Webinarium firm Agfa i Dataline: prezentacja zintegrowanych systemów workflow i MISPoprzedni artykuł 

Fot.: Agfa
Fot.: Agfa

Korzyści z wdrożenia systemów workflow i MIS oraz studia przypadku, prezentujące tego typu implementację; integracja procesów produkcyjnych i biznesowych (w tym administracyjnych); prezentacja rozwiązań software’owych – to najważniejsze aspekty webinarium zorganizowanego przez firmy Agfa (producenta oprogramowania workflow – Apogee oraz Asanti) i Dataline (twórcę systemu MIS – MultiPress).

Wydarzenie było skierowane z jednej strony do arkuszowych drukarń komercyjnych, z drugiej – do cyfrowych drukarń wielkoformatowych, poszukujących sposobów na optymalizację swoich działań, zarówno w obszarze produkcji, jak też administracji. Zorganizowane zostało w ramach cyklu spotkań Studio 4D48, zainicjowanych przez firmę Agfa w czerwcu ub.r.

Uczestników webinarium powitał Luc Bruyneel – Business Manager Software w dziale oprogramowania firmy Agfa, który był również jego moderatorem. Przedstawił on agendę spotkania, wpisującego się – co podkreślił – w wieloletnią, ścisłą współpracę obu dostawców oraz wspólne wdrożenia, zrealizowane w drukarniach offsetowych oraz cyfrowych. O aspektach z nią związanych mówili w krótkich wystąpieniach Andy Grant – dyrektor działu oprogramowania Agfa i Dirk Deroo – CEO firmy Dataline. Andy Grant podkreślił, że rozwiązania software’owe stanowią integralną część oferty firmy Agfa i są projektowane z myślą o wszystkich segmentach, w których jest ona obecna: offsetowym komercyjnym, gazetowym i cyfrowym wielkoformatowym. Wspomniał, że coraz więcej wdrożeń oprogramowania Apogee (do drukowania komerycjnego) czy Arkitex (do drukowania gazetowego) uwzględnia technologię „chmury” zamiast instalowania oprogramowania bezpośrednio u klienta. Dodał, że Agfa jest jednym z założycieli konsorcjum CIP4, zrzeszającego dostawców zainteresowanych jak największą otwartością, elastycznością i kompatybilnością ich rozwiązań z produktami firm zewnętrznych. Dotyczy to również integracji systemów workflow i MIS/ERP. W ubiegłym roku Agfa stała się certyfikowanym partnerem technologicznym firmy Dataline. Przyznany jej certyfikat potwierdza, że MultiPress – stworzony przez Dataline system MIS/ERP może być w standardowy sposób (poprzez protokół JDF) zintegrowany z modułem DFE, będącym częścią systemów produkcyjnych Apogee i Asanti firmy Agfa.

Dirk Deroo podkreślił w swoim wystąpieniu, że początki firmy Dataline związane były z tworzeniem systemów CRP i programów do kalkulacji. Z czasem jej rozwiązania stawały się coraz bardziej kompleksowe, a obecnie obejmują one wszystkie kluczowe - z punktu widzenia drukarni - elementy systemu zarządzania przedsiębiorstwem. System MultiPress jest dostępny w 11 wersjach językowych i został już wdrożony u ponad 1000 klientów w 25 krajach Europy, co oznacza, że na co dzień korzysta z niego ok. 10 tysięcy indywidualnych użytkowników. Część z nich to także klienci firmy Agfa, u których oba rozwiązania software’owe zostały zintegrowane. Oprogramowanie firmy Dataline otrzymało prestiżowe nagrody EDP Award w latach 2019 i 2020.

Partnerska współpraca

Różne aspekty integracji workflow Apogee/Asanti z systemem MiltiPress były przedmiotem prezentacji oraz następującej po niej, a prowadzonej przez Luca Bruyneela, dyskusji z udziałem Christopha Krohna – Product Directora w firmie Dataline oraz Erika Peetersa – Marketing Managera w dziale oprogramowania. Podczas prezentacji pokazano funkcjonalności obu rozwiązań, także w kontekście ich wspólnego wdrożenia oraz kompatybilności w obszarze łączenia działań produkcyjnych i biznesowo-administracyjnych.

Christoph Krohn podkreślił, że system MultiPress w dużej mierze jest wykorzystywany przez drukarnie komercyjne (zarówno offsetowe jak i cyfrowe), ale firma odnotowała też liczne wdrożenia w przedsiębiorstwach specjalizujących się w cyfrowym drukowaniu wielkoformatowym oraz produkcji Sign & Display. Jak dodał, łączy on w sobie wszystkie funkcje: administracyjne, sprzedażowe, finansowe i logistyczne z produkcją i raportowaniem, tworząc rozbudowane narzędzie do kontroli i zarządzania drukarnią, automatyzując procesy i zwiększając wydajność. W efekcie pozwala on na uzyskanie znaczących – co podkreślano – oszczędności czasowych i finansowych. Christoph Krohn wymienił moduły wchodzące w skład standardowego zestawu, jaki firma najczęściej dostarcza do swoich klientów: CRM, kalkulacje, finanse, produkcja, e-biznes, wysyłka, planowanie projektów, przepływ materiałów, prepress, zarządzanie i raportowanie.

MultiPress to – jak podkreślał prelegent – środowisko otwarte, o czym świadczy współpraca Dataline z ok. 50 certyfikowanymi partnerami technologicznymi. Wśród nich jest Agfa – twórca systemów Apogee i Asanti. Ich kluczowe funkcje przedstawił Erik Peeters, który wspomniał, że sztandarowe rozwiązanie software’owe firmy, jakim jest Apogee, doczekało się w ostatnim czasie kolejnej wersji, opatrzonej liczbą 12. Wprowadzono w niej i udoskonalono liczne funkcje, mające usprawnić produkcję offsetową, zarówno arkuszową jak i heatsetową, m.in. w obszarze impozycji czy wstępnego przetwarzania plików. Prelegent podkreślał, że Apogee jest dostosowany do drukarń o różnej specyfice i wielkości – może być z powodzeniem stosowany zarówno przez małą, rodzinną firmę, jak i koncern dysponujący wieloma zakładami poligraficznymi. Zwracał uwagę na zapewniany przez Apogee zwiększony poziom automatyzacji działań (także podczas wprowadzania zmian w pliku) oraz sprawniejszą i bardziej wydajną produkcję prepress. Erik Peeters dodał, że w ostatnim czasie na popularności zyskuje jego wersja oferowana w formie subskrypcji i bazująca na technologii cloud computing. Wskazał też na „hybrydowość” oprogramowania, które pozwala na sterowanie nie tylko systemami CtP, ale też maszynami cyfrowymi, zarówno mało- jak i wielkoformatowymi.

Z myślą o tych drugich Agfa stworzyła dedykowane rozwiązanie workflow – Asanti. Tu z kolei producent zadbał o szereg funkcji charakterystycznych dla tego rodzaju produkcji: dzielenie na bryty (tiling), „zagnieżdżanie” zleceń o nieregularnych kształtach (TryeShape Nesting), obsługę prac wykorzystujących kolor biały bądź primer. Jako unikalną cechę Asanti prelegent wymienił moduł zarządzania barwą, uwzględniający typ maszyny i mediów używanych przez daną drukarnię. W dalszej części prezentacji Erik Peeters wspomniał o kompatybilnych z Apogee i Asanti, dwóch rozwiązaniach bazujących na technologii „chmury”: sklepie internetowym StoreFront oraz usłudze wymiany plików i danych między studiem prepress, drukarnią i zleceniodawcami – PrintSphere (będącej alternatywą np. dla serwerów FTP).

Integracja w drukowaniu offsetowym i cyfrowym w praktyce

W kolejnej części webinarium Christoph Krohn i Erik Peeters zaprezentowali wspólne zastosowanie oprogramowania Apogee/Asanti i MultiPress. Krok po kroku pokazano procesy przygotowania pliku, realizowane w systemie MIS (m.in. w oparciu o moduł kalkulacji), a następnie jego przetwarzania w workflow produkcyjnym na podstawie danych dostarczonych poprzez format JDF i wysłania zwrotnych informacji do systemu zarządzania firmą dzięki JMF. Prelegenci podkreślali, że Agfa i MultiPress są członkami- założycielami konsorcjum CIP4, którego misją jest tworzenie otwartych środowisk produkcyjnych i zapewnienie możliwie największej kompatybilności pomiędzy rozwiązaniami różnych producentów.

O praktycznych aspektach integracji rozwiązań obu dostawców Christoph Krohn i Erik Peeters rozmawiali z przedstawicielami drukarń, które zdecydowały się na wdrożenie oprogramowania Apogee/Asanti i MultiPress. Pierwszym gościem studia 4D48 był Patrick Cleus – dyrektor operacyjny w dwóch belgijskich drukarniach, tworzących rodzinny holding – Albe De Coker i Bredero Graphics. Pierwsza z nich specjalizuje się w druku komercyjnym, produkcji albumów książkowych, rozwiązaniach Sign & Display oraz tapetach ściennych. Druga koncentruje swoją działalność na ulotkach oraz drukach typu direct marketing. Rozwiązania bazujące na formacie JDF są tu obecne od ponad 10 lat, natomiast wdrożenie systemów Apogee i MultiPress zostało – jak podkreślał Patrick Cleus – niejako wymuszone przez rynek. Głównymi przesłankami do rozpoczęcia tego projektu było znalezienie oszczędności finansowych i czasowych. Jak dodał, implementacja w części związanej z drukowaniem offsetowym, będąca rozbudowanym i niełatwym projektem, jest finalizowana i wkrótce jej efekty powinny być widoczne. Zaznaczył jednocześnie, że wdrażanie tego typu wspólnej platformy, bazującej na formacie JDF, staje się nieodzowne dla każdej drukarni, która chce funkcjonować na współczesnym rynku.

Drugim gościem webinarium był Dennis Van Der Lingen – dyrektor belgijskiej drukarni cyfrowej Dacar Digital Printing, obsługującej klientów z regionu Beneluksu (m.in. producentów stoisk, firmy wysyłkowe, inne drukarnie czy profesjonalnych fotografów) w zakresie systemów Sign & Display i projektów wystawienniczych. Przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 15 osób, a w skład jego parku sprzętowego wchodzi m.in. sześć ploterów wielkoformatowych, w tym trzy dostarczone przez firmę Agfa: Jeti Tauro, Jeti Titan i Anapurna LED. W swojej produkcji drukarnia wykorzystuje różne media powszechnie stosowane w produkcji Sign & Display: tekstylia, panele, samoprzylepne folie winylowe i inne. Od dłuższego czasu w produkcji wspiera ją kompleksowe rozwiązanie, składające się z oprogramowania firm Agfa i Dataline. Jak zapewniał Dennis Van Der Lingen, integracja systemu Multipress z wchodzącym w skład systemu Apogee modułem StoreFront okazała się niezwykle istotna w kontekście sprawnej obsługi wielu zleceń. Każdego dnia do firmy spływa średnio 160-260 prac, które – w obszarze przetwarzania plików – obsługują zaledwie trzy osoby. Dyrektor drukarni podkreślał, że bez wydajnego, zoptymalizowanego i odpowiednio skonfigurowanego workflow i MIS tak duża wydajność nie byłaby możliwa do osiągnięcia, a skomplikowane prace (np. uwzględniające różne wersje tego samego produktu) – trudne do przetworzenia. Dodał też, że zaproponowane przez firmy Agfa i Dataline wspólne rozwiązanie całkowicie spełnia potrzeby przedsiębiorstwa. Pytany o dalsze plany, wymienił przede wszystkim usprawnienia w kontekście samego procesu produkcji, np. robotyzację etapu podawania i odbierania mediów.

Tradycją webinariów organizowanych przez firmę Agfa stała się możliwość zadawania pytań podczas spotkania. Tak też było tym razem – uczestniczący w wydarzeniu klienci poruszali w nich różne kwestie, zarówno związane ze współpracą firm Agfa i Dataline, jak też stricte techniczne, dotyczące szczegółów funkcjonowania obu rozwiązań software’owych.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności