Poznańska drukarnia wielkoformatowa Lambit to kolejny w regionie Wielkopolski użytkownik rozwiązań inkjetowych Agfa Graphics. Od kilku tygodni pracuje tu z powodzeniem ploter Anapurna M2050, który jest wykorzystywany przede wszystkim do bezpośredniego zadrukowywania mediów sztywnych. To pierwsze tego rodzaju rozwiązanie, bazujące na technice inkjet UV, w parku sprzętowym firmy Lambit.
Poznań i okolice to jeden z tych regionów Polski, gdzie firma Agfa Graphics przeprowadza prawdziwą „ofensywę” jeżeli chodzi o liczbę systemów druku wielkoformatowego, dostarczanych do tamtejszych firm. Są wśród nich zarówno pierwsi w naszym kraju użytkownicy plotera Jeti 3020 Titan FTR, jak też coraz liczniejsza rzesza przedsiębiorstw, które decydują się na wdrożenie wszechstronnego urządzenia Anapurna M2050 – najchętniej kupowanego rozwiązania z rodziny Anapurna. Wśród tych ostatnich od niedawna jest drukarnia Lambit z Poznania, do której trafiła 14. maszyna wielkoformatowa, dostarczona przez Agfa Graphics na rynek Wielkopolski.
Firma, założona w 2008 roku przez Tomasza Ratajczaka, od początku specjalizuje się w wielkoformatowym druku cyfrowym. Do niedawna jej park sprzętowy składał się przede wszystkim z ploterów pracujących w trybie „z roli na rolę”, przeznaczonych do obsługi mediów giętkich. Jednak coraz częściej realizowane zlecenia na twardych podłożach – siłą rzeczy dwuetapowo – spowodowały, że Tomasz Ratajczak zadecydował się na zakup plotera pracującego w technice inkjet UV, pozwalającego na bezpośrednie ich zadrukowywanie.
„O wyborze rozwiązania Agfa Graphics zdecydowało kilka czynników – mówi. – Pierwszym, kluczowym były bardzo pozytywne opinie i doświadczenia w pracy z tymi maszynami ze strony innych firm, nie tylko z naszego regionu. Kilka z nich odwiedziliśmy, o innych dowiadywaliśmy się z mediów branżowych – wszyscy chwalili parametry techniczne plotera Anapurna M2050, profesjonalną obsługę przed- i posprzedażową Agfa Graphics oraz możliwości, jakie otworzyła przed nimi inwestycja w tego rodzaju system. Z innymi dostawcami także rozmawialiśmy, ale ich oferta w stosunku do tej przedstawionej przez Agfa Graphics okazała się mało atrakcyjna. Dodatkowym atutem był fakt, że z panem Przemkiem Arabskim, opiekunem naszego regionu, znamy się od dłuższego czasu, a zaufanie do dostawcy przy tego rodzaju inwestycji jest niezmiernie ważne”.
Ploter Anapurna M2050 został uruchomiony w firmie Lambit w kwietniu br. Klient przy jego użyciu zadrukowuje z powodzeniem media sztywne o grubości do 5 cm w formacie maksymalnym 2,07 x 4 m. Urządzenie oferuje druk w sześciu kolorach z możliwością drukowania bielą wykorzystywaną jako kolor podkładowy bądź kryjący. Jego prędkość w najszybszym trybie wynosi 53 m2/h, zaś rozdzielczość – 720 x 1440 dpi. „Po bardzo szybkiej instalacji i szkoleniu w zakresie obsługi RIPa niemal od razu całą naszą produkcję realizowaną na mediach sztywnych przenieśliśmy na ploter Anapurna M2050 – mówi Tomasz Ratajczak. – Na razie wykonujemy na nim głównie prace na podłożach standardowych, takich jak pleksi, PCV czy PP, ale zdajemy sobie doskonale sprawę z jego ogromnych możliwości. Dlatego niebawem zaczniemy eksperymenty z innymi materiałami, także transparentnymi, z wykorzystaniem atramentu białego. Tym bardziej, że już dziś mamy zapytania o tego typu zlecenia”.
Na podstawie informacji PrintinPoland.com