Kolejna monografia Stefana Jakucewicza i Svitlany Khadzhynovej pt. "Artystyczne techniki graficzne" została pomyślana jako przewodnik po artystycznych technikach drukowania dla przyszłych inżynierów – studentów szkół technicznych na kierunkach związanych z papiernictwem i poligrafią. Ale zainteresuje także wszystkich pasjonatów grafiki i historii sztuki.
W pracy poznamy podstawowe techniki wypukłe (m.in. kamienioryt, drzeworyt, linoryt), wklęsłe (m.in. miedzioryt, staloryt, mezzotinta, akwaforta, akwatinta), płaskie (m.in. litografia, offset autorski, światłodruk) czy farboprzenikalne (sitodruk). Książka posiada bogaty materiał ilustracyjny.
Z Wprowadzenia:
Artystyczne techniki powielania obrazu w języku używanym przez artystów nazywane są grafi ką warsztatową lub artystycznymi technikami drukowania. Część z nich należy traktować jako historyczne techniki powielania obrazu. Miały one za zadanie powielanie oryginałów artystycznych bądź służyły do rozpowszechniania oryginałów malarskich lub grafi cznych. Reprodukcja poligrafi czna oparta o fotografi ę i elektroniczne przetwarzanie obrazu nie ma jeszcze stu pięćdziesięciu lat. W związku z tym do powielania (rozmnażania) tego, co dziś uzyskujemy w procesie drukowania, niezbędne były historyczne artystyczne metody powielania obrazu. Niektóre z tych technik stosowane są nawet dzisiaj jako techniki przemysłowe. Są to: staloryt, światłodruk i sitodruk. Monografi a, którą Państwu proponujemy, ma być przewodnikiem po artystycznych technikach drukowania dla studentów studiujących w szkołach technicznych (a więc dla przyszłych inżynierów) na kierunkach związanych z papiernictwem i poligrafi ą. Może być pomocna pasjonatom historii sztuki, ale w żadnym wypadku nie pretenduje do nauczania historyków sztuki. Monografi a została napisana przez dwoje inżynierów poligrafów, a nie historyków sztuki.
Publikację można nabyć przez strone Wydawnictwa Politechniki Łódzkiej
Na podstawie informacji ZTP WIP PW