Runą mosty? Xerox wykorzystuje nową technologię, aby temu zapobiecPoprzedni artykuł 

Xerox i Stan Victoria podjęły współpracę w celu uruchomienia spółki Eloque. Ma ona na celu komercjalizację nowej technologii, która będzie zdalnie monitorować stan mostów i informować operatorów o wszystkich odkształceniach i potencjalnych zagrożeniach konstrukcji.

Według raportu z 2021 roku dotyczącego infrastruktury w USA, przygotowanego przez American Society of Civil Engineers - w samych Stanach Zjednoczonych 42 procent wszystkich mostów ma co najmniej 50 lat, a prawie 231 000 mostów wymaga napraw i konserwacji. Ten problem występuje na całym świecie. Szacuje się, że 70 procent australijskich mostów ma więcej niż 50 lat. Około 11 000 z 25 000 niemieckich mostów kolejowych ma ponad 100 lat, a siedem procent mostów we Francji jest już zagrożonych zawaleniem.

- Starzejąca i pogarszająca się infrastruktura publiczna to problem globalny. Jesteśmy pionierami technologii, którzy zapewnią bezpieczeństwo mostów, wydłużając ich żywotność i pozytywnie wpłyną na planowanie i konserwację. Nasza współpraca ze stanem Victoria nie tylko pozwala nam rozwiązać problem w tym rejonie, ale także dotrzeć do klientów na całym świecie stojących przed takimi samymi wyzwaniami - powiedział wiceprezes i dyrektor generalny Xerox, John Visentin.

Zaawansowana technologia Eloque odpowiedzialna za monitorowanie konstrukcji mostów

Rozwiązanie Eloque działa za pomocą technologii przemysłowego internetu rzeczy (Industrial Internet of Things). Dzięki wykorzystaniu małych czujników światłowodowych przymocowanych do mostu, możliwe jest oszacowanie odkształcenia strukturalnego, odpowiedzi termicznej, zginania, obciążeń, wibracji i korozji, które są miarami stanu konstrukcji. Następnie otrzymane z czujników dane są analizowane, a informacja o stanie badanej infrastruktury jest dostarczana bezpośrednio właścicielom i operatorom mostów w czasie rzeczywistym.

Technologia została opracowana w Centrum Badawczym Xerox Palo Alto (PARC) i przetestowana w ramach partnerstwa między Xerox i VicTrack, państwowym przedsiębiorstwem stanu Victoria, które jest właścicielem wszystkich linii kolejowych i tramwajowych w regionie. Rozwiązanie PARC wykorzystuje czujniki i zaawansowane narzędzia analityczne do monitorowania stanu konstrukcji mostów, aby zoptymalizować ich żywotność.

- Technologia pomoże wykryć problemy wcześniej oraz zmniejszyć opóźnienia spowodowane zamknięciem dróg w przypadku ręcznych inspekcji i napraw, a także pomoże szybciej i dokładniej znaleźć problemy w przypadku zawalenia się mostów lub innych nieoczekiwanych zdarzeń - powiedziała minister infrastruktury transportowej stanu Victoria, Jacinta Allan.

Stan Victoria przeznaczył 50 milionów dolarów na wprowadzenie technologii Eloque na priorytetowych mostach w Australii. Ma ona umożliwić wczesne wykrywanie i przewidywanie problemów, zanim ich naprawa stanie się potencjalnie bardziej kosztowna, oraz pomagać klientom efektywnie zarządzać budżetami na konserwację.

- Technologia została już wdrożona na 7 mostach w regionie i będzie to stopniowo kontynuowane na mostach priorytetowych, szczególnie tych, które regularnie obsługują ciężkie ładunki i są najbardziej narażone na pogorszenie - powiedział Campbell A. Rose AM, dyrektor generalny VicTrack oraz dyrektor generalny Eloque.

Technologia Eloque na chwilę obecną dostosowana jest do działania na mostach kolejowych i drogowych. W przyszłości planowane jest rozszerzenie jej o inne konstrukcje, jak tunele, porty, wielopiętrowe garaże i inne krytyczne elementy infrastruktury.

Xerox jest większościowym właścicielem firmy Eloque. Jest to część strategii firmy dotycząca szerokiego wejścia na rynek IoT z nową ofertą przemysłową. W zeszłym roku Xerox ogłosił również, że PARC współpracuje z Agencją Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obronie Stanów Zjednoczonych (DARPA) nad opracowaniem technologii, która umożliwi monitorowanie mórz na dużą skalę w ramach programu Ocean of Things.

Na podstawie informacji firmy Xerox

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności