Przed dziesięcioma laty firma Müller Martini wprowadziła do swojej oferty pierwszą linię do oprawy twardej z rodziny Diamant. Od tamtej pory – jak twierdzi producent – system ten wyprzedza wszystkie konkurencyjne rozwiązania o co najmniej dwa kroki. W ciągu ostatniej dekady kolejne wersje linii Diamant były sukcesywnie udoskonalane i rozbudowywane, wychodząc naprzeciw coraz bardziej rygorystycznym wymaganiom rynkowym. Przed kilkoma miesiącami w ofercie Müller Martini pojawił się model Diamant MC digital – linia do oprawy twardej książek drukowanych w technologii cyfrowej, np. fotoalbumów, oferująca sekwencyjną zmianę zleceń. Wprowadzona podczas listopadowych Dni Otwartych linia Diamant MC hybrid łączy w sobie możliwości znane z klasycznej wersji Diamant MC i właśnie jej cyfrowej odmiany – Diamant MC digital. System, jak zapewnia producent, umożliwia oprawę książek o niskim nakładzie bądź objętości z taką samą niezawodnością, z jaką odbywa się to przy zleceniach personalizowanych. Nowe urządzenie nie tylko łączy w sobie możliwości obu dotychczasowych wersji Diamant MC, ale też oferuje nowe dodatkowe opcje, pozwalające na dalszą redukcję czasu narządzania i zwiększenie wydajności.
Błyskawiczna zmiana zleceń
Podczas dwóch różnych pokazów na żywo pracownicy Müller Martini zaprezentowali zgromadzonym gościom, jak szybko i sprawnie można dokonać zmiany zlecenia w nowej linii Diamant MC hybrid. Pierwsza prezentacja obejmowała oprawę pięciu różnych książek. Wszystkie one posiadały kapitałkę, w przypadku czterech zastosowano grzbiet prosty, przy jednej – zaokrąglony. Nakłady wahały się od 60 do 100 egzemplarzy. Trzy realizowane zmiany zleceń zajęły po około jednej minucie, czwarta – około pięciu. Obserwatorzy, wśród których znalazło się około 200 klientów Müller Martini z 24 krajów, byli pod dużym wrażeniem. Jutta Reimann z niemieckiej drukarni Hubert & Co. z Göttingen stwierdziła, że innowacje skracające czas narządu w linii Diamant MC hybrid mogą zapewnić bardzo duże oszczędności produkcyjne. Z kolei Heiko Heinemann z firmy GGP Media, będącej użytkownikiem dwóch linii z rodziny Diamant, był pod tak dużym wrażeniem nowego rozwiązania, że od razu poprosił o możliwość przetestowania tej linii przy wykorzystaniu jego półproduktów i materiałów. Na błyskawiczną zmianę zleceń w nowej maszynie Müller Martini zwrócił także szczególną uwagę Peter Downer z południowoafrykańskiej drukarni Ultralitho.
Przez wiele lat udoskonalania i pracy nad urządzeniami z serii Diamant inżynierowie z działu oprawy książkowej firmy Müller Martini sukcesywnie wprowadzali nowe rozwiązania w sekcjach, które w największym stopniu wpływają na czas konieczny do zmiany zlecenia. Dzięki temu Diamant MC hybrid został wyposażony w dwie stacje przyklejania kapitałki. Operator maszyny może teraz w czasie jej nieprzerwanej pracy wymienić rolki z kapitałką oraz papierem stanowiącym nośnik oraz dokonać nastawy tej stacji. Jedyna czynność, jaką musi wykonać podczas przestoju maszyny, to aktywowanie sekcji przyklejania kapitałki przejmującej kontynuację produkcji. Po zakończeniu procesu przyklejania kapitałki lub lamówki, kolejna sekcja automatycznie przejmuje obróbkę grzbietu książki – a wszystko to bez przerywania procesu produkcyjnego i bez konieczności wykonywania jałowych cykli pracy.
Profesjonalne prezentacje innowacyjnych rozwiązań
Kolejnym „przebojem” Dni Otwartych firmy Müller Martini była wprowadzona w nowej linii innowacyjna sekcja zawieszania bloku w okładkę. Podczas realizacji jednego zlecenia operator maszyny pozyskuje z bazy danych informacje dotyczące kolejnej pracy i wprowadza je do urządzenia. Ogranicznik formatowy znajdujący się nad taśmą, na której operator układa okładki, podzielony jest na dwie części. Podczas, gdy realizowana jest bieżąca oprawa, tylna część tego ogranicznika przestawia się na kolejny zadany format, co pozwala operatorowi – w czasie, gdy realizowane jest jeszcze zlecenie poprzednie – na układanie na taśmie okładek dla następnej pracy. Kiedy okładki dla następnego zlecenia dotrą do podajnika, który przekazuje je do kolejnej sekcji maszyny, następuje automatyczna nastawa podajnika na nowy format i zaczyna się realizacja kolejnego zlecenia.
Oglądanie tych procesów na dużym monitorze było wręcz fascynujące – mówi Tamás Szente z węgierskiej drukarni Prime Rate Kft. z Budapesztu, który miał okazję obserwować demonstrację urządzenia na ekranie o formacie 4x4 metry. – Cała produkcja była w profesjonalny sposób koordynowana i prezentowana. Dzięki temu można było zrozumieć wszystko, co działo się w danej chwili w maszynie. My, przedstawiciele drukarń cyfrowych, możemy za sprawą tego rodzaju innowacyjnych rozwiązań uzyskać znaczącą przewagę konkurencyjną. Z pewnością będziemy dyskutować z zarządem naszej firmy nad ich wdrożeniem w codziennej produkcji.
Sekwencyjny proces zmiany zlecenia
Podczas drugiego pokazu w maszynie Diamant MC hybrid wyprodukowano trzydzieści egzemplarzy książek. Pierwsza i trzecia dziesiątka cechowała się stosunkowo niewielką objętością, natomiast środkową partię stanowiły bloki o większej grubości. Maszyna w automatyczny sposób dokonywała sekwencyjnej zmiany zleceń, gdy ostatni egzemplarz z kolejnej partii składającej się z dziesięciu książek opuszczał daną jej sekcję. To samo można było zaobserwować przy przezbrojeniu maszyny z obróbki cieńszych bloków na grubsze. Wielu gości Dni Otwartych było pod wrażeniem procesu, podczas którego stosy kolejnych dziesięciu książek (każdy z nich miał inną wysokość) wychodziły ze stacji odbierającej – jeden po drugim. Mówi Angus Clark z firmy TJ International, który wziął udział w pokazach: Drukarnie cyfrowe mogą uzyskać znaczące oszczędności czasowe za sprawą tych wysoce zautomatyzowanych rozwiązań, a co za tym idzie – sprawić, że oprawa twarda książek stanie się o wiele bardziej wydajna niż obecnie. Gerhard Wittemann z introligatorni Schiffmann był pod szczególnym wrażeniem krótkich czasów przezbrojenia maszyny Diamant MC hybrid: Firma Müller Martini stworzyła unikalne rozwiązanie, które w zakresie technologii opraw książkowych nie ma sobie równych. Rolf Kanzler z firmy Freiburg Grafische Betriebe, która bazuje na produkcji niskonakładowej, dodaje, że poziom automatyzacji i czas zmiany zlecenia w linii Diamant MC hybrid jest „wprost niewiarygodny”.
Sprawdzona technologia – satysfakcja użytkowników
Nowe rozwiązania Müller Martini spotkały się nie tylko z werbalnymi pochwałami ze strony gości Dni Otwartych. Jednym z nich był Willem Vangeel z belgijskiej firmy Brespols, która od półtora roku z powodzeniem wykorzystuje dwie linie Diamant MC w codziennej działalności. O technologii MC zastosowanej w tych maszynach wypowiada się w samych superlatywach: Gdy kupowaliśmy oba urządzenia, mieliśmy wobec nich niezwykle wysokie oczekiwania. I dziś muszę przyznać, że zostały one nie tylko spełnione, ale wręcz przekroczone, tak pod względem jakości, jak też czasów nastawy. Wcześniej pracowaliśmy na trzech innych maszynach, które zostały zastąpione właśnie przez dwa urządzenia Diamant MC. Dzięki wdrożeniu technologii MC, nasza wydajność wzrosła o 30%. Stipan Vranjes z drukarni Grafotisak z Bośni i Hercegowiny też chwali użytkowaną przez siebie maszynę – Diamant 30: Gdy będziemy potrzebowali wymienić ją na nowszą, z pewnością będzie to kolejne urządzenie z rodziny Diamant. Inny użytkownik tego modelu, Trond Erik Isaksen z Łotwy, dodaje: Innowacyjne procesy, jakie zostały wprowadzone w linii Diamant od czasu zakupu, są niezwykle użyteczne i w perfekcyjny sposób skoordynowane. Niezależnie od tego czy mówimy o procesie mocowania kapitałki, formowania okładki czy zawieszania jej na blok książkowy, wprowadzone innowacje są dokładnie tym, czego oczekujemy by zwiększyć naszą wydajność. Z kolei Jörg Mackern z drukarni Metzgerdruck, która usługi w zakresie oprawy zleca na zewnątrz, mówi: Gdyby nasi partnerzy mieli tego rodzaju urządzenia w swoim parku maszynowym, nie musielibyśmy borykać się z tyloma reklamacjami.
Znakomita jakość książek, prosta obsługa, profesjonalne doradztwo
Angelo Galimberti, dyrektor ds. produkcji we włoskiej firmie Mori z Varese, docenia zarówno krótkie czasy narządu oferowane przez linię Diamant MC hybrid, jak też prostotę jej obsługi i wysoką jakość książek uzyskiwanych przy pomocy tego urządzenia: Nawet książki z zaokrąglonym grzbietem opuszczają maszynę w idealnym stanie. Andres Allmere z estońskiej firmy Trükimaailm EE o technologii oprawy twardej książek stworzonej przez Müller Martini mówi z prawdziwym entuzjazmem: Firma ta nie tylko sprzedaje maszyny, ale też służy kompetentną i wszechstronną wiedzą oraz doradztwem.
Podobnie jak wielu innych klientów, Imre Újvári, dyrektor ds. produkcji węgierskiej drukarni Reálszisztéma Dabasi Nyomda, podkreśla: Prezentacje maszyny Diamant MC hybrid koncentrowały się na niezwykle krótkich czasach zmiany zleceń i niewielkiej ilości powstałych w związku z tym odpadów. Podczas trzydniowego spotkania otrzymaliśmy wiele wskazówek na temat metod i rozwiązań pozwalających na lepszą i szybszą obsługę naszych klientów.
Poza dwiema prezentacjami maszyn, goście Dni Otwartych mieli też możliwość uzyskania szeregu informacji na temat urządzeń Ventura MC oraz zwiedzenia zakładów, w których są one produkowane. Wieczorna część spotkania, podczas której świętowano 10. rocznicę wprowadzenia linii Diamant na rynek, odbyła się w miasteczku „Rothenburg ob der Tauer”. Specjalnie przygotowany na tę okazję „urodzinowy” tort kroili wspólnie: Bernd Sauter – dyrektor generalny Müller Martini Buchtechnologie i Heiko Heinemann z firmy GGP Media, do której przed dziesięcioma laty została dostarczona pierwsza w historii maszyna z serii Diamant. Ta linia wyprodukowała od tamtej pory 125 mln książek.