W czerwcu w firmie Top-Druk w Łomży odbyło się spotkanie branżowe, którego organizatorami były: Agfa Graphics, Derya (polski przedstawiciel Ryobi), Infosystems SA i Siemens Finance Sp. z o.o. Okazją ku temu były niedawne inwestycje tej drukarni w zaawansowane rozwiązania technologiczne: pełnoformatowy system CtP Agfa Avalon N8-22S sterowany najnowszą wersją oprogramowania Apogee Manage 8.0 oraz czterokolorową arkuszową maszynę offsetową Ryobi 924 D w formacie A1+, wyposażoną w wieżę lakierującą. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele kilkunastu drukarń offsetowych średniej wielkości, zainteresowani konfiguracją sprzętową, dostosowaną do wymagań zakładów poligraficznych aktywnie pozyskujących zlecenia z Internetu. Aspekt merytoryczny uzupełniły wystąpienia firm wspierających drukarnie w pozyskiwaniu dotacji unijnych (Infosystems SA) oraz finansowaniu inwestycji (Siemens Finance Sp. z o.o.). Spotkanie zakończyło się imprezą integracyjną w hotelu „Labirynt”.
Dokładnie przed rokiem firmy Agfa Graphics, Derya, Infosystems SA i Siemens Finance zorganizowały tego rodzaju spotkanie w drukarni PB Media w Lidzbarku Warmińskim. Wśród jego uczestników był m.in. Ryszard Zelkowski – właściciel firmy Top-Druk, który tym razem wystąpił w roli gospodarza imprezy o podobnym charakterze. Fakt ten podkreślał – witając przybyłych do Łomży gości – Piotr Gabrylewicz, dyrektor działu maszyn offsetowych w firmie Derya. Następnie przedstawił krótko agendę spotkania oraz cele, jakie przyświecały jego organizatorom: „Chcemy wspólnie zaprezentować Państwu, jak w efektywny sposób można rozszerzyć portfolio usług oraz wejść na rynek zleceń internetowych, inwestując we właściwie dopasowaną, elastyczną i zaawansowaną technologicznie konfigurację sprzętową. Szczególnie istotna, zwłaszcza w przypadku zamówień pozyskiwanych w systemie web-to-print, jest tu optymalizacja rozmieszczenia prac na arkuszu w formacie A1, pozwalająca na znaczące oszczędności w porównaniu z tradycyjnym formatem B1”.
Zanim rozpoczęły się prezentacje firm, głos zabrali Romuald Piecha – prezes firmy Derya oraz Kohei Yatsumoto – szef sprzedaży międzynarodowej w firmie Ryobi. Ten drugi podziękował firmie Top-Druk za wybór maszyny serii 920 przy podejmowaniu decyzji o nowych, kluczowych dla przyszłości zakładu inwestycjach sprzętowych. Wręczył również Ryszardowi Zelkowskiemu tradycyjny upominek, mający podkreślać rozpoczętą współpracę drukarni z japońskim dostawcą.
Pierwsza prezentacja, której autorem był Maciej Baur – Product Manager w polskim oddziale Agfa Graphics – była poświęcona kompleksowemu systemowi CtP tej firmy wdrożonemu w drukarni Top-Druk. Implementacja miała miejsce kilka tygodni temu, wtedy również rozpoczęła tu pracę maszyna drukująca Ryobi, co pozwoliło na szybkie przejście z wieloma zleceniami akcydensowymi na format A1. Maciej Baur w kilku słowach scharakteryzował specyfikę produkcji realizowanej w firmie Top-Druk, wskazując na jej różnorodność, tak pod względem formatów jak i nakładów – zwłaszcza po wejściu drukarni na rynek zamówień internetowych.
W ich sprawnej i niezawodnej obsłudze ma pomóc system CtP, składający się z pełnoformatowej naświetlarki Avalon N8-22S (jej wydajność przy formacie stosowanych tu płyt sięga 24 egz./h), wywoływarki Elantrix 125 SX, proofera Epson Stylus 4900 oraz sterującego całością oprogramowania Apogee Manage 8.0. To ostatnie, będące swego rodzaju „centrum dowodzenia” studiem prepress, wyposażone jest m.in. w moduły: weryfikacji poprawności plików – Apogee Preflight, zautomatyzowanej impozycji – Apogee Impose, natywnego rastrowania – PDF Render, zarządzania prooferem – Integrated Proofing oraz wstępnego nastawiania kałamarzy farbowych poprzez protokół CIP3 – InkDrive. Maciej Baur zwrócił również uwagę na raster Sublima, pozwalający na uzyskiwanie płyt o liniaturze do 350 lpi. W Top-Druku znajdują zastosowanie niewymagające wypalania płyty Enery Elite Pro (o których bieżące dostawy dba autoryzowany dystrybutor Agfa Graphics – firma Use), charakteryzujące się wysoką czułością, odpornością (nakłady do 400 tys. odbitek, do 150 tys. przy farbach UV), rozdzielczością, a także niskim zużyciem chemii (wpływającej na wysoką żywotność kąpieli). Płyty naświetlane są w urządzeniu Avalon N8-22S, wyposażonym w 64 niezależne diody (co zapewnia pracę urządzenia nawet po uszkodzeniu jednej z nich), system automatycznej kontroli wyważenia bębna oraz dostosowywania do różnych formatów płyt, funkcje oprogramowania wewnętrznego, zintegrowany kompresor oraz niezależne stoły - wejściowy i wyjściowy.
Jak dodał Jarosław Suchodolski – regionalny szef sprzedaży Agfa Graphics, odpowiedzialny za kontrakt z firmą Top-Druk i będący jednym z inicjatorów zorganizowanego w niej spotkania – konfiguracja ta pozwala łomżyńskiej drukarni na bezproblemową obsługę wielu prac w ciągu jednej zmiany: „Bazujący na silniku rastrującym Adobe APPE 3.0 system Apogee zapewnia bardzo szybkie przetwarzanie zleceń, zaś prędkość i format naświetlarki powodują, że może ona efektywnie wytwarzać formy drukowe, z powodzeniem dostosowując się do wydajności zapewnianej przez maszynę drukującą. Całe rozwiązanie cechuje bardzo wysoki stopień automatyzacji, czyniąc je kompatybilnym z infrastrukturą drukarni”.
Jako drugi z referatem wystąpił Jarosław Licznerski – dyrektor generalny firmy Infosystems SA, który skupił się na różnych aspektach związanych z działalnością wchodzącego w jej skład Departamentu Funduszy Europejskich (DFE). Na wstępie przedstawił główne założenia funduszy unijnych w perspektywie lat 2014-2020, zwracając uwagę na znamienny fakt, że pomimo obniżenia budżetu Unii Europejskiej na te cele z 975 mln euro (w latach 2007-2013) do 960 mld euro, środki dla Polski wzrosły – analogicznie – ze 102 mld do 106 mld euro. Następnie przedstawił układ programów operacyjnych (jest ich w sumie osiem, w tym dwa nowe – powstałe na bazie Innowacyjnej Gospodarki: Polska Cyfrowa i Inteligentny Rozwój) oraz porównał wybrane działania w ramach perspektyw na lata 2007-2013 i 2014-2020. Poinformował też o planowanym podziale funduszy europejskich na poszczególne programy krajowe (wskazując na zdecydowaną dominację programu Infrastruktura i Środowisko) oraz na regiony (w tym miejscu zaprezentowana została mapa pomocy regionalnej z uwzględnieniem wielkości przedsiębiorstw z poszczególnych województw).
Jarosław Licznerski zaznaczył, że w ciągu najbliższych 2-3 lat przewiduje się zdecydowanie wyższy stopień wykorzystania funduszy unijnych przez polskie firmy poligraficzne (47%) niż to miało miejsce w minionych 2-3 latach (27%). Następnie zaprezentował statystyki dotyczące naszej branży, z podziałem na programy (zdecydowana przewaga programów regionalnych) oraz na realizowane cele (środki trwałe i nieruchomości – 62%, prace badawczo-rozwojowe i patenty – 27%, systemy IT – 11%).
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com
Fot.: Świat Druku