W kwietniu wybrani klienci Kodaka z Belgii, Holandii, Polski, Czech, Włoch, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii mieli okazję odwiedzić zlokalizowane w Dayton w stanie Ohio zakłady produkujące inkjetowe systemy drukujące tej firmy. Wizyta była okazją do zapoznania się z możliwościami urządzeń bazujących na platformie Prosper jak też do porozmawiania z kadrą inżynierską Kodaka, na co dzień zaangażowaną w rozwój tej technologii. W ramach zakładów produkcyjnych Kodaka w Dayton funkcjonuje centrum badawczo-rozwojowe, koncentrujące swoją działalność na technologii continuous inkjet i odpowiadające m.in. za stworzenie najnowszego rozwiązania w tej dziedzinie – technologii Kodak Stream Inkjet. Urządzenia pracujące z jej wykorzystaniem umożliwiają drukowanie trwałych obrazów na papierach powlekanych i niepowlekanych (w tym błyszczących) z wysoką jakością, prędkością i przy niskich kosztach na jedną odbitkę, zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnym offsetem. Technologia Stream Inkjet wykorzystuje stały przepływ atramentu przez dysze głowicy drukującej, stymulowany następnie przez energię cieplną, która powoduje jego rozdzielenie na pojedyncze krople. Są one „wypluwane” z dużą prędkością i bardzo wysoką dokładnością rozmieszczane na podłożu, dając w efekcie wysoką jakość obrazów o liniaturze maksymalnej 175 lpi przy prędkości dochodzącej do 200 m/min.
Europejscy klienci firmy Kodak mieli okazję wziąć udział w szczegółowej demonstracji monochromatycznej maszyny Kodak Prosper 1000 Press, dedykowanej do produkcji w technologii cyfrowej książek o nakładach do 7 tys. egz. W czasie, gdy maszyna produkowała przykładowe książki, które będą prezentowane na stoisku Kodaka podczas zbliżających się targów Ipex, uczestnicy spotkania mieli możliwość podyskutować o ekonomicznych aspektach, które czynią to urządzenie tak bardzo atrakcyjnym dla przedsiębiorstw z sektora produkcji dziełowej.
Klienci firmy Kodak wzięli również udział w prezentacji pełnokolorowej maszyny Kodak Prosper 5000XL, której oficjalna światowa premiera odbędzie się na targach Ipex 2010. Była ona znakomitą okazją do zademonstrowania stabilności i prędkości systemu, który – jak zapewnia producent – oferuje jakość dorównującą pełnokolorowemu offsetowi i umożliwia produkcję z wydajnością 200 m/min., będąc przystosowanym do miesięcznego obciążenia rzędu 120 mln stron A4. Modułowa architektura maszyny pozwala klientom na łatwe rozbudowanie urządzenia Prosper 1000 do modelu 5000XL wraz z ich rosnącym zapotrzebowaniem na wykonywanie nowych aplikacji.
Następnie uczestnicy wyjazdu zapoznali się z różnymi opcjami oferowanymi przez systemy workflow firmy Kodak, w tym Kodak 700 Print Manager, będący oprogramowaniem typu frontend do sterowania maszynami cyfrowymi. Wizyta w Dayton była jednocześnie okazją do obejrzenia różnych urządzeń wykańczających, kompatybilnych z maszynami opartymi na platformie Prosper.
Europejscy klienci firmy Kodak mieli także możliwość zapoznać się z jej ogólną wizją i strategią działania na rynku poligraficznym i druku cyfrowego w szczególności, czego elementem była prezentacja kompletnego porftolio rozwiązań Kodaka w zakresie technologii cyfrowej. Dyskusje przenosiły się także na część wieczorną, podczas której klienci mieli okazję podyskutować w mniej formalnej atmosferze z osobami pracującymi w działach marketingu produktowego oraz badawczo-rozwojowym na temat technologii inkjetowej i możliwości rynkowych, jakie stwarza wprowadzenie na rynek maszyn opartych na platformie Prosper.
Część klientów, przybyłych przed dotarciem właściwej grupy, miała możliwość zjedzenia obiadu z Antonio M. Perezem, prezesem i CEO Eastman Kodak Company. Był on również ich przewodnikiem podczas zwiedzania fabryki w Dayton, tutejszego centrum badawczo-rozwojowego, odpowiadając na szereg pytań związanych z potencjalnym wpływem wysokowydajnych maszyn firmy Kodak na działalność przedsiębiorstw poligraficznych.
Jeden z uczestników wyjazdu do Dayton, Guy Hoegaerts z belgijskiej firmy PrintConcept.be powiedział:
Strategia Kodaka jest bardzo jasna i konstruktywna. Ten wyjazd dał mi dużo wiedzy na temat inkjetu i nowej technologii firmy Kodak. Miałem okazję zwiedzić wiele firm działających na tym rynku, ale Kodak Stream Inkjet jest technologią oferującą najlepszą dostępną jakość i prędkość drukowania.
Jak wynika z zapowiedzi firmy Kodak, w jej planach są kolejne wizyty klientów w zakładach produkcyjnych, m.in. zlokalizowanych w Dayton. Mówi Erwin Busselot, dyrektor marketingu w zakresie cyfrowych systemów drukujących w regionie EAMER:
Tego rodzaju wyjazdy stanowią jeden z najlepszych sposobów na skonfrontowanie potrzeb i oczekiwań naszych klientów z opiniami inżynierów zatrudnionych w działach badawczo-rozwojowych i menedżerów produktu. Gdy w jednym miejscu spotykają się klienci obserwujący nowe rozwiązania i osoby, które je zaprojektowały, mamy do czynienia z unikalną interakcją, procentującą dla obu stron.
Maszynę Kodak Prosper 5000XL będzie można zobaczyć w czasie prezentacji na żywo prowadzonych na stoisku firmy Kodak (nr E320 w hali 9) podczas nadchodzących targów Ipex w Birmingham.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com