Koenig & Bauer na World Publishing Expo 2012Poprzedni artykuł 

Przybyłych na konferencję prasową dziennikarzy powitał Claus Bolza-Schünemann, prezes i CEO firmy KBA
Przybyłych na konferencję prasową dziennikarzy powitał Claus Bolza-Schünemann, prezes i CEO firmy KBA
Wśród ponad 250 wystawców World Publishing Expo 2012 we Frankfurcie – najważniejszej na rynku europejskim imprezie, skierowanej do szeroko rozumianej branży wydawniczej – tradycyjnie znalazła się firma Koenig & Bauer (KBA). Targi były miejscem spotkania przedstawicieli KBA z klientami z całego świata, zainteresowanymi nie tylko jej szeroką ofertą w zakresie druku gazetowego, ale też obecnymi trendami rynkowymi i prognozami na przyszłość. Informacje na ten temat zostały przekazane przez firmę podczas konferencji prasowej, zorganizowanej pierwszego dnia targów.

Nowe pomysły i inwestycje wzmacniające gazetę drukowaną
Z udziałami na poziomie 46% w globalnej sprzedaży nowych zwojowych maszyn gazetowych, KBA jest zdecydowanym liderem na tym rynku za lata 2011-2012. Jednak nawet firma o tak uprzywilejowanej pozycji musi dostosować swoją działalność w branży gazetowej do stale malejącego popytu, będącego bezpośrednim rezultatem zmian w mediach. W porównaniu z okresem poprzedzającym trwający od 2008 roku kryzys finansowy, roczne inwestycje w technologię drukowania gazet spadły o ponad 60%. Wzrost na tym rynku obserwuje się jedynie w gęsto zaludnionych krajach takich jak Indie, Chiny, a także w Azji, na Środkowym Wschodzie, peryferiach Europy oraz niektórych regionach Afryki i Ameryki Łacińskiej. To najważniejsze aspekty obecnej sytuacji rynkowej, na które zwrócił uwagę podczas konferencji prasowej Claus Bolza-Schünemann – prezes i CEO firmy KBA.

Więcej możliwości na mniejszym rynku
W czasie swojego wystąpienia, zatytułowanego „Gazeta drukowana w zmieniającym się świecie mediów”, Claus Bolza-Schünemann podkreślił, że pomimo spadku inwestycji w całym przemyśle gazetowym, KBA nie ustaje we wprowadzaniu na rynek nowych rozwiązań technologicznych i innowacyjnych procesów dla tego sektora, mających poprawić stabilność finansową wydawców gazetowych i usprawnić ich działalność w zakresie publikacji elektronicznych. Wszystko po to, by gazeta stała się bardziej atrakcyjna w oczach czytelników i reklamodawców, a wydawca mógł wykorzystać nowe, otwierające się przed nim możliwości rynkowe w postaci drukowania niestandardowych dodatków i produktów półakcydensowych. Wśród innowacji, które stymulują te procesy, można wymienić: automatyczną zmianę form drukowych, bezwodny druk offsetowy, przyjazną dla użytkownika kompaktową konstrukcję maszyn oraz nowe rozwiązania w zakresie wykańczania gazet w trybie inline.

Kreatywność w pozyskiwaniu czytelników i reklamodawców
Współczesne gazety z mniejszą ilością tekstu oraz bardziej rzucającymi się w oczy zdjęciami i grafiką, coraz częściej przypominają kolorowe magazyny, co z kolei oznacza zapotrzebowanie na wyższą jakość druku. Co więcej, przemysł gazetowy wciąż poszukuje nowych, przyciągających uwagę formatów reklamowych. Z tego względu firma KBA wprowadziła do swojej oferty maszyny gazetowe, wyposażone w opcjonalne moduły do szycia, klejenia, dodawania półokładek, czterostronicowych składek z perforacją typu Zip’n’Buy, a także suszarki na gorące powietrze. W efekcie możliwa stała się produkcja z zastosowaniem tzw. trzeciego łamu, wykorzystywana przy produkcji półakcydensowej i hybrydowej (łączącej techniki coldsetową i heatsetową). „Druk może w niestandardowy sposób wzbogacić reklamę markowego produktu” – podkreślał Claus Bolza-Schünemann, prezentując jako przykład specjalny dodatek do dziennika „Main-Post”, wydrukowany na maszynie Commander CT. Wkładka reklamowa o nazwie „Give me 5” uwzględniała – przy właściwej kolejności otwierania – pięć różnych formatów reklamowych, a do jej wykonania zastosowano specjalne złamywanie, klejenie i perforację trzech centralnych części oraz dwóch „skrzydełek”.

Wyjątkowa jakość dzięki zastosowaniu lakieru
Drugim, niezwykle atrakcyjnym przykładem zastosowania nowych technologii w druku coldsetowym, była gazetka firmowa przygotowana dla studia fotograficznego René Staud z Leonberga k. Stuttgartu. Wydrukowana została w technologii offsetu bezwodnego na maszynie KBA Cortina w drukarni Freiburger Druck. Dzięki zastosowaniu wchodzącej w skład maszyny wieży lakierującej, 16-stronicowa gazetka w formacie berlińskim została uszlachetniona lakierem dyspersyjnym w trybie inline. Wieża lakierująca, będąca wspólnym projektem firm KBA i Harris + Bruno, pozwala na nanoszenie lakieru wodnego na obie strony wstęgi papieru, bez względu na jej szerokość. Jedynym wymogiem jest zastosowanie suszarki IR/termicznej zamiast energochłonnej suszarki z gorącym powietrzem, spotykanej zazwyczaj w maszynach akcydensowych. Dodatkowy lakier zabezpiecza przed rozmazywaniem się farby i innymi niepożądanymi efektami, które występują gdy w druku coldsetowym realizowane są prace z dużym kryciem farby. Uszlachetniony w ten sposób wydruk oferuje jakość zbliżoną do typowego akcydensu i przyjemną w odbiorze charakterystykę. Zastosowanie lakieru pozwala też na natychmiastową dalszą obróbkę, a do produkcji można zastosować tu różne typy podłoży: powlekane i niepowlekane, jak też standardowy i ulepszony papier gazetowy. Ten rodzaj lakierowania inline, opracowany przez KBA we współpracy z firmami Sun Chemical i Freiburger Druck, jest możliwy tylko przy drukowaniu na maszynie KBA Cortina. KBA przyznaje, że nie ma on służyć zastępowaniu heatsetu, ale stanowić atrakcyjną opcję dla użytkowników tych maszyn, realizujących małe i średnie nakłady dla wymagających klientów.

Portfolio maszyn gazetowych KBA
W kolejnej części konferencji Christoph Müller, wiceprezes odpowiedzialny za prace inżynieryjne, marketing, sprzedaż i serwis maszyn zwojowych KBA, zaprezentował aktualną ofertę niemieckiego producenta, która została dostosowana do obecnej sytuacji rynkowej. W jej skład wchodzą: maszyny o pojedynczej szerokości KBA Continent (2/1) i KBA Comet (2/2), posiadające ugruntowaną pozycję w skali światowej; elastyczna i zautomatyzowana nowa maszyna KBA Commander CL dostępna w konfiguracji 4/1, 4/2 i 6/2 (o maksymalnej szerokości wstęgi 1730 mm); oraz dwie wysoko zautomatyzowane maszyny klasy high-end: KBA Commander CT (technologia druku „na mokro”, dostępne konfiguracje 4/2 i 6/2) oraz KBA Cortina (offset bezwodny, dostępna w konfiguracji 4/1, 4/2 i 6/2). Firma KBA oferuje też maszynę KBA Commander w tradycyjnej wersji, w układzie 9-cylindrowym do produkcji typu 6/2 na wstędze o szerokości maksymalnej 2100 mm.

KBA RotaJet: cyfrowy druk gazet
Po światowej premierze cyfrowej maszyny KBA RotaJet na targach drupa, firma KBA odnotowała spore zainteresowanie tym rozwiązaniem wśród drukarń gazetowych. Jak stwierdził podczas konferencji prasowej Christoph Müller, ta wysokowydajna maszyna inkjetowa, pozwalająca na zadrukowywanie wstęgi o szerokości do 781 mm, jest skierowana przede wszystkim na rynki produkcji książek, materiałów typu direct mailing oraz reklam. W przypadku produkcji gazet, z których tylko 1% jest drukowana cyfrowo, technologia ta na razie nie może liczyć na powszechne zastosowanie, głównie z uwagi na wciąż wysokie nakłady i związane z tym uwarunkowania ekonomiczne. Firma KBA zamierza oferować maszynę KBA RotaJet w odpowiednich formatach tym drukarniom, które poza produkcją gazetową w mniejszych nakładach chcą w ekonomiczny sposób drukować w technologii cyfrowej dodatki i inne produkty.
Dokonując przeglądu rynku produkcji prasowej, Christoph Müller wskazał na regionalne różnice w jej rozwoju. Negatywny wpływ kryzysu finansowego i słaba koniunktura na wielu rynkach spowodowały spadek zapotrzebowania na nowe maszyny w 2012 roku do poziomu niższego od lat ubiegłych. Dotyczy to przede wszystkim krajów Europy południowej, ale nie tylko. KBA zakontraktowała natomiast nowe maszyny i zrealizowała projekty w Niemczech, Skandynawii, na Środkowym Wschodzie, w Afryce i w Chinach. To z kolei kontrastuje z niechęcią do inwestycji w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, południowo-wschodniej Azji, Australii i Ameryki Łacińskiej. Spadek inwestycji zanotowano także na rynku USA. Na obecną sytuację wpływają też dłuższe, niż przed kryzysem, procesy podejmowania decyzji o inwestycjach oraz związane z tym procedury finansowania. Na inwestycję w wymianę parku maszynowego decydują się głównie firmy z rynków uprzemysłowionych. Z kolei zamówienia na maszyny zwiększające moce produkcyjne drukarń napływają niemal wyłącznie z rynków wschodzących.

KBA Cortina dla klienta z Europy, pierwsza maszyna KBA Commander CL w Chinach
Po niedawnym uruchomieniu dużej, hybrydowej instalacji maszyny KBA Cortina w wydawnictwie Gulf News w Dubaju, firma KBA zakontraktowała kolejny model tej maszyny, tym razem składający się z trzech wież drukujących i dwóch suszarek z gorącym powietrzem, dla jednego ze swoich europejskich klientów. W tym zaawansowanym technologicznie sektorze produkcji liderem pozostaje model KBA Commander CT – firma KBA sprzedała w sumie 25 maszyn tego typu, z których większość jest już eksploatowana w codziennej produkcji. Tylko w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, maszyny KBA Commander CT o podwójnej i potrójnej szerokości rozpoczęły pracę u klientów z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwecji i Włoch. Z uwagi na obecną sytuację, bardzo udany start rynkowy odnotowała też maszyna KBA Commander CL, która zadebiutowała na ubiegłorocznych targach IFRA Expo w Wiedniu. W ślad za pięcioma maszynami zamówionymi przez firmy z Niemiec i USA, krótko przed targami World Publishing Expo na maszynę KBA Commander CL zdecydował się także pierwszy odbiorca z Chin – wydawnictwo Guiyang Daily. W tym przypadku będzie ona składać się z dwóch czterozespołowych wież drukujących i suszarki z gorącym powietrzem.

Rozbudowa, przebudowa, usługi konsultingowe…
Poza ciągłym wprowadzaniem nowych rozwiązań i technologii dla rynku gazetowego, firma KBA stale rozszerza ofertę swoich usług skierowanych do firm z tego obszaru rynkowego. Obejmuje ona m.in. konsulting przy projektach oraz rozbudowę i udoskonalanie istniejącego parku maszynowego. Eksperci KBA z zakresu automatyzacji produkcji coraz częściej uczestniczą w wykorzystaniu na nowo starszych maszyn zwojowych, na które popyt rynkowy systematycznie rośnie. Doświadczona kadra PrintHouseService – nowej filii KBA – na stałe stacjonuje w kilku dużych niemieckich drukarniach gazetowych, oferując wsparcie techniczne przy obsłudze maszyn zwojowych i innego sprzętu. Co więcej, firma KBA oferuje też rozbudowę istniejących maszyn zwojowych w formie dedykowanego pakietu serwisowego, m.in. z myślą o możliwości drukowania nowych formatów reklamowych.

Honorowa nagroda ministra Bawarii dla firmy KBA
Konferencja prasowa podczas World Publishing Expo 2012 była jednocześnie okazją do poinformowania o honorowej nagrodzie, jaką kilka dni przed targami Claus Bolza-Schünemann odebrał z rąk premiera Bawarii. Firma KBA otrzymała ją za zaawansowane w jej maszynach rozwiązania inżynieryjne, a okazją ku temu były wręczane w Monachium nagrody Bavarian Print Media Awards 2012. Odbierając nagrodę prezes KBA powiedział: „Gazeta drukowana wcale nie jest skazana na wymarcie. Może ona pozyskiwać czytelników poprzez wysoką jakość wizualną i najwyższej jakości treść. Przemysł dostawców rozwiązań gazetowych jest w stanie wprowadzać nowe pomysły i właściwe innowacje, wspomagające działania wydawców prasowych w zakresie podnoszenia jakości produktu, dotarcia do docelowych grup czytelników czy efektywnego reklamowania marek i wyrobów. KBA ma w tym duży udział”.


Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności