachPoprzedni artykuł 

Maciej Baur, product manager w firmie Agfa Graphics Sp. z o.o., podczas prezentacji
Maciej Baur, product manager w firmie Agfa Graphics Sp. z o.o., podczas prezentacji
29 kwietnia w Warszawie odbyła się kolejna konferencja z cyklu „Poligraficzne Konfrontacje” zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej. Tym razem spotkanie, w którym wzięło udział ponad 100 osób z branż poligraficznej i wydawniczej, przebiegało pod hasłem „Proofing – wszystkie tajemnice”. Jednym z partnerów konferencji była firma Agfa Graphics, której przedstawiciel – Maciej Baur – wystąpił z referatem zatytułowanym „Soft proofing w zintegrowanym systemie produkcyjnym Agfa :Apogee”.

Kwietniowe spotkanie było 19. już konferencją z cyklu „Poligraficzne Konfrontacje”. Cieszą się one niesłabnącą popularnością, licznie gromadząc zarówno firmy oferujące rozwiązania dla poligrafii z różnych dziedzin, jak też przedstawicieli zakładów poligraficznych i wydawnictw z całego kraju. W spotkaniu poświęconym proofingowi wzięli udział – w roli partnerów oraz prelegentów – czołowi dostawcy tego rodzaju systemów. Wśród nich znalazła się firma Agfa Graphics, którą reprezentował Maciej Baur, product manager.
Jego referat, zatytułowany „Soft proofing w zintegrowanym systemie produkcyjnym Agfa :Apogee”, rozpoczął się od prezentacji metod wykonywania soft proofingu oraz jego miejsca w zaawansowanym systemie produkcyjnym. Następnie Maciej Baur scharakteryzował główne cechy zintegrowanego soft proofingu, który obejmuje: kalibrację i charakteryzację monitorów; stałą kontrolę aktywnego monitora, stosowanego profilu ICC i ich komunikacji z systemem produkcyjnym; wysyłkę przetwarzanych w systemie produkcyjnym prac do podglądu na poszczególnych stanowiskach roboczych z uwzględnieniem ich specyfiki a także rejestrację stanu w jakim następuje akceptacja kontraktowego proofa ekranowego.
Kolejnym punktem referatu była kwestia standaryzacji soft proofingu, do której stosowane są normy ISO 3664 (uwzględniająca ogólne zalecenia warunków otoczenia do oceny barw w poligrafii i fotografii) i ISO 12646 (będąca wersją normy ISO 3664 rozszerzoną o warunki porównania proofów niematerialnych z próbnymi lub nakładowymi odbitkami materialnymi). Maciej Baur zwracał przy tym uwagę, iż obie powyższe normy jedynie opisują konfigurację systemu soft proofingu jednak nie standaryzują parametru barwy jako takiej.
R E K L A M A
Następnie przedstawione zostały warunki oceny odbitek oraz schemat działania soft proofingu na przykładzie rozwiązań firmy Agfa Graphics wchodzących w skład zintegrowanego systemu :Apogee. Maciej Baur szczegółowo omówił kolejne etapy tego procesu, w tym: kalibrację, charakteryzację i rekalibrację monitora, ocenę warunków wyświetlania i symulacji gamutu, certyfikację do wartości referencyjnych, przetwarzanie rozbarwionej pracy do rozdzielczości ekranowej, tworzenie niezależnych zasobów „Zooming Levels” i konwersję – przy wykorzystaniu profilu maszyny drukującej – do przestrzeni RGB monitora (w oparciu o uzyskany profil ICC), czego rezultatem jest barwny obraz przygotowany dla konkretnego monitora we właściwej rozdzielczości z wykorzystaniem „Zooming Levels”. Warto dodać, że system :Apogee umożliwia wykorzystanie profili ICC stworzonych w innych systemach produkcyjnych.
Maciej Baur wymienił szereg zalet jakie oferuje rozwiązanie firmy Agfa Graphics: zgodność wymiarową bazującą na faktycznej rozdzielczości ekranu, szybki i precyzyjny podgląd dzięki gotowym zasobom „Zooming Levels”, integrację z systemem i możliwość oceny jakości na dowolnym stanowisku. Podsumowując, wymienił niezbędne elementy zintegrowanego systemu soft proofingu w oparciu o rozwiązanie :Apogee. W jego skład wchodzą: wysokiej jakości monitor, oprogramowanie z obsługą soft proofingu (:Apogee Prepress, :Apogee Portal, :Apogee Color, Apogee :ColorTune), oprogramowanie do kalibracji i charakteryzacji monitorów (:ColorTune Display), urządzenie pomiarowe oraz środowisko pracy zgodne z zaleceniami norm ISO. Na zakończenie Maciej Baur krótko omówił systemy :Apogee Prepress i :Apogee Portal, których najnowsze wersje – opatrzone numerem 7 – będą miały swoją światową premierę na zbliżających się targach Ipex 2010 w Birmingham.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności