Kodak na targach IFRA Expo 2011: nowe rozwiązania w zakresie CtP i cyfrowego druku gazetPoprzedni artykuł 

Przedstawiciele firmy Kodak Polska na targach IFRA 2011: Agnieszka Poczekaj - regionalny menedżer sprzedaży (z lewej) i Jolanta Wiśniewska - dyrektor zarządzający
Przedstawiciele firmy Kodak Polska na targach IFRA 2011: Agnieszka Poczekaj - regionalny menedżer sprzedaży (z lewej) i Jolanta Wiśniewska - dyrektor zarządzający
Podczas tegorocznych targów IFRA Expo ekspozycja firmy Kodak była poświęcona różnym segmentom produkcji realizowanej przez drukarnie prasowe – zarówno typowo gazetowej, jak i coraz częściej wykonywanej przez nie tzw. półakcydensowej. W związku z tym na stoisku prezentowane były zarówno nowe opcje w dziedzinie CtP, wpływające na przyspieszenie całej produkcji poligraficznej, jak też zupełnie nowe możliwości dla wydawców, wynikające z inwestycji w systemy druku cyfrowego. Firma poinformowała też o dostarczeniu dwutysięcznego gazetowego systemu CtP, który trafił do drukarni La Dépêche du Midi z Tuluzy.
Proekologiczna produkcja płyt i nowe oprogramowanie
Zdaniem firmy Kodak podstawę każdej udanej strategii biznesowej stanowi ciągła poprawa wydajności i optymalizacja kosztów. Z tego względu jej dział badawczo-rozwojowy od dłuższego czasu koncentruje swoje wysiłki na możliwie największym wykorzystaniu potencjału tkwiącego w termicznej i fioletowej technologii naświetlania płyt. Odwiedzający stoisko Kodaka mogli naocznie przekonać się o proekologicznych cechach oferowanych przez firmę systemów CtP, bazujących na zminimalizowaniu chemii używanej w całym procesie, a nawet jej całkowitym wyeliminowaniu.
Kodak prezentował też swoje ostatnie osiągnięcia w zakresie płyt dedykowanych dla produkcji wysokonakładowej. W nowej wersji są one bardziej przyjazne dla środowiska, a to za sprawą wyeliminowania wstępnego nagrzewania, zredukowanej ilości wody, małej ilości chemii oraz mniejszej powierzchni wymaganej do zainstalowania systemu CtP.
Bezprocesowa technologia termiczna pozwala z kolei na zupełne wyeliminowanie wywoływarki, stosowanej w niej chemii oraz związanych z tym kosztów i czasu niezbędnego na realizację poszczególnych etapów procesu produkcyjnego. Jest ona już dziś stosowana przez część drukarń gazetowych i – jak zapewnia Kodak – jej popularność w tym segmencie poligrafii wciąż rośnie. Podczas targów firma demonstrowała płyty bezprocesowe drugiej generacji, przeznaczone do drukowania gazet. Ich pierwsza wersja jest dziś z powodzeniem stosowana w ponad 100 zakładach poligraficznych. Wśród zalet produkcji bezprocesowej, poza wcześniej wspomnianą eliminacją chemii i wody, użytkownicy tych płyt wymieniają m.in. mniejszą ilość energii wykorzystywanej w całym procesie. Jak zapewnia Kodak, płyta jest kompatybilna z większością dostępnych na rynku naświetlarek termicznych, oferuje raster stochastyczny o 36-mikronowym punkcie i wydajność sięgającą 200 tys. odbitek przy typowych zastosowaniach coldsetowych. Obraz naświetlony na płycie jest widoczny zarówno gołym okiem, jak też za pośrednictwem instalowanego inline systemu kamer.
Kolejną premierą firmy Kodak na targach IFRA Expo 2011 była najnowsza wersja oprogramowania Kodak Colorflow Pro (wyposażonego w opcję optymalizacji farby Ink Optimizing Solution) wchodzącego w skład systemu workflow Kodak Prinergy. To nowe rozwiązanie pomaga w znaczący sposób zredukować ilość farby drukarskiej, przy jednoczesnej poprawie jakości i większej stabilności pracy maszyny. Program Colorflow może zostać zaimplementowany w każdym środowisku, pozwalając na pełne zarządzanie barwą w produkcji prasowej.

