Nowe warsztaty w warszawskim Muzeum DrukarstwaPoprzedni artykuł 

Zaprojektuj wizytówkę lub ulotkę – rodzinne spotkanie typograficzne

Muzeum Drukarstwa zaprasza na rodzinne spotkanie typograficzne, dotyczące technik druku typograficznego oraz klasycznych metod składu tekstu. Spotkanie prowadzone będzie pod okiem doświadczonego drukarza – zecera. Podczas otwartego spotkania uczestnicy będą mogli poznać podstawy rzemiosła drukarskiego, posłuchać o historii druku. Następnie do dyspozycji otrzymają kasztę z czcionkami z których będą mogli własnoręcznie złożyć krótki tekst, by później wytłoczyć go na zabytkowej prasie drukarskiej. Każdy z uczestników będzie miał dowolność w przygotowaniu druku typograficznego, każdy będzie mógł dokonać wyboru – czy złożyć własną imienną wizytówkę lub mini ulotkę.

Ilość miejsc: W czasie warsztatów w Muzeum może przebywać maksymalnie 5 osób z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wynikających z regulaminu zwiedzania Muzeum.

Data: 6.03.2021 r. 10:00-18:00

Papier, farba, woda? Co z tego wyjdzie? Otwarte warsztaty z barwienia papieru

Muzeum Drukarstwa zaprasza na otwarte mini warsztaty z powierzchniowego barwienia papieru tzw. marmoryzacji. Metoda ta polega na nakrapianiu farby drukarskiej rozcieńczonej terpentyną na wodę znajdującą się w kuwecie, a następnie przenoszeniu jej na arkusz papieru – farby układają się w barwne plamy i wzory. Papier upodabnia się do marmuru – stąd pochodzi nazwa. Otrzymywany tą metodą papier był wykorzystywany w introligatorstwie do sporządzania wyklejek i opraw introligatorskich, służył do wyklejania mebli lub jako tapeta. Oprawiony w ramki może stanowić element graficzny wystroju wnętrz mieszkań.

W ramach warsztatów uczestnicy poznają̨ bardzo starą i efektowną metodę̨ powierzchniowego barwienia papieru. Dowiedzą̨ się̨ również̇, jak po połączeniu farby z wodą można uzyskać́ przepiękne wzory na papierze, a także poznają̨ zastosowanie papieru marmurkowego w życiu codziennym. Dodatkowo każdy zwiedzający samodzielnie wykona kilka egzemplarzy papieru barwionego.

Ilość miejsc: W czasie warsztatów w Muzeum może przebywać maksymalnie 5 osób z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa wynikających z regulaminu zwiedzania Muzeum.

Data: 13.03.2021 r. 10:00-18:00

Na podstawie informacji organizatora

 Produkcja: WebFabrika 1999-2025 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności