Podczas dorocznej wystawy Hunkeler innovationdays, odbywającej się w dniach 14-17 lutego w Lucernie, firma Müller Martini zaprezentuje szereg nowych, wydajnych rozwiązań produkcyjnych w zakresie druku cyfrowego. Wśród nich znajdzie się m.in. linia do oprawy zeszytowej Primera Digital, której premierze rynkowej towarzyszyć będzie hasło „Wzrost poprzez cyfrowe rozwiązania”. Zdaniem producenta ta przemysłowa linia otwiera zupełnie nowe możliwości biznesowe w zakresie cyfrowej produkcji kolorowych magazynów, periodyków i broszur.
Większe szerokości wstęgi i prędkości produkcyjne, wyższa wydajność, pełna kolorystyka i coraz częstsze zastosowanie różnych gatunków papieru – to najważniejsze wyróżniki technologii inkjetowej, do niedawna powszechnie stosowanej przede wszystkim przy zastosowaniach takich jak druk transakcyjny czy mailingi. Jednak, w ślad za wykorzystaniem jej do wydawnictw w oprawie twardej i miękkiej, technologia ta oferuje coraz większe możliwości także w zakresie produktów w oprawie zeszytowej. Nakłady magazynów, periodyków i broszur wciąż mają tendencję spadkową, ale z drugiej strony pojawia się coraz większa ich różnorodność.
Skróceniu ulega także czas obróbki poszczególnych produktów. Co więcej, przewidywane jest coraz większe znaczenie personalizacji wyrobów w oprawie zeszytowej, gdyż umożliwiają one wydawcom i reklamodawcom bardziej skuteczne docieranie do docelowych grup odbiorców. To zaś oznacza zupełnie nowe wyzwania we wszystkich obszarach: drukowania, obróbki końcowej i całego workflow produkcyjnego. Wraz ze wzrostem wydajności samych maszyn drukujących niezbędne jest wprowadzanie na rynek systemów introligatorskich, które sprostają tym wyzwaniom.
Na żywo: produkcja trzech różnych wyrobów poligraficznych
Wychodząc naprzeciw współczesnym potrzebom rynkowym, firma Müller Martini planuje wykorzystać wystawę Hunkeler innovationdays w Lucernie do zaprezentowania zalet swojego nowego, wydajnego rozwiązania przeznaczonego do oprawy zeszytowej produktów wydrukowanych w technologii cyfrowej. Będzie się ono składać z odwijaka i urządzenia do cięcia na arkusze dostarczonych przez firmę Hunkeler oraz linii do oprawy zeszytowej Müller Martini Primera Digital. System ten posiada nowy, innowacyjny złamywak wyposażony w stację zbierającą i bazuje na wysoce zautomatyzowanej technologii znanej z modułowej koncepcji linii Primera; w jego skład wchodzi stacja podawania okładek, urządzenie szyjące i trójnóż. Podczas demonstracji na żywo w linii będą produkowane bardzo różne wyroby, a całość będzie realizowana w trybie non-stop. W razie potrzeby, z myślą o konkretnym produkcie w urządzeniu zostanie zaaplikowana dedykowana danemu egzemplarzowi okładka.
Konfiguracja przygotowana z myślą o imprezie w Lucernie, uwzględniająca wprowadzanie wstępnie zadrukowanej wstęgi, to tylko jedna z opcji, jakie oferuje nowa linia – mówi Dragan Volic, szef marketingu w dziale systemów oprawy zeszytowej i rozwiązań cyfrowych Müller Martini. – Jej niezwykłość można docenić zwłaszcza wtedy, gdy linia musi obsłużyć wydruki z kilku maszyn drukujących lub gdy maszyny te wykorzystywane są także do innych zastosowań. Oczywiście Primera Digital może też funkcjonować jako rozwiązanie w trybie in-line, gdyż jej wydajność spełnia wszystkie wymagania nawet najszybszych cyfrowych maszyn drukujących.
Primera Digital – wydajny system cyfrowej oprawy zeszytowej
System oprawy zeszytowej Primera Digital jest – jak zapewnia jego producent – idealnym rozwiązaniem do zastosowań cyfrowych, oferującym bardzo wysoki poziom automatyki działania, niezawodność obróbki i modułową konstrukcję, znaną z wersji dedykowanej z myślą o procesach konwencjonalnych. System już dziś spełnia, a w przyszłości ma być sukcesywnie dostosowywany do rosnących możliwości cyfrowego druku inkjetowego. Stworzony z myślą o współpracy z maszynami cyfrowymi, Primera Digital może też z powodzeniem zostać wyposażony w podajniki składek i wykorzystany do zastosowań tradycyjnych. System może być skonfigurowany dokładnie w taki sam sposób jak to ma miejsce w przypadku jego modułowej wersji –Primera. Dzięki temu można go jednocześnie stosować do produkcji cyfrowej i konwencjonalnej. Co więcej, przy jego użyciu możliwa jest produkcja łączona, wykorzystująca jednocześnie wydruki cyfrowe i analogowe. Z myślą o dodatkowych procesach wykończeniowych linia może zostać wyposażona w elementy takie jak: urządzenia do wkładkowania, owijania w folię, wycinania registrów bądź tworzenia pakietów.