Kolejne innowacje w dziedzinie CtP
Swoje miejsce na stoisku firmy Kodak znalazła udoskonalona wersja naświetlarki gazetowej Kodak Generation News, oferująca nowe funkcje, w tym możliwość jednoczesnej produkcji płyt w czterech różnych formatach, co znacznie zwiększa elastyczność całego rozwiązania i pozwala drukarniom na oszczędności czasowe. Firma wprowadziła też istotne zmiany w interfejsie urządzenia, co upraszcza kwestię jego podłączenia do istniejących oraz nowych systemów workflow. Operator uzyskuje z niego bieżące informacje o realizowanym zleceniu i jego statusie; naświetlarkę można w łatwy sposób zintegrować i dostosować do formatu XML, oszczędzając czas i eliminując konieczność dokonywania specjalnych modyfikacji w systemie workflow. Interfejs jest zgodny z większością powszechnie stosowanych systemów workflow. Pozwala on na zdalne monitorowanie całej linii do produkcji płyt, w tym naświetlarki CtP, wywoływarki, zaginarki i urządzenia do kołkowania; dotyczy to zarówno rozwiązań firmy Kodak, jak też producentów zewnętrznych (w tym drugim przypadku integracja odbywa się poprzez moduł Kodak Inteligent Prepress Manager – IPM). Moduł IPM, dostępny dla wszystkich modeli z rodziny Generation News, wysyła powiadomienia przez e-mail bądź SMS do operatora, kiedy tylko urządzenie wymaga uwagi. Dzięki temu może on poświęcić się innym zadaniom, bez konieczności ciągłego kontrolowania sprzętu. Wpływa to na zwiększenie wydajności całego procesu. Co więcej, moduł IPM umożliwia osobom nadzorującym przekazywanie decyzji – na podstawie uzyskiwanych danych – do działu prepress, przy użyciu standardowych i personalizowanych raportów.
R E K L A M A

Kodak Prosper S20 – kolorowa personalizacja w produkcji gazet i akcydensów
Wśród promowanych przez firmę nowych rozwiązań znalazła się też jej najnowsza propozycja z rodziny Prosper S – pracujący w trybie CMYK system Kodak Prosper S20. Zaprojektowany z myślą o produkcji magazynów, gazet czy wrzutek pracuje on z taką samą prędkością jak maszyna offsetowa, z którą jest integrowany. Bazując na technologii Kodak Stream Inkjet, oferuje nadruk o szerokości 10,6 cm z wydajnością do 60 tys. odbitek/h i rozdzielczością 600 x 300 dpi. W systemie znajdują zastosowania atramenty pigmentowe bądź barwnikowe, w obu przypadkach zapewniając wysoką jakość, bogatą czerń oraz odporność na wodę przy różnych podłożach drukowych.
System Prosper S20 może być z powodzeniem instalowany w istniejących środowiskach produkcyjnych, pozwalając na lepsze wykorzystanie parku sprzętowego dzięki wprowadzeniu personalizacji. Może ona znaleźć zastosowanie przy drukowaniu różnego rodzaju materiałów reklamowych dedykowanych dla ściśle określonych grup odbiorców, wykorzystując kody kreskowe, kupony czy inną personalizowaną treść finalnego wyrobu.

Nowe osiągnięcia w maszynach Kodak Versamark
Firma Kodak może pochwalić się coraz większą liczbą instalacji maszyn Kodak Versamark stosowanych w różnych zakątkach świata do codziennej produkcji gazet. Są wśród nich m.in. kontrakty zrealizowane dla firm Miller Print (Malta, Cypr), RotoOcean (Reunion), Acierta Newsprint (Hiszpania), Newsprint Impresion Digital (Teneryfa) oraz Newsfax (Wielka Brytania).
Przeznaczone do niskonakładowej produkcji gazetowej, maszyny Kodak Versamark VL4200 oferują odpowiednią wydajność i jakość, by pomóc dystrybutorom prasy w skutecznej walce na bardzo konkurencyjnym rynku gazetowym.
W ostatnim czasie rodzina maszyn Versamark wzbogaciła się o osiem nowych modeli bazujących na nowej generacji głowicach piezoelektrycznych, umożliwiających drukowanie w trybie drop-on-demand. „Flagowym okrętem” firmy w tym zakresie jest model Kodak Versamark 500W, umożliwiający pełnokolorową produkcję i oferujący liczne dodatkowe funkcje skierowane do wymagających klientów. System zajmuje też mniej miejsca dzięki konfiguracji typu „single engine duplex” (dosł. dupleks w jednym urządzeniu), pozwalając jednocześnie na szybszy zwrot z inwestycji i realizację zupełnie nowych aplikacji gazetowych. Jak zapewnia Kodak, maszyna oferuje niższy poziom kosztów wykonania jednej strony, jest wyposażona w głowice o wyższej żywotności i pozwala na stabilną produkcję z rozdzielczością 600 x 360 dpi i prędkością 125 m/min.
Na stoisku Kodaka były dostępne liczne próbki wydruków wykonanych z zastosowaniem tej maszyny. Zwiedzający targi mieli też okazję zobaczyć urządzenie podczas specjalnych prezentacji wideo.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności