Podczas dorocznej wystawy Hunkeler innovationdays, odbywającej się w dniach 14-17 lutego w Lucernie, firma Müller Martini zaprezentuje szereg nowych, wydajnych rozwiązań produkcyjnych w zakresie druku cyfrowego. Wśród nich znajdzie się m.in. linia do oprawy zeszytowej Primera Digital, której premierze rynkowej towarzyszyć będzie hasło „Wzrost poprzez cyfrowe rozwiązania”. Zdaniem producenta ta przemysłowa linia otwiera zupełnie nowe możliwości biznesowe w zakresie cyfrowej produkcji kolorowych magazynów, periodyków i broszur.
Większe szerokości wstęgi i prędkości produkcyjne, wyższa wydajność, pełna kolorystyka i coraz częstsze zastosowanie różnych gatunków papieru – to najważniejsze wyróżniki technologii inkjetowej, do niedawna powszechnie stosowanej przede wszystkim przy zastosowaniach takich jak druk transakcyjny czy mailingi. Jednak, w ślad za wykorzystaniem jej do wydawnictw w oprawie twardej i miękkiej, technologia ta oferuje coraz większe możliwości także w zakresie produktów w oprawie zeszytowej. Nakłady magazynów, periodyków i broszur wciąż mają tendencję spadkową, ale z drugiej strony pojawia się coraz większa ich różnorodność.
Skróceniu ulega także czas obróbki poszczególnych produktów. Co więcej, przewidywane jest coraz większe znaczenie personalizacji wyrobów w oprawie zeszytowej, gdyż umożliwiają one wydawcom i reklamodawcom bardziej skuteczne docieranie do docelowych grup odbiorców. To zaś oznacza zupełnie nowe wyzwania we wszystkich obszarach: drukowania, obróbki końcowej i całego workflow produkcyjnego. Wraz ze wzrostem wydajności samych maszyn drukujących niezbędne jest wprowadzanie na rynek systemów introligatorskich, które sprostają tym wyzwaniom.
Na żywo: produkcja trzech różnych wyrobów poligraficznych
Wychodząc naprzeciw współczesnym potrzebom rynkowym, firma Müller Martini planuje wykorzystać wystawę Hunkeler innovationdays w Lucernie do zaprezentowania zalet swojego nowego, wydajnego rozwiązania przeznaczonego do oprawy zeszytowej produktów wydrukowanych w technologii cyfrowej. Będzie się ono składać z odwijaka i urządzenia do cięcia na arkusze dostarczonych przez firmę Hunkeler oraz linii do oprawy zeszytowej Müller Martini Primera Digital. System ten posiada nowy, innowacyjny złamywak wyposażony w stację zbierającą i bazuje na wysoce zautomatyzowanej technologii znanej z modułowej koncepcji linii Primera; w jego skład wchodzi stacja podawania okładek, urządzenie szyjące i trójnóż. Podczas demonstracji na żywo w linii będą produkowane bardzo różne wyroby, a całość będzie realizowana w trybie non-stop. W razie potrzeby, z myślą o konkretnym produkcie w urządzeniu zostanie zaaplikowana dedykowana danemu egzemplarzowi okładka.
Konfiguracja przygotowana z myślą o imprezie w Lucernie, uwzględniająca wprowadzanie wstępnie zadrukowanej wstęgi, to tylko jedna z opcji, jakie oferuje nowa linia – mówi Dragan Volic, szef marketingu w dziale systemów oprawy zeszytowej i rozwiązań cyfrowych Müller Martini. – Jej niezwykłość można docenić zwłaszcza wtedy, gdy linia musi obsłużyć wydruki z kilku maszyn drukujących lub gdy maszyny te wykorzystywane są także do innych zastosowań. Oczywiście Primera Digital może też funkcjonować jako rozwiązanie w trybie in-line, gdyż jej wydajność spełnia wszystkie wymagania nawet najszybszych cyfrowych maszyn drukujących.
Primera Digital – wydajny system cyfrowej oprawy zeszytowej
System oprawy zeszytowej Primera Digital jest – jak zapewnia jego producent – idealnym rozwiązaniem do zastosowań cyfrowych, oferującym bardzo wysoki poziom automatyki działania, niezawodność obróbki i modułową konstrukcję, znaną z wersji dedykowanej z myślą o procesach konwencjonalnych. System już dziś spełnia, a w przyszłości ma być sukcesywnie dostosowywany do rosnących możliwości cyfrowego druku inkjetowego. Stworzony z myślą o współpracy z maszynami cyfrowymi, Primera Digital może też z powodzeniem zostać wyposażony w podajniki składek i wykorzystany do zastosowań tradycyjnych. System może być skonfigurowany dokładnie w taki sam sposób jak to ma miejsce w przypadku jego modułowej wersji –Primera. Dzięki temu można go jednocześnie stosować do produkcji cyfrowej i konwencjonalnej. Co więcej, przy jego użyciu możliwa jest produkcja łączona, wykorzystująca jednocześnie wydruki cyfrowe i analogowe. Z myślą o dodatkowych procesach wykończeniowych linia może zostać wyposażona w elementy takie jak: urządzenia do wkładkowania, owijania w folię, wycinania registrów bądź tworzenia pakietów.
Klienci, którzy zdecydują się na wykorzystywanie linii Primera do konwencjonalnej obróbki produktów mogą liczyć na to, że system w dowolnej chwili można zintegrować z cyfrową maszyną drukującą – podkreśla Dragan Volic. – Modułowa konstrukcja systemów firmy Müller Martini zapewnia bowiem wiele opcji ich rozbudowy. Rozwiązania te stają się dla naszych klientów bezpieczną inwestycją wychodząc naprzeciw zarówno obecnym jak i przyszłym potrzebom użytkowników stosujących na co dzień technologie cyfrowe.
Wykorzystując pełny potencjał technologii cyfrowej
Linia Primera Digital może również zostać zintegrowana z kompletnym systemem produkcyjnym Müller Martini SigmaLine. Łączy on w sobie wszystkie procesy – od specyfikacji zadań prepress, poprzez druk cyfrowy, na obróbce finalnej skończywszy i tworzy pełne rozwiązanie umożliwiające w pełni zautomatyzowaną, jednoprzebiegową produkcję – od założenia roli z papierem do uzyskania końcowego wyrobu. Zdaniem firmy Müller Martini właśnie połączenie wszystkich procesów stanowi klucz do szybszej i wydajniejszej produkcji niskonakładowej. Wykorzystując stworzony przez nią kompletny system produkcji cyfrowej klienci mogą w pełni czerpać z bogatych doświadczeń szwajcarskiego producenta w zakresie procesów wykończeniowych in-line stosowanych we wszystkich obszarach produkcji poligraficznej. Dotyczy to nie tylko oprawy zeszytowej, ale również rozwiązań do oprawy miękkiej czy twardej – wydajne oklejarki takie jak Pantera, Acoro czy Diamant MC również mogą stanowić część wspomnianego kompletnego systemu.
W rezultacie, przy użyciu linii SigmaLine możliwe jest stworzenie systemu hybrydowego łączącego w sobie rozwiązania do oprawy zeszytowej i miękkiej bądź miękkiej i twardej. Firma Müller Martini stale zwiększa liczbę opcji w zakresie tradycyjnej obróbki końcowej – konkluduje Dragan Volic – co w praktyce oznacza, że także druk cyfrowy może dzięki nim w pełni wykorzystać swój potencjał. W rezultacie stale oferujemy przedsiębiorstwom z branży poligraficznej nowe możliwości wzrostu.
Connex Workflow System: w pełni sieciowa produkcja cyfrowa
Cyfrowy system workflow Connex stworzony przez firmę Müller Martini i stosowany do sterowania całą produkcją pozwala na sprawną współpracę oraz optymalną kontrolę wszystkich elementów linii obróbki końcowej, niezależnie od tego czy dotyczy to oprawy zeszytowej z wykorzystaniem wysoko zautomatyzowanej, wydajnej i dającej olbrzymie możliwości rozbudowy linii Primera, oprawy miękkiej z udziałem oklejarek Acoro czy Pantera bądź też oprawy twardej, w której znajduje zastosowanie linia do produkcji książek Diamant MC. Connex stanowi bazę dla integracji – w jednym ciągu – urządzeń do oprawy zeszytowej, miękkiej i twardej, które tworzą razem kompletny system produkcji cyfrowej SigmaLine.
System Connex pozwala na komunikację ze wszystkimi urządzeniami zaangażowanymi w proces produkcyjny. Zapewnia przy tym wysoki poziom bezpieczeństwa i przejrzystość produkcji, umożliwia generowanie danych produkcyjnych dla wszystkich systemów, ułatwiając jednocześnie dzielenie, grupowanie i planowanie zamówień. To – zdaniem Müller Martini – niezwykle istotne cechy systemu, zwłaszcza wziąwszy pod uwagę stale spadające nakłady.
Kolejną ważną zaletą systemu Connex, na którym opierają się nowe i przyszłe rozwiązania Müller Martini, jest jego kompatybilność z rozwiązaniami oferowanymi przez współpracujących ze szwajcarską firmą światowych producentów cyfrowych maszyn drukujących. Jest ona podstawą dla sprawnego włączania maszyn cyfrowych do całego produkcyjnego systemu workflow.
Na redukcję kosztów produkcyjnych wpływa także MMRemote – nowa usługa Müller Martini, umożliwiająca zdalną diagnostykę i serwisowanie urządzeń produkowanych przez tę firmę i skracająca czas ich przestoju nawet o 50%. Bezpośrednie połączenie z zespołem serwisowym Müller Martini pomaga w utrzymaniu wysokiego poziomu produkcji i zapewnia sprawność urządzeń, mając bezpośredni wpływ na finanse przedsiębiorstwa.