Kolbus na targach Ipex 2010: po znakiem integracji rozwiązań introligatorskich i druku cyfrowegoPoprzedni artykuł 

Podczas odbywających się niedawno targów Ipex firma Kolbus, obecna tradycyjnie z własnym stoiskiem, zaprezentowała pięć urządzeń introligatorskich, dedykowanych dla drukarń dziełowych, prasowych i akcydensowych. Na jej stoisku przez cały okres targów byli obecni przedstawiciele firmy Inrozap, która od wielu lat – na zasadach wyłączności – oferuje urządzenia Kolbus w naszym kraju.

Prezentacja firmy Kolbus na tegorocznych targach Ipex przebiegała pod hasłem integracji rozwiązań z zakresu introligatorni z cyfrowymi maszynami drukującymi. Stąd m.in. obecność na jej stoisku maszyny HP Indigo, w której drukowane były materiały poddawane dalszej obróbce w urządzeniach Kolbus. Prezentacje obejmowały m.in. tworzenie bloków książkowych z pojedynczych stron, produkcję okładek i oprawę twardą książek, uwzględniające szybką zmianę formatów realizowanych prac.
Pierwszym z prezentowanych (także podczas pokazów „na żywo”) urządzeń była oklejarka KM 600, sterowana systemem Copilot i oferująca wydajność do 7 tys. taktów/h. Jest ona dedykowana do oprawy miękkiej czasopism, broszur, katalogów oraz książek. Urządzenie wyposażono m.in. w system podawania bloku książkowego, stację do formowania grzbietu (z funkcjami wyrównywania i tworzenia mikro nacięć) oraz w pełni zintegrowany system nanoszenia kleju PUR za pomocą dedykowanego zestawu dysz.
Stworzony w oklejarce blok książkowy był następnie przenoszony do trójnoża HD 130, gdzie następowało jego obcinanie. Zaprojektowany z myślą o obróbce pojedynczych bloków i pracujący z prędkością 45 cięć/min., może być także stosowany w wariancie z podawaniem ręcznym. Trójnóż jest wyposażony m.in. w dedykowany system ustawiania parametrów, licznik cięć oraz wygodny w użyciu interfejs operatora, składający się z wyświetlacza i zestawu symboli graficznych na klawiaturze.
Kolejnym urządzeniem prezentowanym na stoisku firmy Kolbus był automat do produkcji i montażu okładek DA 260 o wydajności 40 taktów/min. Urządzenie jest przeznaczone do niskonakładowej produkcji okładek książkowych, segregatorów, tylnych części kalendarza i gier planszowych. Automat – jak zapewnia producent – cechuje się wyjątkową ergonomią w działaniu. Stacje podawcza i odbiorcza znajdują się na wysokości odpowiedniej dla operatora maszyny, a narządzanie maszyny – dzięki funkcji półautomatycznego ustawiania parametrów produkcyjnych – przebiega szybko i sprawnie. Urządzenie zostało zaprojektowane w taki sposób, że cała maszyna znajduje się w zasięgu wzroku operatora.

R E K L A M A
Z myślą o zwiedzających targi Ipex 2010 firma Kolbus demonstrowała też linię do produkcji książek w oprawie złożonej BF 512 o wydajności 30 taktów/min., obejmującą stacje: zaokrąglania i formowania grzbietu wkładu, pozycjonowania wkładu, przyklejania kapitałki, zawieszania wkładu w okładkę oraz prasowania i wpalania rowka.
Linia jest wyposażona w funkcję automatycznego ustawiania parametrów zlecenia i sterowana za pomocą systemu Copilot (pozwalającego na zapamiętanie i ponowne wykorzystanie poszczególnych parametrów obrabianego formatu). Charakteryzuje się krótkim czasem narządzania i łatwością obsługi.
Targi były też miejscem promocji najnowszej wersji portalu serwisowego 3·60, pozwalającego na zdalną diagnostykę i naprawę urządzeń Kolbus. Jak zapewnia firma, pozwala on użytkownikom posiadającym urządzenia wyposażone w odpowiednie moduły na redukcję kosztów związanych z przestojami w produkcji i ewentualnymi naprawami sprzętu.

Mówi Jolanta Szafranek, zajmująca się marketingiem w firmie Introzap: Targi Ipex 2010 okazały się dużym sukcesem zarówno dla firmy Kolbus, jak też dla nas jako jej polskiego przedstawiciela. Mieliśmy wiele odwiedzin ze strony polskich drukarń, głównie dziełowych, zainteresowanych konkretnymi rozwiązaniami, dopasowanymi do ich aktualnych potrzeb. Mamy nadzieję, że rozmowy przeprowadzone na targach już wkrótce zaowocują kolejnymi kontraktami na dostawy urządzeń introligatorskich Kolbus do rodzimych zakładów poligraficznych.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności