Seminarium i referat „Ocena jakości nadruku fleksograficznego na wybranych foliach biodegradowalnych”Poprzedni artykuł 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na otwarte Seminarium Naukowe Zakładu Technologii Poligraficznych, które odbędzie się dnia 5.04.2011 r. (wtorek) o godz. 11.00 w sali 19C ZTP (ul. Konwiktorska 2). Podczas seminarium wygłoszony zostanie referat mgr inż. J. Izdebskiej „Ocena jakości nadruku fleksograficznego na wybranych foliach biodegradowalnych”, w ramach którego przedstawiona zostanie zakończona praca doktorska.

Badania rynku potwierdzają, że opakowanie, na które składa się jego kształt, szata graficzna, rodzaj zastosowanego do produkcji materiału, itp. – jest jednym z kluczowych czynników decydujących o zainteresowaniu konsumentów produktem. Z tych względów, a także na skutek wciąż rosnącej i wręcz wszechobecnej konkurencji, tak ważnym aspektem jest jakość umieszczonego na opakowaniu nadruku. Tworzywa biodegradowalne mają coraz większe znaczenie na rynku opakowaniowym, a ich zadrukowanie jest możliwe m.in. techniką fleksograficzną.

Na seminarium zostaną przedstawione wyniki badań własnych wykonanych w ramach realizowanej rozprawy doktorskiej, której tytuł odpowiada planowanemu wystąpieniu. W pracy podjęto próbę ustalenia zależności pomiędzy:
- podłożem, którym było 6 folii biodegradowalnych, kompostowalnych,
- farbą – tych było 8 różnych rodzajów: wodorozcieńczalne i rozpuszczalnikowe, a jedna z nich miała certyfikat przydatności do biodegradacji i kompostowania, a jakością wykonanych odbitek.

Pierwszą część wystąpienia będzie stanowić uzasadnienie wyboru tematyki i przedstawienie celu oraz głównych tez pracy. Na podstawie zaprezentowanych najistotniejszych informacji obejmujących rynek tworzyw biodegradowalnych i kompostowalnych zostanie wyjaśniona decyzja o wyborze poszczególnych podłoży do badań, którymi są folie:
- celulozowe,
- na bazie polilaktydu,
- skrobiowe.
Przedstawione zostaną również wyniki przeprowadzonych studiów literaturowych, a także analizy właściwości i obszarów zastosowań, które pozwoliły przygotować zestawienie możliwości zastąpienia tworzyw konwencjonalnych – biodegradowalnymi, co było jednym z celów pracy.

W dalszej części prezentacji zostanie pokrótce omówiona metodyka wykonanych badań i charakterystyka materiałów użytych do nich, czyli: folii biodegradowalnych, farb i form drukowych, oraz walców rastrowych. Ponadto wykonano też badania pomocnicze, obejmujące: właściwości reologiczne farb, przyczepność farb do podłoża, odporność na zarysowanie, swobodną energię powierzchniową folii, napięcie powierzchniowe farb drukowych, kąt zwilżania poszczególnych folii przez farby.
Za badania zasadnicze uznano natomiast te, które umożliwiły przeprowadzenie oceny wpływu rodzaju farby fleksograficznej, folii biodegradowalnej, liniatury rastra, walca rastrowego, parametrów formy drukowej i warunków otoczenia w trakcie procesu drukowania na jakość uzyskanych nadruków, określaną poprzez ocenę wizualną odbitki oraz pomiary takich parametrów, jak: gęstość optyczna, kontrast względny, przyrost wartości tonalnych i wartości współrzędnych barw L, a, b, oraz połysk. Przedstawione zostaną wybrane wyniki badań zasadniczych i główne wnioski uzyskane na podstawie zrealizowanych badań.

Na podstawie informacji ZTP WIP PW

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności