Wśród innowacji zaprezentowanych przez naukowców Xerox na międzynarodowej konferencji IEEE: „Cyfrowe rozpoznawanie obrazu” znalazły się m.in.: technologia mobilna, dzięki której smartfon staje się instruktorem nauki jazdy oraz technologia obróbki obrazu potrafiąca wykrywać kierowców piszących smsy w trakcie prowadzenia pojazdu.
Dwudziestu najlepszych naukowców zajmujących się cyfrowym rozpoznawaniem i obróbką obrazu z Xerox (NYSE: XRX) dołączyło w czasie tegorocznej konferencji do koleżanek i kolegów z Google, Facebooka, Microsoft Research, Amazona, a także najważniejszych ośrodków akademickich świata, aby podzielić się rezultatami swoich badań nad „uczłowieczeniem” komputera, poprzez rozwiązania pozwalające naśladować sposób, w jaki widzi i myśli ludzki mózg.
Przepaść między rzeczywistością a hollywoodzką wizją sztucznej inteligencji systematycznie się zmniejsza. Coroczna Konferencja IEEE: Cyfrowe rozpoznawanie obrazu, odbyła się w tym roku w dniach 23-28 czerwca w Columbus w stanie Ohio i zgromadziła najlepszych na świecie specjalistów w dziedzinie cyfrowego rozpoznawania obrazu, dzięki któremu maszyny mogą „widzieć” i rozumieć świat, wspomagając człowieka, a niekiedy nawet wykraczając poza ludzkie możliwości.
„Xerox ma bezpośredni dostęp do wiedzy na temat procesów biznesowych z wielu branż, a także jest pionierem w dziedzinie „uczenia” komputerów przeprowadzania efektywnej i praktycznej analizy obrazu i filmu. Choć w ostatnich latach odnotowaliśmy znaczący postęp w tej dziedzinie, wiele zagadnień pozostaje jeszcze nierozwiązanych” – uważa Maciej Nuckowski, Dyrektor Działu Usług.
Badania zaprezentowane przez Xerox na tegorocznej konferencji dotyczyły następujących technologii:
Wykrywanie używania telefonów komórkowych w czasie jazdy
Naukowcy w Xerox opracowują system kamer instalowanych na drogach szybkiego ruchu wykorzystujący technologię rozpoznawania wzorców w celu ustalenia, czy kierowca używa telefonu komórkowego.
Smartfon jako instruktor nauki jazdy
Badacze z Webster pracują także nad projektem cyfrowego rozpoznawania obrazu, dzięki któremu smartfon może stać się trenerem jazdy samochodem. Technologia rozpoznawania rysów twarzy umożliwia urządzeniu ustalenie kierunku wzroku kierowcy i stwierdzenie, czy jego uwaga nie jest odwrócona od drogi.
Zwiększenie atrakcyjności wizualnej obrazu
Naukowcy pracujący dla Xerox w Europie oraz na Uniwersytecie Harvarda badają, jakie elementy obrazu w pierwszej kolejności przyciągają uwagę oglądających. Dzięki temu, możliwe jest tworzenie bardziej efektywnych materiałów wizualnych, gdyż można przewidzieć, w którą stronę najpierw kierują się oczy oglądającego film, fotografię bądź planszę do gry.