Tech­no­lo­gia dru­ku LED – tech­no­lo­gią przy­szło­ści?Poprzedni artykuł 

De­cy­du­jąc się na wy­bór no­wej dru­kar­ki, za­zwy­czaj sku­pia­my się na jej pod­sta­wo­wych pa­ra­me­trach ta­kich jak: wy­daj­no­ść to­ne­ra czy szyb­ko­ść dru­ku. To jed­nak nie je­dy­ne ele­men­ty, które war­to brać pod uwa­gę przy za­ku­pie. Dziś mo­że­my ta­kże zde­cy­do­wać, ja­ka tech­no­lo­gia dru­ku jest le­piej do­pa­so­wa­na do na­szych po­trzeb i bar­dziej przy­dat­na. Sta­je­my przed wy­bo­rem – kla­sycz­na dru­kar­ka la­se­ro­wa czy no­wo­cze­sna dru­kar­ka wy­ko­rzy­stu­jąca tech­no­lo­gię LED. Pod­po­wia­da­my, czym obie tech­no­lo­gie różnią się od sie­bie.

Dru­kar­ki LED-o­we wci­ąż wy­da­ją się in­no­wa­cyj­nym roz­wi­ąza­niem. Jed­nak sa­ma tech­no­lo­gia dru­ku LED nie jest wca­le ta­ka mło­da. Pierw­sza dru­kar­ka LED zo­sta­ła wy­pro­du­ko­wa­na przez ja­po­ńską fir­mę OKI już w ro­ku 1989. Od tam­te­go cza­su tech­no­lo­gia dru­ku w opar­ciu o półprze­wod­ni­ko­we dio­dy jest sta­le roz­wi­ja­na. Dziś ma­my do czy­nie­nia z trze­cią ge­ne­ra­cją tych urządzeń. Pierw­sza dru­kar­ka la­se­ro­wa po­wsta­ła tyl­ko 12 lat wcze­śniej, zbu­do­wa­no ją w 1977 ro­ku.

Pod­sta­wo­wa różni­ca po­mi­ędzy dru­kar­ką la­se­ro­wą a dru­kar­ką LED to za­stąpie­nie w tej dru­giej skom­pli­ko­wa­ne­go ukła­du la­se­ra i lu­ster, pro­stym i wła­ści­wie bez­a­wa­ryj­nym me­cha­ni­zmem li­stwy świetl­nej. Dio­dy LED prak­tycz­nie się nie zu­ży­wa­ją, co wprost prze­kła­da się na dłu­go­wiecz­no­ść urządze­nia dru­ku­jące­go. W przy­pad­ku LED-ów licz­ba części, które mo­gły­by ulec uszko­dze­niu, zo­sta­ła zre­du­ko­wa­na do mi­ni­mum, co bez­po­śred­nio wpły­wa na dłu­gie la­ta nie­za­wod­nej pra­cy urządze­nia.

Do te­go świa­tło­czu­ły bęben dru­kar­ki LED ma znacz­nie wy­ższą wy­daj­no­ść i po­zwa­la wy­dru­ko­wać wi­ęk­szą licz­bę stron niż po­rów­ny­wal­nej kla­sy dru­kar­ka la­se­ro­wa. To jednoznacz­nie prze­kła­da się na ni­ższe kosz­ty eks­plo­ata­cyj­ne.

Spo­rą za­le­tą LED-ów są ta­kże ich mniej­sze ga­ba­ry­ty w po­rów­na­niu z urządze­nia­mi la­se­ro­wy­mi. Ko­lo­ro­wa dru­kar­ka LED o ta­kich sa­mych mo­żli­wo­ściach jak la­se­ro­wa zaj­mie znacz­nie mniej miej­sca. Dru­kar­ki LED są rów­nież urządze­nia­mi szyb­szy­mi, gdyż na­świe­tla­ją ca­łą sze­ro­ko­ść bęb­na za jed­nym za­ma­chem, a nie jak w przy­pad­ku dru­ka­rek la­se­ro­wych – suk­ce­syw­nie.

Tech­no­lo­gia dru­ku le­do­we­go to na pew­no roz­wi­ąza­nie przy­szło­ści – mówi Krzysz­tof Na­kiel­ski Pro­duct Ma­na­ger z fir­my OKI, która jest li­de­rem na ryn­ku urządzeń LED. Głów­nie ze względu na wie­le nie­za­prze­czal­nych za­let, ta­kich jak: wi­ęk­sza wy­daj­no­ść, mniej­sze roz­mia­ry, nie­za­wod­no­ść i szyb­ko­ść – do­da­je.

A co z zu­ży­ciem to­ne­ra? Tu­taj nie ma wi­ęk­szych różnic po­mi­ędzy LED-a­mi a urządze­nia­mi la­se­ro­wy­mi. Zmie­nia się spo­sób, w który na­świe­tla­ny jest bęben, na­to­miast zu­ży­cie to­ne­ra po­zo­sta­je na tym sa­mym po­zio­mie.

Za głów­ną wa­dę dru­ka­rek LED do tej po­ry uzna­wa­ło się ni­ższą ja­ko­ść wy­dru­ków w po­rów­na­niu do wy­so­kiej roz­dziel­czo­ści uzy­ski­wa­nej w urządze­niach la­se­ro­wych. Jed­nak roz­wi­ja­jąca się tech­no­lo­gia dru­ku LED rów­nież na tym po­lu prze­sta­je ustępo­wać dru­kar­kom la­se­ro­wym. Na przy­kład mo­del dru­kar­ki OKI C610 wy­ko­rzy­stu­jącej tech­no­lo­gię LED dru­kuje w roz­dziel­czo­ści 1200x600 dpi. Na ta­kim urządze­niu bez pro­ble­mu wy­ko­na­my rów­nież efek­tow­ne ma­te­ria­ły re­kla­mo­we czy wy­dru­ki gra­ficz­ne.

Na pod­sta­wie in­for­ma­cji fir­my OKI Eu­ro­pe

 Pro­duk­cja: We­bFa­bri­ka 1999–2025 | Kon­takt | Re­gu­la­min | Po­li­ty­ka Pry­wat­no­ści