Z ogromną przyjemnością przekazujemy do rąk Czytelników 14. tom Rocznika Muzeum Papiernictwa, który powstał, jak napisał we wstępie dyr. Maciej Szymczyk, w roku szczególnie trudnym nie tylko dla naszej instytucji, ale całego świata, boleśnie dotkniętego pandemią COVID-19.
Publikacja składa się z pięciu działów. Pierwszy z nich zawiera dwa recenzowane artykuły autorstwa dusznickich muzealników. Dyr. Maciej Szymczyk dokonał inwentaryzacji zakładów papierniczych na ziemi kłodzkiej do 1945 r. Dzięki temu opracowaniu udało się ustalić wpływ dusznickiego młyna na branżę papierniczą w najbliższej okolicy. Ma to istotne znaczenie w kontekście starań o wpis obiektu na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Zbiorom, a konkretnie kolekcji ekslibrisów Muzeum Papiernictwa, poświęcony został drugi artykuł z tej części. Jego autorką jest Karolina Dyjas z Działu Edukacji Muzealnej, która w swoim opracowaniu poddała analizie 6,6 tys. ekslibrisów, czyli znaków własnościowych książki. Omówiła historię oraz zalety i wady tej pokaźnej kolekcji.
Drugi i trzeci rozdział zawiera materiały związane z historią Dusznik-Zdroju. Andrzej Sobczyński pisze o dziejach dóbr homolskich oraz historii Dusznik od momentu powstania grodu do uzyskania przez niego statusu miasta królewskiego. Rainer Sachs natomiast opracował Leksykon artystów dusznickich, który będzie miał swoją kontynuację w kolejnych numerach muzealnego wydawnictwa. W 14. tomie autor przeanalizował środowisko artystów i opracował dziesięć biogramów Artystów plastyków i twórców rzemiosła Dusznik-Zdroju do 1945 r.
Ostatni dział tradycyjnie zawiera materiały ilustrujące działalność Muzeum Papiernictwa: kronikę wydarzeń oraz wystaw czasowych zrealizowanych w 2019 r., wyciąg ze statystyk oraz wykaz pracowników.
Periodyk dostępny jest w wersji papierowej. Można go nabyć, tak jak i wcześniejsze tomy, w naszym sklepie internetowym https://papieryczerpane.pl/rocznik-muzeum-papiernictwa-tom-xiv-r-wyd-2020,3,1049,1578.
Na podstawie informacji Muzeum Papiernictwa