ABC/Allied Pressroom Products Europe na 15. Zimowej Konferencji PoligraficznejPoprzedni artykuł 

Jednym z prelegentów konferencji był Tomasz Reczka - koordynator ds. wdrożeń w firmie ABC/Allied Pressroom Products Europe.
Jednym z prelegentów konferencji był Tomasz Reczka - koordynator ds. wdrożeń w firmie ABC/Allied Pressroom Products Europe.

W dniach 15-18 stycznia br. w  Bukowinie Tatrzańskiej odbywała się jubileuszowa 15. Zimowa Konferencja Poligraficzna. Wzięli w niej udział przedstawiciele drukarń (reprezentujących głównie segment produkcji offsetowej), firm dostarczających rozwiązania i materiały eksploatacyjne oraz mediów branżowych. Wśród prelegentów konferencji znalazł się Tomasz Reczka – koordynator ds. wdrożeń w firmie ABC/Allied Pressroom Products Europe. Wystąpił on z referatem zatytułowanym „Nowe rozwiązania technologiczne w roztworach nawilżających do druku offsetowego”.

Spotkanie w Bukowinie Tatrzańskiej było kolejną w ostatnich miesiącach okazją dla firmy ABC/Allied Pressroom Products Europe do zaprezentowania swoich rozwiązań, zarówno na arenie krajowej (Letnia Konferencja Poligraficzna, Poligraficzne Konfrontacje) jak i międzynarodowej (targi w Stambule czy Moskwie). Mówi Konrad Lewandowski, jej współwłaściciel: „W minionym roku wydarzyło się w naszej firmie bardzo dużo, także w aspekcie technologicznym. Tego rodzaju spotkania traktujemy jako doskonałą okazję do poinformowania rynku o nowościach w naszej ofercie, procedurach związanych z zastosowaniem środków chemicznych ABC/Allied Pressroom Products a przede wszystkim korzyściach z tego wynikających. Co istotne, od niedawna zalety naszych produktów mogą doceniać nie tylko drukarnie offsetowe, czyli nasz tradycyjny odbiorca, ale też fleksograficzne”.

Z myślą o uczestnikach Zimowej Konferencji Poligraficznej firma przygotowała wystąpienie koncentrujące się na zagadnieniach związanych z eksploatacją produkowanych przez nią roztworów nawilżających do bezalkoholowego druku offsetowego. Tomasz Reczka zaczął od krótkiej charakterystyki firmy, nawiązując do jej korzeni – amerykańskiego stanu Kalifornia, gdzie bardzo dużą uwagą przywiązuje się do polityki zrównoważonego rozwoju w branży poligraficznej. „To ważne w kontekście coraz większej proekologiczności naszych środków chemicznych, które pozwalają na całkowite wyeliminowanie alkoholu z procesu drukowania – podkreślał Tomasz Reczka. – Zresztą tzw. „zielona produkcja” to temat coraz częściej poruszany w poligrafii. Zwracają na niego uwagę nie tylko drukarze, ale także ich klienci, choćby z branż spożywczej, tytoniowej czy zabawkarskiej. Coraz częściej wymuszają oni na drukarniach stosowanie farb, lakierów i buforów o niskim stopniu migracji. Są to produkty nietypowe, w efekcie czego pojawiają się kłopoty z zachowaniem równowagi wodno-farbowej, złym doborem bufora a nawet niewłaściwym przygotowaniem podłoża drukowego”.
Jak podkreślał Tomasz Reczka, niska migracyjność komponentów stosowanych podczas drukowania bardzo często idzie w parze z wyeliminowaniem alkoholu z całego procesu: „To kolejny aspekt coraz powszechniej podnoszony przez zleceniodawców, którzy w konsekwencji wybierają drukarnie stosujące druk bez IPA. Oferuje on wiele korzyści, zarówno dla firm zlecających druk, jak też dla samych zakładów poligraficznych. Pierwsza, niezwykle ważna to zdrowie pracowników. Kolejne zaś to jakość wydruków, szybkość ich schnięcia czy ekonomika produkcji”.

Jak zapewniał Tomasz Reczka, każda z firm wprowadzających technologię druku bez IPA, jest w stanie zaoszczędzić nawet 30% kosztów chemii drukarskiej. „Dzięki mniejszemu rozrzedzeniu farby potrzeba jej znacznie mniej, by uzyskać pożądaną gęstość optyczną. To z kolei wpływa bezpośrednio na redukcję zużycia farby oraz krótszy czas schnięcia wydruków. Co więcej, za sprawą mniejszego rozrzedzenia farby uzyskuje się mniejsze przyrosty tonalne. Rezultatem są dokładniejsze, czystsze i bardziej wyraziste wydruki”.
Na zakończenie Tomasz Reczka poinformował, że w ofercie ABC/Allied Pressroom Products Europe znajdują się bufory i inne dodatki do roztworów nawilżających, które spełniają wszelkie, nawet najbardziej rygorystyczne wymagania rynkowe. „Są to m.in. środki chemiczne z certyfikatem instytutu ISEGA (w zakresie niskiej migracji), bufory do drukowania bez IPA, pudry z powszechnym w krajach muzułmańskich certyfikatem Hallal (obowiązującym choćby zakłady poligraficzne, w których drukowany jest Koran), a także środki chemiczne, posiadające certyfikaty: o niskim pyleniu i GMO Free (świadczący o niestosowaniu wyrobów modyfikowanych genetycznie przy ich produkcji). Poza produkcją i sprzedażą, prowadzimy szkolenia i wdrożenia tych preparatów w drukarniach”.

Jak wynika z zapowiedzi firmy ABC/Allied Pressroom Products Europe, poza styczniową konferencją planuje ona kolejne okazje do spotkań z jej przedstawicielami. „Z pewnością będziemy aktywni na innych imprezach branżowych organizowanych w Polsce i jak i poza jej granicami. Planujemy też obecność z własnymi stoiskami podczas takich wydarzeń targowych jak Ipex w Londynie czy All in Print China w Szanghaju. Już dziś serdecznie zapraszamy do ich odwiedzenia, jak też do śledzenia bieżących informacji na temat naszych działań” – tak udział w 15. Zimowej Konferencji Poligraficznej podsumował Konrad Lewandowski.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com
Fot.: Świat Druku

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności