Sukces Dni Otwartych firmy Müller Martini w OftringenPoprzedni artykuł 

Uczestnicy Dni Otwartych w Oftringen byli pod szczególnym wrażeniem bardzo krótkich czasów narządzania oferowanych przez nowe linie do oprawy zeszytowej firmy Müller Martini
Uczestnicy Dni Otwartych w Oftringen byli pod szczególnym wrażeniem bardzo krótkich czasów narządzania oferowanych przez nowe linie do oprawy zeszytowej firmy Müller Martini
Sukcesem zakończyło się dwudniowe międzynarodowe spotkanie z cyklu Open House zorganizowane przez firmę Müller Martini w centrum szkoleniowym w szwajcarskim Oftringen. W imprezie, przebiegającej pod hasłem „Wzrost poprzez wydajność”, wzięło udział około 250 gości ze wszystkich stron świata. Mieli oni okazję zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami Müller Martini z zakresu oprawy zeszytowej oraz cyfrowej oprawy książek przy zastosowaniu urządzenia SigmaLine.

Wśród gości pierwszego z trzech zaplanowanych na jesień br. spotkań z cyklu Open House znalazł się m.in. Ahmet Özçelik, dyrektor zarządzający drukarni Özçelik Matbaacilik ze Stambułu. Przybył on do Oftringen by obejrzeć trzy linie do oprawy zeszytowej: Primera 110, Tempo 220 (była to jej światowa premiera) i Primera 160 (wprowadzoną do oferty Müller Martini po niedawnych targach Ipex 2010). Szczególne wrażenie zrobił na nim bardzo krótki czas narządzania nowego taśmowca Tempo 220: Zmiana zleceń odbywa się w nim o wiele szybciej, wpływając znacząco na wydajność urządzenia, co z kolei przekłada się na wyższą efektywność całego procesu produkcji. W Turcji nie miałbym możliwości obejrzenia tylu urządzeń w jednym miejscu, dlatego byłem szczególnie zainteresowany poznaniem szerokich możliwości oferowanych przez te nowe rozwiązania technologiczne firmy Müller Martini.

Jeszcze szybsza zmiana zleceń
Zaprezentowana po raz pierwszy w Oftringen nowa linia do oprawy zeszytowej Tempo E220 zużywa o wiele mniej energii niż wcześniejszy model z tej rodziny. Podczas Dni Otwartych została ona dodatkowo włączona w stworzony przez szwajcarskiego producenta system workflow Connex – podobnie zresztą jak inne prezentowane urządzenie – Primera 160. System Tempo E220 został dodatkowo wyposażony w nowy program asystujący przy ustawianiu parametrów produkcyjnych, co wpływa na jeszcze szybsze narządzanie maszyny. Także taśmowiec Primera 110 w nowej wersji oferuje znacznie wyższy poziom automatyzacji. Jest on oferowany w dwóch modelach – C110 i E110 – dostosowanych do indywidualnych potrzeb użytkownika. W obu zapewniono automatyczną synchronizację sekcji zbierającej, urządzenia zszywającego i trójnoża, co w znaczący sposób wpłynęło na prędkość procesu produkcyjnego.

Dziś pytanie – dziś odpowiedź
Zdaniem Julesa Ilhana, szefa działu obróbki końcowej w firmie Bruhin AG ze szwajcarskiego Freienbach, pokazy poszczególnych rozwiązań stanowiły nie tylko doskonały przegląd ostatnich osiągnięć technologicznych Müller Martini: Od ekspertów firmy otrzymaliśmy także wiele cennych rad związanych z codzienną produkcją, zwłaszcza w zakresie zmiany zleceń w systemach obróbki końcowej. Z kolei dla Alfonsa Ahlanda, dyrektora zarządzającego niemieckiej introligatorni Alpa GmbH z Geldern, jedną z największych korzyści wynikających z uczestnictwa we wrześniowych Dniach Otwartych w Oftringen była możliwość zadania pytań operatorom obsługującym poszczególne urządzenia: W ostatnim czasie zakupiliśmy taśmowiec Primera C140 i mieliśmy z nim jeden czy dwa twarde orzechy do zgryzienia. Specjaliści Müller Martini udzielili mi błyskawicznej odpowiedzi, demonstrując rozwiązanie obu problemów bezpośrednio w urządzeniu.

R E K L A M A

Poza liniami do oprawy zeszytowej, podczas Open House prezentowane były także systemy peryferyjne, które zdaniem Alfonsa Ahlanda stanowiły dla jego uczestników interesujący przegląd tego, co – poza standardowym procesem zszywania – można zrobić z wydrukami: Przykładowym rozwiązaniem, jakie mam na myśli, jest adresowanie magazynów bezpośrednio w samonakładaku. Grzegorz Łuczak, właściciel i prezes Zakładu Poligraficznego Moś & Łuczak z Poznania, również zauważył inny, niezwykle istotny aspekt Dni Otwartych: Impreza ta pokazała mi wiele nowych sposobów wykończenia wyrobów drukowanych w taki sposób, by stały się one bardziej interesujące dla czytelnika.

Duże zainteresowanie linią SigmaLine
Poza pokazami linii do oprawy zeszytowej, w pobliskim Rothrist część gości Dni Otwartych wzięła udział w prezentacji – podczas pracy w warunkach produkcyjnych – linii SigmaLine, przeznaczonej do oprawy książek drukowanych w technologii cyfrowej. Obserwując produkcję kalendarza na 2011 rok w oprawie miękkiej, Enrico i Fabio Baggi, właściciele włoskiej drukarni Eurolega z Bareggio, byli pod jej dużym wrażeniem: Musimy przyznać, że to innowacyjne rozwiązanie Müller Martini oferuje naprawdę fantastyczne możliwości.
Allan Grey, szef działu produkcji brytyjskiej drukarni Ashford Colour Press z Gosport, miał okazję widzieć jedną z wcześniejszych wersji systemu SigmaLine już na targach drupa 2004: Dziś jednak przyznaję, że po sześciu latach trudno porównywać te dwa rozwiązania. Jestem pod ogromnym wrażeniem rozwoju tego systemu i jego przeobrażania się w zaawansowaną, kompletną i kompaktową linię produkcyjną. Właśnie taką, jakiej oczekujemy myśląc o cyfrowej przyszłości naszej branży. Ahmet Özçelik dodał zaś: Druki personalizowane będą stanowiły coraz większy wolumen całej produkcji poligraficznej, a linia SigmaLine stanowi właściwą odpowiedź na tego rodzaju potrzeby rynkowe.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności