Do ekspozycji na wspólnym stoisku obu firm zaproszono też innych dostawców z zakresu inkjetowego druku wielkoformatowego, m.in. producentów mediów: Avery Dennison, 3M, InteliCoat, 3PTextiles i Neschen. Nie zabrakło producentów prezentujących sprzęt klasy entry-level – firm Epson i HP. Wszystko po to, by klienci odwiedzający stoisko Agfa Graphics i Pitman Company mogli zapoznać się z możliwie najszerszym portfolio rozwiązań sprzętowo-materiałowych dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb.
Agfa :Jeti 3020 Titan – udany mariaż płaskiego druku i modułowej konstrukcji
Pierwszym z premierowych rozwiązań, jakie Agfa Graphics promowała na konferencji SGIA 2010, był wysokowydajny ploter płaski :Jeti 3020 Titan, zaprojektowany
i skonstruowany w sposób modułowy, co pozwala użytkownikom na jego sukcesywną rozbudowę tak pod względem liczby kolorów jak i prędkości urządzenia. Jak zapewnia producent, jest on przyszłościowym rozwiązaniem dla wszystkich firm specjalizujących się w drukowaniu displejów, które szukają odpowiedniej równowagi między ponoszonymi wydatkami inwestycyjnymi a możliwością dalszego rozwoju swoich przedsiębiorstw.
W wersji wyjściowej nowy ploter został wyposażony w 16 wydajnych głowic drukujących Ricoh Gen 4, które zapewniają druk w trybie CMYK z wysoką prędkością i rozdzielczością 600 dpi (z opcją jej zwiększenia do 1200 dpi przy drukach fotorealistycznych). Urządzenie drukuje na formacie maksymalnym 3 x 2 m z prędkością 113 m2/h. System może zostać rozbudowany z myślą o zastosowaniu szerszej palety kolorystycznej i wyższej prędkości. Jego modułowa konstrukcja i nowa platforma elektroniczna znacznie upraszczają ewentualny upgrade; w efekcie maszyna ta staje się przyszłościowym rozwiązaniem, gwarantującym jego użytkownikom wysoki zwrot z inwestycji. Dzięki wprowadzaniu kolejnych opcji, mogą oni rozwijać swoją strategię biznesową, rozszerzając możliwości produkcyjne i wchodząc na nowe rynki zbytu.
W zależności od indywidualnych wymagań użytkownika, ploter :Jeti 3020 Titan może być wyposażony w co najmniej 16 i maksymalnie 48 głowic drukujących, a jego prędkość w najszybszej konfiguracji wynosi 226 m2/h. Standardowa konfiguracja CMYK może tu zostać podwojona, umożliwiając realizację zleceń wysokonakładowych; dostępne są także inne opcje kolorystyczne.
Bogaty wybór atramentów dedykowanych dla systemu :Jeti 3020 Titan umożliwia zastosowanie różnych konfiguracji kolorystycznych: jasnego cyjanu i jasnej magenty pozwalających na uzyskanie lepszego odwzorowania obrazów; podwójnej bieli bądź zestawu bieli i przezroczystego lakieru z myślą o pracach artystycznych; czy też barw pomarańczowej i zielonej rozszerzających gamut kolorystyczny urządzenia. Odpowiedni dobór prędkości i układu kolorystycznego definiuje liczbę głowic zainstalowanych w systemie, zapewniając optymalną wydajność i jakość druku. Co istotne, odpowiedniej rozbudowy można dokonać w wymaganym przez użytkownika czasie.
Zaprojektowany od podstaw jako zupełnie nowa koncepcja w dziedzinie druku wielkoformatowego, ploter Titan może obsługiwać media elastyczne i sztywne o grubości do 5 cm. Zastosowana w nim stalowa rama, w połączeniu z zaawansowaną technologią liniowego przesuwu stworzoną przez Agfa Graphics, mają zapewnić precyzyjne nanoszenie kropel atramentu nawet przy maksymalnej prędkości urządzenia. Przemysłowa koncepcja wykorzystana przy jego projektowaniu jest kluczem do zapewnienia stabilnej i dokładnej produkcji, zwłaszcza przy odwzorowywaniu szczegółowej grafiki i tekstów, gdzie znajdują zastosowanie krople o rozmiarze 8 pikolitrów. Nawet w wyjściowej konfiguracji czterokolorowej ploter z powodzeniem radzi sobie z aplami i fotorealistycznymi obrazami oraz 4-punktowym tekstem.
W nowym systemie znalazła też zastosowanie nowa, elektroniczna platforma Agfa Graphics, która nie tylko umożliwia prostą rozbudowę systemu, ale też pozwala na interaktywną diagnostykę i monitoring w trybie inline.
Poza wysoką prędkością i jakością, ploter :Jeti 3020 Titan spełnia też najwyższe standardy bezpieczeństwa. Zwiększona moc lamp UV, automatyczne ustawianie wysokości głowic drukujących oraz opcjonalny system laserowego wykrywania wysokości podłoża minimalizują konieczność interwencji operatora i poprawiają jakość pracy.
Współczesne firmy poligraficzne oraz producenci displejów nie chcą wymieniać swojego parku sprzętowego za każdym razem, gdy decydują się na rozbudowę – czynnik ten był dla nas kluczowy przy projektowaniu nowego plotera – mówi Richard Barham, wiceprezes Agfa Graphics ds. systemów inkjetowych. – Rynek wielkoformatowych systemów UV ciągle się zmienia, dlatego klienci oczekują rozwiązań modułowych, umożliwiających szybką i prostą rozbudowę. Za sprawą modelu :Jeti 3020 Titan wprowadzamy na rynek pierwsze w pełni przyszłościowe rozwiązanie. Umożliwi ono drukarniom uzyskanie przewagi konkurencyjnej poprzez rozbudowę już istniejącego parku technologicznego.
Agfa :Jeti 3348 HSS – przełom w technologii schnięcia wydruków solwentowych
Z myślą o licznych użytkownikach bazujących na technologii wielkoformatowego druku solwentowego, a jednocześnie oczekujących niskich kosztów produkcji i żywotnej kolorystyki swoich produktów, Agfa Graphics wprowadziła do oferty ploter :Jeti 3348 HSS, wykorzystujący stworzoną przez firmę, nową technologię schnięcia TurbTech. Jak zapewnia Agfa Graphics, :Jeti 3348 HSS to najszybszy ploter o szerokości 3,25 m, pracujący w trybie „z roli na rolę”, w swojej klasie produktów. Oferując rozdzielczość 300 dpi i czterokolorowy druk, jest on atrakcyjnym i wydajnym rozwiązaniem przy drukowaniu billboardów, banerów i plakatów, zapewniając przy tym niskie koszty użytkowania.
System :Jeti 3348 HSS pozwala na uzyskanie żywotnych kolorów i trwałych wydruków zarówno w zastosowaniach wewnętrznych jak i zewnętrznych. Jego dodatkową zaletą jest możliwość realizacji wydruków typu backlit, co w praktyce oznacza możliwość obustronnego zadrukowywania mediów. Przy użyciu dostosowanego do potrzeb użytkowników oprogramowania i kamery, opcja backlit pozwala na śledzenie wydruku i bieżące korygowanie zlecenia, zapewniając idealne pasowanie po obu stronach. W urządzeniu można też zadrukowywać materiały perforowane oraz tekstylia. Dzięki temu może być ono wykorzystywane do produkcji banerów wieszanych na trybunach czy budynkach a także przy zastosowaniach takich jak grafika stadionowa – bez względu na warunki pogodowe.
i dokładności nawet przy pracy urządzenia w najszybszym trybie (232,25 m2/h).
Ploter :Jeti 3348 HSS zaprojektowano z myślą o zadrukowywaniu relatywnie tanich podłoży, takich jak tkaniny polietylenowe, dlatego Agfa Graphics zastosowała tu specjalną płytę próżniową znajdującą się pod strefą obrazowania. Skutkuje to zwiększoną stabilnością i – zwłaszcza w przypadku cieńszych mediów – eliminuje ryzyko marszczenia się i zwijania krawędzi materiału.
Wysokowydajny, ekonomiczny wielkoformatowy druk cyfrowy wciąż jest kojarzony z wysokiej jakości systemami solwentowymi, które oferują dziś zaawansowane funkcje i pozwalają na płynne działanie – dodaje Richard Barham. – Nasz nowy system :Jeti 3348 HSS o szerokości 3,25 m wykorzystuje nową technologię suszenia, która zapewnia przełomową prędkość bez konieczności zwiększania ilości energii niezbędnej do działania systemu. Dzięki temu można w nim w dalszym ciągu stosować najnowsze, niedrogie podłoża polietylenowe.
Agfa :M-Press Tiger – wyższa wydajność, jakość i nowe opcje prędkości
Wychodząc na przeciw zapotrzebowaniu rynkowemu w zakresie jeszcze wyższej jakości i prędkości, Agfa Graphics wprowadziła w cyfrowej maszynie hybrydowej :M-Press Tiger nową technologię drukowania oraz nowe tryby pracy umożliwiające jej szybsze działanie. W efekcie system oferuje maksymalną prędkość 1267 m2/h oraz wyższą jakość obrazu. Jak zapewnia producent, czyni go to najszybszym urządzeniem drukującym w swojej klasie.
W systemie :M-Press Tiger zastosowano najnowszą technologię głowic UPH 2 (Universal Print Head), pozwalającą na drukowanie z użyciem 10-pikolitrowych kropel. Dzięki temu można w niej zadrukowywać wysokiej jakości materiały typu POP przeznaczone dla branż: mody, kosmetycznej i handlowej, oferujące jeszcze ostrzejsze obrazy i wierniejsze odwzorowanie detali. Nowa technologia sprawia, że rozmiar kropli nie zależy już tylko od rozdzielczości druku, ale też od koloru i treści obrazu. W rezultacie we wszystkich trybach produkcji można uzyskać wygładzone przejścia tonalne, bez ryzyka powstania efektu ziarna czy szumów, oraz wyrazisty tekst nawet przy najmniejszych fontach. Oznacza to wyższą wszechstronność i elastyczność maszyny przy różnych zastosowaniach.
Nowa technologia umożliwia też uzyskanie wymaganej jakości przy mniejszej liczbie przejść, wpływając na znaczne zwiększenie wydajności systemu :M-Press Tiger. Zastosowanie udoskonalonych głowic umożliwiło wprowadzenie dodatkowego trybu prędkości (fine art) zwiększającego wydajność urządzenia. Uzupełnia on dotychczasowe tryby: fotograficzny, wysokojakościowy i ekspresowy, pozwalając użytkownikom maszyny na skuteczne konkurowanie z drukarniami plakatowymi, bazującymi na technologii offsetowej.
Nawet przy najwyższej prędkości, tinty i aple uzyskują dodatkową głębię i żywotność zapewnianą przez nowe głowice. Dla firm specjalizujących się w produkcji displejów maszyna w nowej wersji oznacza pełną wszechstronność, stabilny i niezawodny druk inkjetowy z wysoką jakością, a także unikalną możliwość zastosowania sitodruku w trybie inline, pozwalającego na dodawanie kolorów specjalnych, metalicznych czy lakieru bezbarwnego.
Zdaniem Agfa Graphics jej nowy system to jedyna dziś na rynku maszyna wielkoformatowa łącząca w sobie uniwersalność inkjetu z niskimi kosztami użytkowania i możliwością uzyskania efektów specjalnych, dotychczas dostępnych jedynie w sitodruku. Możliwość drukowania z najwyższą jakością na elastycznych i sztywnych mediach o grubości do 10 mm sprawia, że jest to najszybsze dostępne na rynku urządzenie, sprawdzające się przy licznych zastosowaniach, m.in. w produkcji dislpejów, reklam, grafiki wystawienniczej, materiałów typu POS oraz innych zleceń, gdzie liczy się prędkość i jakość.
Maszyna :M-Press Tiger została zaprojektowana i zbudowana by zastąpić tradycyjne urządzenia sitodrukowe – przekonuje Richard Barham. – Ostatnie zmiany technologiczne wpłynęły na jeszcze wyższą jakość i prędkość systemu, a możliwość jego rozbudowy powoduje, że obecni użytkownicy mogą skorzystać z nowych opcji bez konieczności wymiany samego urządzenia.
Podczas wystawy poinformowano, że kolejnym nabywcą systemu :M-Press Tiger została kanadyjska firma Middleton Group z Ontario. Jej prezes Rob Stratton tak podsumował nowy zakup: Często słyszymy, że Middleton jest najlepszą pod względem jakościowym drukarnią wielkoformatową w okolicach Toronto. Nasi klienci oczekują od nas najwyższej jakości i krótkiego czasu realizacji zleceń. Maszyna :M-Press Tiger pozwoli nam osiągnąć wyjątkowy poziom jakości i znacznie zwiększyć wydajność produkcji w czasie jednej zmiany. Jesteśmy przekonani, że siła i niezawodność systemu Agfa Graphics pozwolą nam pozostać na topie!
Na wspólnym stoisku Agfa Graphics i Pitman Company można było zapoznać się także z innymi wielkoformatowymi systemami inkjetowymi, jakie znajdują się w ich ofercie. Podczas prezentacji na żywo demonstrowano modele :Anapurna 2050, :Anapurna Mw, :Anapurna M4f, :Jeti 1224 HDC FTR (urządzenie to wyposażono w nowy moduł pozwalający na zadrukowywane elastycznych mediów w trybie „z roli na rolę”) i :Jeti 3324 Aquajet. Na stoisku były także dostępne próbki wydruków wykonane w maszynach :M-Press Tiger oraz :Dotrix.