Mówi Oliver Becker, prezes KBA-Polska: Na stoisku mieliśmy okazję gościć wielu zwiedzających z Polski. Można wręcz stwierdzić, że ich frekwencja – choćby biorąc pod uwagę zawirowania w ruchu lotniczym nad Europą – była wyższa od oczekiwanej. Podczas targów przeprowadziliśmy wiele interesujących rozmów, z których część – mam nadzieję – już wkrótce zaowocuje zamówieniami na nowe maszyny. Zwłaszcza, że targi Ipex przyniosły kilka interesujących premier, m.in. nową ekologiczną wersję modelu KBA Rapida 75E, a także kolejne ciekawe funkcje i opcje w maszynach pełnoformatowych KBA Rapida 105 i 106. Dużą popularnością cieszyła się też pozostająca nieco w cieniu w stosunku do innych prezentowanych urządzeń ćwierćformatowa maszyna KBA Genius 52 UV, będąca w ofercie KBA-Polska od 4. kwartału ubiegłego roku. W tym miejscu warto dodać, że tuż przed targami Ipex podpisaliśmy pierwszy kontrakt na jej dostawę do drukarni z Polski. Jest nią firma Viperprint z Częstochowy, a instalacja sprzętu planowana jest na najbliższe tygodnie.
KBA Genius 52 UV to kompaktowa i proekologiczna, bazującą na technologii offsetu bezwodnego, maszyna w formacie B3. Podczas odbywającej się w czasie targów konferencji prasowej KBA poinformowano, że na całym świecie pracuje dziś ok. 150 urządzeń z tej serii. Wśród jej najważniejszych cech warto wymienić: krótki zespół farbowy, centralny cylinder dociskowy (wokół którego rozmieszczone są zespoły drukujące), system kontroli temperatury wałka aniloksowego i cylindra formowego, automatyczny system zmiany płyt, możliwość drukowania na nietypowych (np. niewsiąkliwych) podłożach o grubości maksymalnej 0,8 mm i wydajność rzędu 8 tys. egz./h. Opcje oferowane przez tę maszynę coraz częściej znajdują uznanie wśród drukarń chcących wyróżnić się na bardzo konkurencyjnym rynku zleceń – dodaje Oliver Becker. – Dlatego liczymy, że także w Polsce – w ślad za instalacją w firmie Viperprint – znajdzie ona kolejnych użytkowników.
Światową premierę na targach Ipex 2010 miała półformatowa maszyna KBA Rapida 75E, oferująca – jak zapewnia producent – najlepszą wartość w swojej klasie formatowej, m.in. dzięki energooszczędnym i proekologicznym rozwiązaniom w niej zastosowanym. Targowa konfiguracja obejmowała pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą, zajmując zaledwie 16,5 m2 powierzchni (jest to o 50% mniej niż porównywalne maszyny w tym samym formacie). Według KBA nowa maszyna, produkowana przez zakłady w czeskiej Dobrušce, zużywa też najmniej energii spośród wszystkich maszyn B2 dostępnych na rynku (w stosunku do obowiązujących norm redukcja wynosi nawet 50%). Z entuzjastycznych reakcji podczas pokazów targowych można wywnioskować, że maszyna ta będzie prawdziwym przebojem w formacie B2, także na polskim rynku, gdzie KBA jest zdecydowanym liderem – kontynuuje Oliver Becker. – Maszyna posiada wiele nowych, innowacyjnych funkcji, które spotkały się z dużym zainteresowaniem naszych gości uczestniczących w targowych prezentacjach na stoisku KBA.
W klasie formatowej B1 firma KBA zaprezentowała dwie maszyny: KBA Rapida 105 i KBA Rapida 106. Pierwsza z nich, nazywana przez firmę „koniem roboczym”, cieszy się dużą popularnością wśród polskich klientów. Najczęściej znajduje zastosowanie przy zadrukowywaniu papierów, kartonów (w wersji CX), opakowań, etykiet i folii (w tym ostatnim przypadku przy użyciu farb UV). Dotychczas na całym świecie zainstalowano około 2,5 tysiąca tych urządzeń, wśród jej użytkowników są też drukarnie z naszego kraju. To prawda, w Polsce pracuje bardzo dużo maszyn z serii Rapida 105 – potwierdza Oliver Becker. – Mamy tu bowiem do czynienia z maszyną oferującą sprawdzoną technologię i łatwą obsługę, skierowaną do drukarń, dla których wysublimowanie rozwiązania techniczne nie są najistotniejsze. Zakładamy, że po tegorocznych targach liczba jej polskich użytkowników jeszcze wzrośnie.