Nowa książka "Poligrafia - sztuka, techniki, technologie"Poprzedni artykuł 

„Poligrafia – sztuka, techniki, technologie” to książka przygotowana z myślą o osobach, które chciałyby poznać technologie stosowane we współczesnej poligrafii, a także o tych, którzy swoją wiedzę poligraficzną chcieliby uzupełnić i uporządkować. Można ją traktować zarówno jako podręcznik dla uczniów i studentów, jak i poradnik dla pracowników drukarń, wydawnictw i studiów graficznych.

Układ zawartych w książce treści odpowiada sekwencji następujących po sobie procesów prowadzących do powstania gotowych produktów poligraficznych. Projektowanie graficzne, przygotowanie tekstu i ilustracji do drukowania, wykonanie form, drukowanie, a w końcu procesy introligatorskie i wykończeniowe, przedstawione zostały w proporcjach w przybliżeniu odpowiadających stopniowi skomplikowania i udziałowi określonych operacji we współczesnej technologii poligraficznej. Osobny obszerny rozdział poświęcono materiałom wykorzystywanym w poligrafii. Czytelnik ma również możliwość zapoznania się z podstawami poligraficznej reprodukcji wielobarwnej. Szczegółowo omówione zostały zagadnienia dotyczące rastrów, densytometrii i barwometrii, właściwości nadruków oraz procesów sterowania barwą. Całość uzupełniają rozdziały przedstawiające organizację procesu produkcyjnego, normalizację i standaryzację oraz ochronę środowiska i BHP w poligrafii.

Przygotowana publikacja zawiera na ponad 500 stronach formatu A5 informacje na temat wszystkich etapów produkcji poligraficznej (przygotowanie tekstu i ilustracji, składanie komputerowe, wykonywanie form drukowych, drukowanie, procesy introligatorskie i wykończeniowe). Omówione są także zagadnienia związane z podłożami drukowymi, farbami graficznymi i materiałami introligatorskimi. Przedstawione zostały zagadnienia dotyczące rastrów, densytometrii i barwometrii, właściwości nadruków oraz procesów sterowania barwą.

Przewidujemy wydanie książki w listopadzie/grudniu 2020 r.

Na podstawie informacji Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Przemysłu Poligraficznego

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności