Wśród gości pierwszego z trzech zaplanowanych na jesień br. spotkań z cyklu Open House znalazł się m.in. Ahmet Özçelik, dyrektor zarządzający drukarni Özçelik Matbaacilik ze Stambułu. Przybył on do Oftringen by obejrzeć trzy linie do oprawy zeszytowej: Primera 110, Tempo 220 (była to jej światowa premiera) i Primera 160 (wprowadzoną do oferty Müller Martini po niedawnych targach Ipex 2010). Szczególne wrażenie zrobił na nim bardzo krótki czas narządzania nowego taśmowca Tempo 220: Zmiana zleceń odbywa się w nim o wiele szybciej, wpływając znacząco na wydajność urządzenia, co z kolei przekłada się na wyższą efektywność całego procesu produkcji. W Turcji nie miałbym możliwości obejrzenia tylu urządzeń w jednym miejscu, dlatego byłem szczególnie zainteresowany poznaniem szerokich możliwości oferowanych przez te nowe rozwiązania technologiczne firmy Müller Martini.
Jeszcze szybsza zmiana zleceń
Zaprezentowana po raz pierwszy w Oftringen nowa linia do oprawy zeszytowej Tempo E220 zużywa o wiele mniej energii niż wcześniejszy model z tej rodziny. Podczas Dni Otwartych została ona dodatkowo włączona w stworzony przez szwajcarskiego producenta system workflow Connex – podobnie zresztą jak inne prezentowane urządzenie – Primera 160. System Tempo E220 został dodatkowo wyposażony w nowy program asystujący przy ustawianiu parametrów produkcyjnych, co wpływa na jeszcze szybsze narządzanie maszyny. Także taśmowiec Primera 110 w nowej wersji oferuje znacznie wyższy poziom automatyzacji. Jest on oferowany w dwóch modelach – C110 i E110 – dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika. W obu zapewniono automatyczną synchronizację sekcji zbierającej, urządzenia zszywającego i trójnoża, co w znaczący sposób wpłynęło na prędkość procesu produkcyjnego.
Dziś pytanie – dziś odpowiedź
Zdaniem Julesa Ilhana, szefa działu obróbki końcowej w firmie Bruhin AG ze szwajcarskiego Freienbach, pokazy poszczególnych rozwiązań stanowiły nie tylko doskonały przegląd ostatnich osiągnięć technologicznych Müller Martini: Od ekspertów firmy otrzymaliśmy także wiele cennych rad związanych z codzienną produkcją, zwłaszcza w zakresie zmiany zleceń w systemach obróbki końcowej. Z kolei dla Alfonsa Ahlanda, dyrektora zarządzającego niemieckiej introligatorni Alpa GmbH z Geldern, jedną z największych korzyści wynikających z uczestnictwa we wrześniowych Dniach Otwartych w Oftringen była możliwość zadania pytań operatorom obsługującym poszczególne urządzenia: W ostatnim czasie zakupiliśmy taśmowiec Primera C140 i mieliśmy z nim jeden czy dwa twarde orzechy do zgryzienia. Specjaliści Müller Martini udzielili mi błyskawicznej odpowiedzi, demonstrując rozwiązanie obu problemów bezpośrednio w urządzeniu.