KBA na targach Ipex 2010: nowe maszyny, nowe kontrakty, nowe perspektywyPoprzedni artykuł 

Cztery arkuszowe maszyny drukujące pracujące na stoisku, tysiące zwiedzających z całego świata, wiele sfinalizowanych kontraktów na dostawy nowego sprzętu, pozytywne prognozy sprzedaży na kolejne miesiące tego roku – to najkrótsze podsumowanie obecności firmy KBA na targach Ipex 2010, odbywających się w dniach 18-25 maja w Birmingham. Z efektów wystawy zadowolona jest także firma KBA-Polska, której przedstawiciele byli obecni na stoisku KBA przez cały okres trwania wystawy.

Mówi Oliver Becker, prezes KBA-Polska: Na stoisku mieliśmy okazję gościć wielu zwiedzających z Polski. Można wręcz stwierdzić, że ich frekwencja – choćby biorąc pod uwagę zawirowania w ruchu lotniczym nad Europą – była wyższa od oczekiwanej. Podczas targów przeprowadziliśmy wiele interesujących rozmów, z których część – mam nadzieję – już wkrótce zaowocuje zamówieniami na nowe maszyny. Zwłaszcza, że targi Ipex przyniosły kilka interesujących premier, m.in. nową ekologiczną wersję modelu KBA Rapida 75E, a także kolejne ciekawe funkcje i opcje w maszynach pełnoformatowych KBA Rapida 105 i 106. Dużą popularnością cieszyła się też pozostająca nieco w cieniu w stosunku do innych prezentowanych urządzeń ćwierćformatowa maszyna KBA Genius 52 UV, będąca w ofercie KBA-Polska od 4. kwartału ubiegłego roku. W tym miejscu warto dodać, że tuż przed targami Ipex podpisaliśmy pierwszy kontrakt na jej dostawę do drukarni z Polski. Jest nią firma Viperprint z Częstochowy, a instalacja sprzętu planowana jest na najbliższe tygodnie.

KBA Genius 52 UV to kompaktowa i proekologiczna, bazującą na technologii offsetu bezwodnego, maszyna w formacie B3. Podczas odbywającej się w czasie targów konferencji prasowej KBA poinformowano, że na całym świecie pracuje dziś ok. 150 urządzeń z tej serii. Wśród jej najważniejszych cech warto wymienić: krótki zespół farbowy, centralny cylinder dociskowy (wokół którego rozmieszczone są zespoły drukujące), system kontroli temperatury wałka aniloksowego i cylindra formowego, automatyczny system zmiany płyt, możliwość drukowania na nietypowych (np. niewsiąkliwych) podłożach o grubości maksymalnej 0,8 mm i wydajność rzędu 8 tys. egz./h. Opcje oferowane przez tę maszynę coraz częściej znajdują uznanie wśród drukarń chcących wyróżnić się na bardzo konkurencyjnym rynku zleceń – dodaje Oliver Becker. – Dlatego liczymy, że także w Polsce – w ślad za instalacją w firmie Viperprint – znajdzie ona kolejnych użytkowników.

Światową premierę na targach Ipex 2010 miała półformatowa maszyna KBA Rapida 75E, oferująca – jak zapewnia producent – najlepszą wartość w swojej klasie formatowej, m.in. dzięki energooszczędnym i proekologicznym rozwiązaniom w niej zastosowanym. Targowa konfiguracja obejmowała pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą, zajmując zaledwie 16,5 m2 powierzchni (jest to o 50% mniej niż porównywalne maszyny w tym samym formacie). Według KBA nowa maszyna, produkowana przez zakłady w czeskiej Dobrušce, zużywa też najmniej energii spośród wszystkich maszyn B2 dostępnych na rynku (w stosunku do obowiązujących norm redukcja wynosi nawet 50%). Z entuzjastycznych reakcji podczas pokazów targowych można wywnioskować, że maszyna ta będzie prawdziwym przebojem w formacie B2, także na polskim rynku, gdzie KBA jest zdecydowanym liderem – kontynuuje Oliver Becker. – Maszyna posiada wiele nowych, innowacyjnych funkcji, które spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych gości uczestniczących w targowych prezentacjach na stoisku KBA.

W klasie formatowej B1 firma KBA zaprezentowała dwie maszyny: KBA Rapida 105 i KBA Rapida 106. Pierwsza z nich, nazywana przez firmę „koniem roboczym”, cieszy się dużą popularnością wśród polskich klientów. Najczęściej znajduje zastosowanie przy zadrukowywaniu papierów, kartonów (w wersji CX), opakowań, etykiet i folii (w tym ostatnim przypadku przy użyciu farb UV). Dotychczas na całym świecie zainstalowano około 2,5 tysiąca tych urządzeń, wśród jej użytkowników są też drukarnie z naszego kraju. To prawda, w Polsce pracuje bardzo dużo maszyn z serii Rapida 105 – potwierdza Oliver Becker. – Mamy tu bowiem do czynienia z maszyną oferującą sprawdzoną technologię i łatwą obsługę, skierowaną do drukarń, dla których wysublimowanie rozwiązania techniczne nie są najistotniejsze. Zakładamy, że po tegorocznych targach liczba jej polskich użytkowników jeszcze wzrośnie.

Na stoisku KBA nie mogło też zabraknąć „mistrza świata w czasie narządu maszyny” – modelu KBA Rapida 106 – który zadebiutował na ostatnich targach drupa w 2008 roku. Maszyna posiada liczne opcje i funkcje automatyzujące jej pracę, m.in. niedawno wprowadzone w niej rozwiązanie – Flying JobChange – pozwalające na zmianę zleceń „w locie”, umożliwiające jednoczesne drukowanie i narząd w wybranych zespołach drukujących. Zupełną nowością, pokazaną po raz pierwszy na targach Ipex był zaimplementowany w niej moduł Instrument Flight firmy System Brunner. Mamy nadzieję, że wprowadzenie tego rozwiązania, pozwalającego na pomiar i regulację nafarbienia według skali szarości, spotka się z dużym uznaniem naszych klientów, także z Polski – mówi Oliver Becker. – Dla rodzimych drukarń równie atrakcyjne powinny być też różne funkcje zwiększające automatykę działania maszyny KBA Rapida 106, jak choćby system jednoczesnej zmiany płyt DriveTronic SPC czy ClearTronic Synchro – system jednoczesnego mycia obciągów gumowych, wałków farbowych i cylindrów formowych. Poza wyżej wymienionymi funkcjami maszyna KBA Rapida 106 może być wyposażona m.in. w: DriveTronic SIS – system nakładania bez marki bocznej, DriveTronic Plate-Ident – systemy automatycznego wstępnego ustawiania registrów i kontroli właściwej alokacji form drukowych oraz ASP – system automatycznego pozycjonowania pierścieni ssących.

Warto dodać, że drugiego dnia targów firma KBA zaprosiła dziennikarzy na tradycyjną konferencję prasową, podczas której zaprezentowane zostały m.in. jej wyniki finansowe za 1. kwartał 2010. Dziennikarze z zainteresowaniem wysłuchali powitalnego wystąpienia Helge Hansena, zwłaszcza że było to jego pierwsze publiczne pojawienie się na ważnej imprezie targowej w roli prezesa KBA. Poświęcił w nim wiele miejsca na analizę obecnej sytuacji branży poligraficznej, która – co podkreślał – bardzo mocno odczuła skutki globalnego kryzysu finansowego, i to już w 2. połowie 2008 roku. Zaznaczył jednocześnie, iż dzięki wdrożonemu zawczasu przez KBA programowi restrukturyzacyjnemu firmie – jako jedynemu producentowi maszyn drukujących – udało się osiągnąć w minionym roku nieznaczny zysk. Dziś jesteśmy bardzo spokojni – mówił Helge Hansen. – Kryzys mija, w wielu regionach już go praktycznie nie ma, a zmiany strukturalne w poligrafii nie są niczym nowym – trzeba się do nich po prostu przyzwyczaić. Branża drukarska ma bardzo dobre perspektywy przed sobą, dlatego ze swej strony możemy śmiało powiedzieć: jako firma KBA głęboko wierzymy w siłę druku i będziemy nadal inwestować w nowe rozwiązania poligraficzne.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności