Stora Enso partnerem 28. Poligraficznych KonfrontacjiPoprzedni artykuł 

J. Kosiński
J. Kosiński

16 października w Warszawie odbyła się 28. konferencja szkoleniowa z cyklu „Poligraficzne Konfrontacje”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii Politechniki Warszawskiej, przy współudziale Zakładu Technologii Poligraficznych IMiP PW. Jej tematem przewodnim były „Wady papieru arkuszowego a błędy drukowania offsetowego. Reklamacje papieru”. Partnerem wydarzenia była firma Stora Enso, której przedstawiciele – Janusz Kosiński i Tomasz Rokicki – wystąpili w ramach bloku tematycznego „Papier czy druk – rozpoznawanie rodzajów defektów drukarskich” (prelegentem w trzeciej jego części był Stefan Jakucewicz z ZTP IMiP PW).

Po powitaniu i krótkim wprowadzeniu przez Andrzeja Żurkiewicza – prezesa SAIP PW i Stefana Jakucewicza, moderatora konferencji, głos zabrał Tomasz Rokicki. Rozpoczął on swoje wystąpienie od kilku generalnych uwag, związanych z odpowiednim przechowywaniem oraz przygotowaniem papieru przed rozpoczęciem procesu drukowania, co może w zdecydowany sposób zmniejszyć ryzyko pojawienia się problemów w produkcji. Wspomniał m.in. o zachowaniu odpowiedniej temperatury i wilgotności, zapewnieniu klimatyzacji papieru oraz odpowiednich warunków w hali maszyn. „Hydrofilowe włókna celulozy łatwo pochłaniają wodę z powietrza, w wyniku czego zmieniają swoje wymiary – mówił Tomasz Rokicki. – To zaś z kolei może być przyczyną wielu problemów podczas drukowania, m.in. braku pasowania, dublowania, mottlingu, odciągania farby w stosie, a nawet pylenia. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na te aspekty, jeszcze przed rozpoczęciem produkcji”.
Następnie Tomasz Rokicki omówił różne zjawiska pojawiające się w procesie drukowania, które noszą znamiona defektów. Szczegółowo zaprezentował back trapping (odrywanie farby nałożonej przez pierwszy zespół drukujący i jej przyleganie do drugiego agregatu) oraz poszczególne odmiany mottlingu (czyli tzw. „chmurkowania”, charakteryzującego się nierównym obrazem, „niespokojnym drukiem”). We wszystkich przypadkach wymienił środki zaradcze i zapobiegawcze, mogące wyeliminować ryzyko pojawienia się tych zjawisk.

Temat kontynuował Janusz Kosiński, który omówił przyczyny kolejnych, mniej lub bardziej powszechnych, defektów występujących w procesie drukowania offsetowego: ścieranie farby (scuffing); delaminację podłoży drukowych (tu zwrócił uwagę na odmienność tego zjawiska od efektu delaminacji powleczenia oraz blisteringu, który występuje w druku heatsetowym) – także w kontekście zabezpieczania i uszlachetniania kartonów; pylenie (tj. przemieszczanie się luźnych elementów powleczenia na obciąg gumowy, formę drukową i zespół farbowy) oraz dublowanie (pojawianie się zniekształconych lub podwójnych punktów rastrowych na odbitce). W każdym przypadku podane zostały przez prelegenta możliwe przyczyny występowania danego zjawiska oraz zalecane przez firmę Stora Enso środki zaradcze.
Kolejne wystąpienia były poprzedzane sesją pytań i odpowiedzi, których – jak zwykle na Poligraficznych Konfrontacjach – nie zabrakło. Jeszcze przed rozpoczęciem konferencji poinformowano, że – w związku z bardzo dużym zainteresowaniem poruszaną tematyką – 13 listopada odbędzie się druga jej edycja. W niej także wezmą udział przedstawiciele Stora Enso Polska.
„Staramy się być wszędzie tam, gdzie są nasi klienci, a Poligraficzne Konfrontacje są znakomitą ku temu okazją – mówi Piotr Kuzebski, dyrektor zarządzający Stora Enso Polska. – Cieszymy się, że nasi specjaliści z działu wsparcia technicznego mogli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z szerokim gremium przedstawicieli drukarń offsetowych. Frekwencja podczas pierwszego spotkania, jak też podjęta decyzja o jego drugiej, listopadowej edycji potwierdzają, że kwestia błędów powstających w drukowaniu, czasami kosztownych dla samego zakładu poligraficznego oraz potencjalnych reklamacji ze strony klientów jest bardzo ważna”.

Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności