Agfa poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowych wersji programów InkTune i PressTune, będących rozwiązaniami proponowanymi w ramach programu partnerskiego ECO3. Mają one zapewnić drukarniom pełną kontrolę nad wszystkimi elementami procesu poligraficznego: od poziomu zużycia farby, poprzez zgodność ze standardami (ISO, G7 czy szczególnymi wytycznymi ze strony zleceniodawców), na redukcji kosztów skończywszy. W działaniach tych użytkowników oprogramowania mają wspierać generowane w czasie rzeczywistym raporty z danymi produkcyjnymi, niezależne od technologii drukowania i producenta maszyny drukującej.
InkTune: oszczędności finansowe i wyższa jakość
Bazujący na technologii GCR (Grey Component Replacement) program InkTune (dostępny obecnie także w wersji niezależnej, tzw. stand alone) umożliwia dynamiczną konwersję kolorystyczną i obliczanie wartości dla każdej z barw procesowych. Będąc intuicyjnym w obsłudze rozwiązaniem software’owym, w pełni zintegrowanym ze sterującym działaniami prepress systemem workflow, InkTune wykorzystuje stworzone przez firmę Agfa unikalne technologie takie jak Dynamic Ink Limit Control czy Dynamic Device Link Generation. Jak zapewnia producent, umożliwiają one redukcję ilości zużywanej farby nawet do 30%, przy zachowaniu pełnej wierności odwzorowywanych barw. Mniejsze zużycie farby ma pozytywny wpływ nie tylko na koszty całego procesu, ale też – za sprawą skróconego czasu schnięcia odbitek – na całkowitą wydajność produkcji. Co więcej, wzrasta jakość reprodukcji, gdyż zminimalizowana zostaje widoczność struktury rozetek, a odchylenia kolorystyczne stają się mniej widoczne dla oka.
„InkTune wyklucza konieczność dokonywania wyboru pomiędzy redukcją ilości farby, czasu i proszku przeciw odciąganiu z jednej strony, a uzyskaniem wysokiej jakości wydruków – z drugiej. Klienci mogą osiągnąć wszystkie wyżej wymienione korzyści dzięki wbudowanym w programie, inteligentnym funkcjom korekty zużycia farb. InkTune pozwala na skrócenie czasu narządzania oraz na zredukowanie kosztów związanych z wykorzystaniem wszystkich zasobów powiązanych z procesem drukowania. Tym samym umożliwia uzyskanie najniższego na rynku wskaźnika TCO – całkowitego kosztu zakupu i eksploatacji. Program jest przy tym łatwy w instalacji i nie wymaga żadnych dodatkowych inwestycji w sprzęt czy szkolenia personelu” – mówi Erik Peeters, Global Marketing Manager Software Solutions w firmie Agfa.
PressTune v9: „inteligentna” kontrola procesu drukowania
Będąc narzędziem produkcyjnym, PressTune ma zapewnić procesowi drukowania stabilność, wydajność i zgodność z obowiązującymi standardami. Jak zapewnia Agfa, przy zastosowaniu tego rozwiązania wymagane standardy jakościowe osiągane są szybciej, głównie za sprawą funkcji dynamicznego korygowania gęstości optycznej oraz bazującego na danych produkcyjnych (pozyskiwanych w czasie rzeczywistym) mechanizmu ich oceny, uwzględniającego m.in. kompensację efektu zmiany barw podczas utrwalania farb. W efekcie – zdaniem producenta PressTune – czas narządu może ulec skróceniu nawet o 40%, co przekłada się na niższą ilość generowanej makulatury.
Zastosowane tu „inteligentne” narzędzia analityczne, bazujące na danych produkcyjnych i kolorystycznych pozyskiwanych z pracującej maszyny drukującej, pozwalają na generowanie przez PressTune – w czasie rzeczywistym – raportów dla każdej ze stron zaangażowanych w proces produkcyjny, czyniąc go w pełni transparentnym. Umożliwia też identyfikację problemów oraz pozwala na zoptymalizowane zaplanowanie prac, związanych z konserwacją maszyny. Co więcej, łatwy w obsłudze i czytelny panel sterowania całym oprogramowaniem usprawnia proces generowania raportów o jakości druku, przeznaczonych dla klientów, zlecających drukarniom prace akcydensowe i opakowaniowe. Pozwala tym samym na zdalny nadzór nad jakością realizowanej produkcji.
„Wspólne stosowanie PressTune i InkTune zapewnia uzyskanie znaczących oszczędności finansowych, głównie poprzez niższe zużycie farby, wyższą jakość i usprawnienie całego procesu produkcyjnego – dodaje Erik Peeters. – Tak naprawdę PressTune stanowi dla InkTune idealną bazę do zoptymalizowania ilości zużywanej farby, a to za sprawą stabilnej produkcji, jaką zapewnia. Oba te rozwiązania są kluczowymi składnikami pakietu ECO3, wprowadzając do drukarń innowacyjność, a także proekologiczność, ekonomikę i dodatkową wygodę w prowadzonej przez nie działalności”.
Komplementarne rozwiązania w praktyce
Agfa ma już na swoim koncie szereg wdrożeń (także w Polsce) uwzględniających różne elementy programu ECO3, m.in. oprogramowanie InkTune i PressTune. Jedną z drukarń, która od niedawna z nich korzysta jest Imprimeries et Editions Henry – zlokalizowana w Montreuil-sur-Mer firma o 120-letniej historii. Będąc już wcześniej użytkownikiem takich rozwiązań marki Agfa jak system CtP Avalon, płyty bezodczynnikowe Azura czy workflow Apogee – po szeregu konsultacji ze specjalistami belgijskiego producenta – zdecydowała się na wdrożenie programów PressTune i InkTune.
Mówi Marc Henry z drukarni Imprimeries et Editions Henry: „Oba te rozwiązania umożliwiły nam osiągnięcie wyższej stabilności realizowanych prac. Skróciliśmy czasy narządzania, zużywamy mniej papieru i farby, możemy też dostosować krzywe kalibracyjne maszyny do rodzaju podłoża, zlecenia lub specyficznych wymagań klienta. Podsumowując, rozwiązania Agfa zapewniły nam zdecydowanie wyższy komfort pracy”.
ECO3
InkTune i PressTune to kluczowe elementy programu ECO3 firmy Agfa. Zakłada on projektowanie i tworzenie przez nią rozwiązań – w obszarze sprzętu, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych – koncentrujących się na trzech aspektach: przyjazności dla środowiska, ekonomice funkcjonowania drukarni oraz wygodzie w korzystaniu z produktów marki Agfa. Tym samym, jak zakłada firma, działalność w obszarze przygotowalni i hali maszyn ma stać się czystsza, bardziej wydajna oraz łatwiejsza – zarówno w kontekście zarządzania produkcją jak też eksploatacji i utrzymania parku maszynowego. Zdaniem twórców programu ECO3, wchodzące w jego skład rozwiązania przynoszą korzystającym z nich drukarniom wymierną wartość dodaną i szereg korzyści.
Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl