Innowacyjne opakowanie wielkości opuszka palca zdobyło główną nagrodę IQ Innovationspreis, przyznawaną dorocznie przez niemiecką spółkę Europäischen Metropolregion Mitteldeutschland GmbH. Do jego stworzenia autorzy – przedstawiciele Politechniki Drezdeńskiej – zastosowali karton Trayforma Natura firmy Stora Enso. W efekcie powstał miniaturowy pojemnik na owady, wykorzystywany przy biologicznej kontroli szkodników.
Rozwiązanie to stworzono z myślą o innowacyjnej metodzie przemysłowego pakowania, gdzie miniaturowe pojemniki są w specjalny sposób zgniatane i wypełniane jajeczkami owadów. Co więcej, po raz pierwszy przy tego typu procesie będzie można zastosować maszynę o wydajności 150 opakowań na minutę. Zastosowanie kartonu, który zapewnia dopływ powietrza, pozwala z kolei na utrzymanie znajdujących się w środku jajeczek przy życiu. Opakowanie bazuje na surowcu wykonanym z włókien, co czyni je bezpiecznym przy masowym zastosowaniu na polach uprawnych, na których występuje problem szkodników. Po wykorzystaniu, w naturalny sposób staje się ono częścią próchnicy.
Szacuje się, że tylko w Niemczech blisko 90% pól kukurydzianych zmaga się z problemem szkodników. Nowe opakowanie, pozwalające na ich biologiczną kontrolę i eliminację, jest znacznie bardziej proekologiczne od dotychczas stosowanych rozwiązań, wykorzystujących inżynierię genetyczną i chemikalia. Powstało przy ścisłej współpracy wydziału technologii pakowania Politechniki Drezdeńskiej oraz firm SLZ Maschinenbau GmbH i BIOCARE Gesellschaft. Firma Stora Enso była aktywnie zaangażowana w ten projekt, zwłaszcza w części związanej z dostawą podłoża i jego testami produkcyjnymi.
Na podstawie informacji PAI PrintinPoland.com
Fot.: André Hofmann/Politechnika Drezdeńska