Open House firmy KBA CEE w Radebeul: prezentacje maszyn KBA Rapida 75 i KBA Rapida 105Poprzedni artykuł 

Słowo wstępne wygłosił Ralf Sammeck - członek zarządu działu sprzedaży maszyn arkuszowych
Słowo wstępne wygłosił Ralf Sammeck - członek zarządu działu sprzedaży maszyn arkuszowych
Niemal setka klientów z Polski, Czech i Słowacji wzięła udział w Dniu Otwartym zorganizowanym przez firmę KBA CEE w zakładach Koenig & Bauer AG w Radebeul. Podczas spotkania zaprezentowane zostały dwie nowoczesne maszyny tego niemieckiego producenta: półformatowa KBA Rapida 75 w wersji pięciozespołowej z wieżą lakierującą oraz 8-kolorowa pełnoformatowa KBA Rapida 105 z systemem odwracania arkusza po 4. zespole. Obie demonstrowane maszyny były wyposażone w liczne funkcje i systemy automatyzujące oraz usprawniające ich pracę. Uczestnicy spotkania mieli również okazję obejrzeć halę montażową zakładów w Radebeul, a dzień wcześniej – wspólnie zwiedzić Stare Miasto w Dreźnie.  

Kwietniowe spotkanie było pierwszą imprezą dedykowaną tylko dla klientów firmy z regionu obsługiwanego przez spółkę KBA CEE, zorganizowaną wspólnie z centralą Koenig & Bauer. Fakt ten podkreślał Jan Korenc, prezes KBA CEE, który oficjalnie powitał przybyłych do Radebeul gości, reprezentujących przede wszystkim średnie i duże drukarnie akcydensowe, bazujące na maszynach pół- i pełnoformatowych. Zaznaczył przy tym, że region ten jest dla firmy KBA niezwykle ważny, a baza zainstalowanych tu maszyn systematycznie rośnie we wszystkich klasach formatowych. 
Po kilku słowach wstępu ze strony Ralfa Sammeck – członka zarządu działu sprzedaży maszyn arkuszowych, głos zabrał Sven Strzelczyk – dyrektor handlowy KBA, odpowiedzialny za sprzedaż offsetowych maszyn arkuszowych w krajach byłego bloku wschodniego i Europy Środkowej. Zaprezentował on pokrótce sytuację na światowym rynku maszyn drukujących, wskazując na przewidywany wzrost jego wartości z 5,9 mld euro w roku 2012 do 6,8 mld euro w roku 2015. Wolumen sprzedaży maszyn arkuszowych ma w tym samym okresie wzrosnąć z 3,4 mld euro do 3,7 mld euro. Podkreślił, też że od roku 2009 wartość sprzedaży nowych maszyn w skali świata systematycznie rośnie. 
Następnie Sven Strzelczyk przedstawił sylwetkę firmy Koenig & Bauer, która jest na dzień dzisiejszy drugim – pod względem sprzedaży – producentem maszyn drukujących na świecie, z obrotami za 2012 rok wynoszącymi 1,3 mld euro. „Ubiegły rok zakończyliśmy z zyskiem, notując ponadprzeciętne w skali całej branży wyniki finansowe – mówił Sven Strzelczyk. – Warte podkreślenia są też wzrosty w zamówieniach na nowe maszyny offsetowe, zarówno arkuszowe, jak i zwojowe”.  
Duże zainteresowanie wywołały informacje Svena Strzelczyka dotyczące udziałów firmy KBA w polskim rynku arkuszowych maszyn drukujących, którego wartość za 2012 rok szacowana jest na ok. 33 mln euro. Według przedstawionych danych, w ubiegłym roku wyniosły one 42% i były znacząco wyższe niż w rok wcześniej. Firma odnotowała w nim także wyższy wzrost sprzedaży nowych maszyn arkuszowych w Polsce niż wyniosła średnia dla całego rynku offsetu arkuszowego. 
Na zakończenie Sven Strzelczyk krótko przedstawił prognozy firmy na rok 2013, które uwzględniają utrzymanie obrotów ze sprzedaży na poziomie ubiegłorocznym, dalszą koncentrację na średnich i dużych drukarniach (głównie z segmentów dziełowego, akcydensowego i opakowaniowego) oraz inwestowanie w nowe technologie (m.in. druk cyfrowy) i obszary działalności (tu wspomniał o niedawnym przejęciu włoskiej firmy Flexotecnica).  
 
Kolejna część spotkania obejmowała praktyczne pokazy dwóch nowoczesnych maszyn arkuszowych, prowadzone wspólnie przez przedstawicieli zakładów w Radebeul – Anne Gerlach i Wolfganga Ley oraz wspierającego ich Pawła Krasowskiego z KBA CEE.  
Jako pierwsza demonstrowana była półformatowa maszyna KBA Rapida 75-5+L, wyposażona w pięć zespołów drukujących i wieżę lakierującą. Budowana w zakładach produkcyjnych w czeskiej Dobrušce, jest ona dziś wyposażana w innowacyjne rozwiązania technologiczne znane z jej większych „sióstr”, takie jak system kontroli i regulacji arkuszy inline QualiTronic Color Control, systemy suszenia KBA VariDry Blue, pakiet do zadruku UV, możliwość podniesienia maszyny do zadruku grubych surowców i wiele innych.  Z myślą o uczestnikach Open House drukowane w niej były trzy różne motywy. Pierwszy wykonano w standardowym trybie CMYK na papierze 80-gramowym, drugi – na kredzie błyszczącej o gramaturze 135 g/m2 z dodatkowym lakierem dyspersyjnym, zaś ostatni – po całkowitym przezbrojeniu maszyny na produkcję UV, zarówno jeśli chodzi o farby jak i nanoszony lakier. Tu zastosowano karton o gramaturze 400 g/m2 oraz specjalny rodzaj uszlachetnienia z użyciem lakieru olejowego (nanoszonego w piątym zespole drukującym) i lakieru UV. Goście Open House mogli naocznie przekonać się o bardzo szybkiej zmianie zleceń, nie tylko między pierwszymi dwiema pracami drukowanymi farbami konwencjonalnymi, ale również przy pełnym przezbrojeniu urządzenia do druku UV. Zmiana surowca, zmiana formatu, zmiana wszystkich form drukowych, mycie zespołów farbowych i obciągów gumowych, mycie układu zasilania lakierem, wprowadzenie farb UV, lakieru UV zajęło zaledwie kilkanaście minut.  
 
Druga z maszyn, 8-kolorowa KBA Rapida 105-8 SW4 z nowym, trójbębnowym systemem odwracania arkusza po 4. zespole drukującym, była prezentowana w Centrum Szkoleniowym, działającym przy fabryce w Radebeul. Model ten przeszedł kilkanaście miesięcy temu modernizację i dziś jest standardowo wyposażony w wiele funkcji automatyzujących i usprawniających pracę, znanych z pełnoformatowej maszyny KBA Rapida 106. Z myślą o jej prezentacji również przygotowano trzy różne motywy druku. Pierwszy wykonano w trybie jednostronnym na 135-gramowej kredzie matowej, drugi – w układzie 4/4 przy wykorzystaniu papieru offsetowego o gramaturze 80 g/m2. W obu przypadkach maszyna pracowała z maksymalnymi prędkościami. Ostatnia praca, także uwzględniająca druk dwustronny, została wydrukowana na kartonie o gramaturze 350 g/m2, z prędkością druku wynoszącą 14 tys. egz./h. Prowadzący prezentację zwracali uwagę na innowacyjne rozwiązania technologiczne maszyny KBA Rapida 105. Sterowanie maszyną odbywa się z konsoli ErgoTronic, na której goście Open House mogli na bieżąco obserwować działania podejmowane przez operatora, m.in. w zakresie niezbędnych korekt wprowadzanych podczas drukowania.  
Po prezentacjach maszyn goście Open House zwiedzili halę montażową zakładów w Radebeul, zapoznając się z kolejnymi etapami budowy pełnoformatowych i wielkoformatowych maszyn arkuszowych 
 
Warto dodać, że gospodarze spotkania zadbali również o jego pozamerytoryczną część. W przeddzień Open House goście mieli okazję zwiedzić Stare Miasto w Dreźnie, a ich przewodnikami po najbardziej atrakcyjnych jego miejscach byli opiekunowie handlowi KBA CEE. Wieczór zakończyła wspólna kolacja w urokliwej restauracji Pulvertum.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności