Avargraf to wieloletni polski przedstawiciel belgijskiej firmy C.P. Bourg, której urządzenia cieszą się dużym uznaniem użytkowników z naszego kraju. W ostatnim czasie linię do oprawy zeszytowej, dającą możliwość szycia formatu A4 w tzw. układzie albumowym tego producenta zainstalowano w firmie Grafikon z Wadowic.
ziałanie linii opiera się na wieżach zbierających BST-e, których charakterystyczną cechą jest możliwość zbierania arkuszy w formacie do 600 mm, a tym samym możliwość szycia formatu A4 w tzw. układzie albumowym.
Zaletą wież BST-e jest zwiększenie wysokości stosu nakładanego papieru na półkach - wynosi ona 70 mm. Dla porównania wysokość stosu w innego rodzaju wieżach oferowanych przez firmę C.P. Bourg to 50 mm. Podawanie papieru odbywa się za pomocą specjalnych taśm zasysających, działających podciśnieniowo. Dzięki swojej unikalnej budowie spełniają one rolę ssawek, co gwarantuje prawidłowe pobieranie arkuszy jak również uniemożliwia ich przesunięcie w trakcie zbierania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zbierania papierów powlekanych lub foliowanych. Wieże pracują w zakresie gramatur od 40 do 350 g. Posiadają - podobnie jak poprzednie modele tego urządzenia - możliwość zbierania dwustronnego tzn. mogą zbierać w prawą lub lewą stronę oraz prawą i lewą stronę jednocześnie.
Agregat BM-e, z zainstalowanej w drukarni Grafikon linii, stanowi – jak zapewnia dostawca – optymalne uzupełnienie wieży zbierającej BST-e.
Przy projektowaniu tego modułu, producent położył duży nacisk na wprowadzenie rozwiązań, umożliwiających bezproblemową pracę z papierami powlekanymi. W związku z tym prowadzenie papieru w agregacie odbywa się w linii prostej, a dodatkowo na całej długości arkusze są transportowane na specjalnych pasach gumowych. Nie mają więc styczności z metalem, a co za tym idzie - możliwości zarysowania. Cechą charakterystyczną agregatu - podobnie jak w wieży BST-e - jest praca z formatem do 600 mm, a tym samym możliwość szycia formatu A4 w tzw. układzie albumowym.
Sterowanie zarówno agregatem jak i wieżami BST-e odbywa się za pomocą jednego ekranu dotykowego.
Istotnym rozwiązaniem, podnoszącym komfort obsługi modułu BM-e jest możliwość ręcznego dokładania arkuszy w trakcie ich zbierania. Wykładanie maszyny standardowo wyposażono w tzw. Kicker, który po odliczeniu zaprogramowanej ilości broszur może - w celu odznaczenia ich partii - przesunąć jedną z nich względem reszty.
Ostatni element linii – sztaplarka - umożliwia zbieranie w stos równy lub z przesunięciem w prawo/lewo. Wyposażona jest w regulację przesunięcia stosu oraz mobilny wózek automatycznie opuszczający się w miarę napełnienia, umożliwiający transport zebranego materiału.