KBA Day Seminar w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki ŁódzkiejPoprzedni artykuł 

Adam Ślażyński zaprezentował ofertę KBA w zakresie maszyn ćwierć- i półformatowych. Fot.: Mateusz Szychowski
Adam Ślażyński zaprezentował ofertę KBA w zakresie maszyn ćwierć- i półformatowych. Fot.: Mateusz Szychowski
14 października w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej odbyła się konferencja techniczna firmy KBA, przygotowana z myślą o kadrze naukowej i studentach tej uczelni. Przedstawiciele koncernu, zarówno z niemieckiej centrali jak i firmy KBA CEE odpowiedzialnej m.in. za obszar Polski, zaprezentowali uczestnikom spotkania sylwetkę tego najstarszego producenta maszyn drukujących oraz wybrane rozwiązania z jego oferty. KBA Day Seminar, jak nazwano konferencję, zapoczątkowało też bliską współpracę między łódzką uczelnią i KBA.

Spotkanie, w którym wzięło udział kilkadziesiąt osób, oficjalnie rozpoczął dr inż. Marek Kryczka, reprezentujący kadrę naukową IPiP PŁ. Powitał on obecnych w Łodzi przedstawicieli firmy KBA, m.in. Svena Strzelczyka – dyrektora handlowego KBA odpowiedzialnego za sprzedaż arkuszowych maszyn offsetowych w krajach bloku wschodniego i Europy Środkowo-Wschodniej oraz Olivera Beckera – prezesa firmy KBA CEE, która obejmuje swym zasięgiem Polskę, Czechy i Słowację; przedstawicieli mediów oraz licznie przybyłych studentów 2. i 3. roku kierunku papiernictwo i poligrafia.

Przedstawiciele KBA przygotowali kilka prezentacji. Jako pierwszy wystąpił Sven Strzelczyk, który przedstawił historię koncernu, jego obecną strukturę i ofertę maszyn, ze szczególnym uwzględnieniem offsetu arkuszowego. Przytoczył też szereg danych liczbowych obrazujących – mimo nienajlepszej w ostatnich latach koniunktury – wzrost zarówno globalnego rynku maszyn poligraficznych (z 3,9 mld euro w 2009 roku do 4,4 mld euro w 2010) jak też przychodów KBA (1,179 mld w roku 2010). Prezentując strukturę eksportu maszyn, podkreślał rosnące znaczenie krajów i regionów rozwijających się, m.in. Polski, która w ubiegłym roku była 7. pod względem wielkości sprzedaży rynkiem KBA, a jej udział w obrotach regionu, za który odpowiada Sven Strzelczyk, wynosi ok. 25%. Pozycję KBA na polskim rynku odzwierciedlają też rosnące z roku na rok przychody; dotyczy to także prognoz na rok bieżący.

Do sukcesów odnoszonych przez KBA w Polsce nawiązał w swoim wystąpieniu Adam Ślażyński, dyrektor sprzedaży maszyn małoformatowych KBA CEE. Przypomniał on, że od 2005 roku – kiedy to firma KBA (a wcześniej KBA-Grafitec) zaczęła bezpośrednie dostawy na polski rynek – w drukarniach z naszego kraju rozpoczęło pracę ponad 100 maszyn półformatowych z serii Performa i Rapida. Następnie szczegółowo przedstawił najciekawsze rozwiązania technologiczne wprowadzone w modelach: półformatowym Rapida 75E i ćwierćformatowym Genius 52UV. Adam Ślażyński podkreślał m.in. kompaktowość maszyn B2 produkowanych przez KBA – wymagają one najmniej miejsca w swojej klasie produktowej, pozwalają też znacząco (nawet do 50%) zredukować ilość energii niezbędnej do pracy urządzenia.

Paweł Krasowski – odpowiedzialny m.in. za wsparcie techniczne działu sprzedaży KBA CEE i Grzegorz Szymczykowski – dyrektor sprzedaży maszyn wielkoformatowych przygotowali wspólnie aż cztery prezentacje. Pierwsza z nich, zatytułowana „Najwyższy stopień automatyzacji”, omawiała liczne systemy automatyzujące i usprawniające pracę maszyn Rapida oraz wpływające na większą łatwość ich obsługi. Prelegenci omówili wszystkie najnowsze systemy KBA serii Xtronic, przyczyniające się do uzyskania najkrótszych czasów narządzania.
Kolejna prezentacja była poświęcona stosowanym w maszynach arkuszowych KBA rozwiązaniom w zakresie uszlachetniania inline i kontroli jakości. Prelegenci przedstawili rodzaje i budowę zespołów lakierujących instalowanych w maszynach Rapida, technologie uszlachetniania i dobór konfiguracji maszyn w odniesieniu do konkretnych przykładów, systemy suszenia KBA VariDry oraz systemy odelektryzowujące, eliminujące efekt elektrostatyki.

R E K L A M A
W części związanej z systemami kontrolno-pomiarowymi na wstępie prelegenci opowiedzieli o technikach pomiarowych stosowanych w druku offsetowym, działających na zasadzie offline, online i inline, by przejść do rozwiązań oferowanych przez KBA. Zostały m.in. scharakteryzowane systemy DensiTronic oraz DensiTronic Professional. Omówiono też zasadę działania systemu DensiTronic PDF, umożliwiającego porównanie wydruków wychodzących z maszyny z dostarczonym i zaakceptowanym przez klienta plikiem PDF. Kolejne omawianie rozwiązanie – QualiTronic Professional – to system inspekcji arkusza inline z zintegrowanym pomiarem i regulacją nafarbienia. Na zakończenie przedstawiono system automatycznej korekty registrów ACR Control.

Ostatnie wystąpienie przygotowane przez Pawła Krasowskiego i Grzegorza Szymczykowskiego było poświęcone wielkoformatowym offsetowym maszynom arkuszowym KBA, produkowanym przez firmę od 1922 roku. Prelegenci krótko omówili portfolio KBA w tym segmencie produkcyjnym, obejmujące maszyny Rapida od modelu 130 do 205 (jest to zarazem największa na świecie offsetowa maszyna arkuszowa), przedstawili konstrukcję maszyn, podkreślając cechy wskazujące na wyjątkowość rozwiązań stworzonych przez KBA. Firma – jak mówili – jest zdecydowanym liderem na rynku maszyn wielko- i superwielkoformatowych. Od blisko 50 lat oferuje maszyny modułowe, w których – jako pierwsza – wprowadziła system odwracania arkusza. Dzięki rozwiązaniom takim jak PileTronic (automatyczna logistyka stosów w połączeniu z częścią dystrybucyjną drukarni), ICS (system wzdłużnego cięcia arkuszy) czy VariDry Blue (energooszczędne systemy suszenia), są one z powodzeniem stosowane w zakładach poligraficznych, specjalizujących się w produkcji opakowań czy w szeroko rozumianej produkcji wielkoformatowej.

Uzupełnieniem referatów na temat KBA i jej rozwiązań była prezentacja Vincenta Van Der Heijdena – właściciela i dyrektora firmy Vinfoil, produkującej innowacyjne systemy nanoszenia folii na zimno w trybie inline, współpracujące z arkuszowymi maszynami KBA. Są one zazwyczaj instalowane obok maszyny co – w przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych w zakresie prowadzenia wstęgi – eliminuje bezpośredni kontakt nanoszonej na podłoże folii z ruchomymi częściami urządzenia. Zdaniem szefa firmy Vinfoil, z powodzeniem współpracują one z maszyną Rapida 106 nawet przy maksymalnej jej prędkości, tj. 18 tys. arkuszy/h, pozwalając na efektywne uszlachetnianie etykiet, opakowań i innych wyrobów poligraficznych. Podczas spotkania prezentowane były próbki produktów zadrukowanych w maszynie KBA i uszlachetnionych w systemie Vinfoil, obrazujących m.in. efekty holograficzne.

Konferencja spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem zarówno studentów, jak i kadry naukowo-dydaktycznej IPiP PŁ. Nie zabrakło pytań i dyskusji w kuluarach. W trakcie konferencji odbyło się spotkanie przedstawicieli KBA z kierownictwem instytutu, na którym uzgodniono warunki współpracy między niemieckim producentem maszyn i łódzką uczelnią.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności