Upały szkodzą drukarkomPoprzedni artykuł 

Wysokie temperatury nie sprzyjają drukarkom. Kiedy w domu lub w biurze robi się zbyt gorąco, nowoczesna elektronika zaczyna zawodzić. Często sami jesteśmy temu winni, gdyż eksploatujemy sprzęt niezgodnie z zaleceniami producenta.

Nowoczesna elektronika nie lubi wysokich temperatur. Podczas upałów wzrasta oporność elementów elektronicznych i zmieniają się parametry płynącego przez nie prądu. Może to zakłócić ich normalną pracę. Częstym błędem użytkowników, i to nie tylko tych domowych, jest umieszczanie urządzeń drukujących w miejscach bardzo nasłonecznionych, np. na parapetach lub blisko okien. Podczas upałów temperatura rośnie tam dużo szybciej niż w pozostałych częściach pomieszczenia, a drukarki, tak jak inne urządzenia wielofunkcyjne, narażone są na działanie słońca niczym pomidory w szklarni. Wielu użytkowników zapomina, że w drukarkach laserowych znajduje się moduł grzewczy, który dodatkowo podnosi ich temperaturę. Może on spowodować szybsze przegrzanie się sprzętu i doprowadzić do trwałej awarii jakiegoś elementu. Z powodu upałów niektóre metalowe części drukarki mogą też zwiększać swoją objętość. Nie są to duże zmiany, ale czasami potrafią skutecznie utrudnić pracę i spowodować, że papier w urządzeniu będzie się częściej zacinał.

Ochrona przed upałem

Jak zapobiegać awariom z powodu wysokich temperatur? Przede wszystkim jest to zadanie dla inżynierów. Powinni oni tak zaprojektować urządzenie, aby zapewnić dobrą wentylację i efektywne chłodzenie wszystkich jego elementów. W wielu drukarkach kratki wentylacyjne są umieszczone z boku. Nie ma w tym nic złego, ale użytkownicy często o tym zapominają. W efekcie ustawiają drukarki zbyt blisko ściany lub umieszczają je w zamkniętych szafkach, co znacznie utrudnia chłodzenie.

– Jeśli chodzi o nasze urządzenia, rozmieszczenie elementów grzewczych, przepływ papieru oraz kanały wentylacyjne zaprojektowaliśmy w sposób optymalny – mówi Szymon Szczur, koordynator ds. wsparcia sprzedaży rozwiązań biznesowych w Konica Minolta Business Solutions Polska. - Kratki wentylacyjne są umieszczone u góry, a element grzewczy blisko nich, dzięki czemu cyrkulacja powietrza jest wydajniejsza i chłodzenie znacznie efektywniejsze.

Nowoczesna technologia

Drukarki Konica Minolta mają dodatkową zaletę. Wykorzystują toner Simitri HD, który częściowy zrobiony jest z biomasy i wymaga niższej temperatury utrwalania niż zwykły toner. Zamiast 220-250 stopni Celsjusza wystarczy tylko 180 stopni. W przypadku pomieszczeń, w których nie ma klimatyzacji, taka różnica w znaczący sposób wpływa na zwiększenie wydajności drukarek w trakcie wysokich temperatur.

Jak pracować w upale?

Aby nie dopuścić do przerw w pracy należy przede wszystkim zadbać o to, aby drukarka nie nagrzewała się bez potrzeby. Dlatego powinniśmy ją umieścić z dala od okien, w miejscu zacienionym, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Trzeba też pamiętać o dobrej wentylacji. Kiedy nie używamy drukarki, lepiej przełączyć ją do trybu oszczędzania energii. Jeśli jednak doprowadzimy do przegrzania, najlepiej ją wyłączyć i poczekać aż ostygnie. Z reguły już po kilku minutach znowu będzie gotowa do użytku.

Na podstawie informacji firmy Konica Minolta Business Solutions Polska Sp. z o.o.

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności