Agfa oficjalnie zaprezentowała system workflow AmfortisPoprzedni artykuł 

Fot.: Agfa
Fot.: Agfa

Obszerne prezentacje systemu Amfortis oraz zintegrowanych z nim rozwiązań software’owych; studia przypadku uwzględniające drukarnie opakowaniowe i etykietowe z różnych stron świata (w tym pierwszych użytkowników Amfortis); sprzęt CtP i materiały eksploatacyjne dedykowane produkcji opakowań – to najważniejsze elementy webinarium, jakie 18 czerwca br. zorganizowała Agfa.

Wydarzenie związane było z niedawną premierą rynkową Amfortis, będącego pierwszym w jej ofercie, kompleksowym systemem workflow, skierowanym do drukarń i przetwórców z segmentu opakowań. Poza kluczowymi elementami nowego rozwiązania, takimi jak Amfortis Editor czy Layout Editor, prezentacje uwzględniały też inne programy z oferty firmy Agfa: InkTune, PressTune, SPIR@L oraz dedykowany moduł, znajdujący zastosowanie przy drukowaniu z rozszerzonym gamutem. Podczas spotkania „wirtualni” goście z całego świata mieli możliwość przesyłania pytań prelegentom – przedstawicielom producenta.

Wydarzenie, odbywające się w ramach cyklicznych sesji Studio 4D48, rozpoczęło się od słowa wstępnego ze strony Pascala Juéry – CEO firmy Agfa, który podkreślił jej ponad 25-letnie doświadczenia w dziedzinie systemów workflow. Ich rezultatem jest właśnie Amfortis – kompleksowe rozwiązanie skierowane do drukarń i przetwórców opakowań, bazujących na technice offsetowej. Jak dodał, opiera się on w dużej mierze na systemie Apogee (skierowanym do drukarń komercyjnych) i wykorzystuje wiele znanych z niego, sprawdzonych funkcji i opcji. Uwzględnia przy tym zupełnie nowe moduły, takie jak Amfortis Editor. W ramach pakietu znajdują się też rozwiązania redukujące zużycie farby (InkTune), stabilizujące i optymalizujące proces drukowania (PressTune), zwiększające jakość (raster SPIR@L) oraz umożliwiające drukowanie z szerszym gamutem. Pascal Juéry dodał, że zarówno wspomniane programy, jak też sprzęt CtP i płyty cyfrowe dedykowane produkcji opakowań, wpisują się w realizowaną od dłuższego czasu przez firmę Agfa strategię ECO3, której celem jest zwiększenie wydajności i proekologiczności działań oraz wygody w użytkowaniu dostarczanych przez nią rozwiązań.

Spotkanie poprowadził Guy Desmet – szef marketingu w firmie Agfa, który był też moderatorem prowadzonej w ramach Studia 4D48 dyskusji z udziałem ekspertów ze strony belgijskiego producenta. Byli nimi: Luc Bruyneel – Business Manager Software, Erik Peeters – Marketing Manager Software Solutions oraz Iris Bogunovic – Product Manager Plates & CtP Systems.

Amfortis Editor: optymalizacja i automatyzacja w projektowaniu opakowań

Pierwszym z omawianych modułów, także podczas dyskusji, był Amfortis Editor – oprogramowanie będące owocem współpracy firmy Agfa z Hybrid Software. Jego funkcjonalności przedstawił Jurgen Langenaerde – Sales Support Engineer. Wspiera ono projektantów opakowań oraz drukarnie na etapie poprzedzającym przetwarzanie pliku w systemie produkcyjnym. Jak podkreślał prelegent, jego znaczenie rośnie biorąc pod uwagę fakt, że wiele osób tworzących design opakowania nie zna niuansów związanych z produkcją poligraficzną. Stąd odpowiednie funkcjonalności, pozwalające na właściwe przygotowanie plików, zanim zostaną one poddane dalszej obróbce. Amfortis Editor uwzględnia specyfikę opakowań wykonywanych z różnych podłoży i zadrukowywanych nie tylko w technice offsetowej. Bazując na formacie PDF, umożliwia tworzenie i edycję projektu, jest też zintegrowany z oprogramowaniem do obróbki materiału ilustracyjnego (np. Adobe Photoshop). Jurgen Langenaerde podkreślał, że Amfortis Editor to rozwiązanie modułowe i skalowalne, a przy tym obejmujące szereg elementów charakterystycznych dla opakowania. Można tu wprowadzić dodatkowe warstwy uwzględniające uszlachetnienia (np. lakier czy biały poddruk) czy dodawać i edytować kody kreskowe. Jest też funkcja ręcznego oraz automatycznego trappingu. Amfortis Editor pozwala na porównywanie różnych wersji i edycji tego samego dokumentu, jak też na generowanie raportów dotyczących danej pracy. Jedną z jego zalet – co również wielokrotnie podkreślano podczas webinarium – jest intuicyjny interfejs użytkownika, umożliwiający dostęp do wielu narzędzi z jednego miejsca.

Kolejna część webinarium, którą poprowadził Luc Bruyneel, była poświęcona innemu kluczowemu – jak podkreślał prelegent – elementowi systemu Amfortis. Layout Editor (Edytor Makiet), bo o nim mowa, to moduł umożliwiający optymalne rozmieszczanie prac na arkuszu, uwzględniający charakterystykę produkcji opakowań m.in. poprzez możliwość importowania plików typu CAD np. zapisanych w formatach CF2 czy DXF. Tu następuje tworzenie i edycja projektu, która – co również podkreślał Luc Bruyneel – pozwala na przygotowanie prac drukowanych na różnych podłożach: kartonie pudełkowym, tekturze falistej czy metalu. Layout Editor umożliwia precyzyjne rozmieszczenie elementów graficznych względem wykrojnika, jak też kontrolę różnych typów linii dla standardowego wykańczania (wykrawania, bigowania itp), a także z myślą o bardziej zaawansowanym uszlachetnianiu czy obróbce strukturalnej. Luc Bruyneel dodał, że moduł uwzględnia również specyfikę produkcji etykietowej, pozwalając na tworzenie makiet dla jednej bądź kilku wersji tej samej pracy oraz aplikowanie rastra i krzywych kompensacyjnych.

Pierwsi użytkownicy systemu Amfortis zabierają głos

Luc Bruyneel wskazywał, że Amfortis jest swego rodzaju zintegrowanym centrum zarządzania produkcją opakowaniową, zwiększającym jej automatyzację, jakość i niezawodność. Na wygodę użytkowania wpływa też model subskrypcyjny, w jakim oferowane jest to rozwiązanie (dostępny także przy wariancie, gdy program jest wdrażany na miejscu, u klienta) oraz możliwość korzystania z systemu działającego w „chmurze”. O zaletach technologii cloud computing mówił podczas webinarium Gian Luca Pellegrinelli – Production Manager w szwajcarskiej drukarni Fratelli Roda, będącej jednym z pierwszych w Europie i na świecie użytkowników systemu Amfortis. Jak podkreślał, ta założona w 1942 roku rodzinna firma, specjalizująca się w produkcji opakowań kartonowych (m.in. dla branż farmaceutycznej, kosmetycznej i spożywczej), od wielu lat wdraża innowacyjne rozwiązania, automatyzujące jej funkcjonowanie. Są wśród nich m.in. te dostarczane przez firmę Agfa, także software’owe. Fratelli Roda z powodzeniem korzysta z oprogramowania Apogee oferowanego w technologii „chmury”, dzięki czemu – jak podkreślał Gian Luca Pellegrinelli – jest ono zawsze aktualne, a przy tym nie wymaga inwestowania we własną infrastrukturę sprzętową i programową. Szwajcarska firma, jako jeden z tzw. early adopters ściśle współpracowała z firmą Agfa przy wdrażaniu systemu Amfortis. Gian Luca Pellegrinelli wskazywał na jego duży potencjał, integrację z dotychczas wykorzystywanym Apogee, szybkie zarządzanie pracami oraz sprawne przetwarzanie zleceń. Chwalił również interfejs użytkownika, który – zdaniem obsługujących system operatorów Fratelli Roda – jest intuicyjny i łatwy obsłudze, pozwala też na jednoczesne sterowanie systemem Apogee, co oznacza zarządzanie – z jednego poziomu – pracami opakowaniowymi i komercyjnymi.

Od kilku miesięcy Amfortis jest wykorzystywany również przez australijską firmę Eastern Studios, będącą użytkownikiem rozwiązań software’owych Agfa od ponad 25 lat. Ian Gardiner – Operations Manager podzielił się z uczestnikami webinarium jej doświadczeniami z oprogramowaniem tego dostawcy, które – jak podkreślał – jest tu obecne od początku istnienia rodziny Apogee. Ta założona w 1988 firma od 20 lat specjalizuje się w produkcji opakowaniowej, więc wdrożenie Amfortis – jak mówił Ian Gardener – było niejako naturalnym krokiem w jej współpracy z Agfa.

Amfortis: rozwiązanie typu all-in-one

Dużą zaletą pakietu Amfortis, jak podkreślali wielokrotnie podczas webinarium prelegenci, wynika z możliwości zintegrowania nowych programów wchodzących w jego skład z już znanymi z rynku rozwiązaniami Agfa. Te drugie zaprezentowała Els Van Cauwenberghe – Quality Engineer w firmie Agfa, zaznaczając, że każde z nich wnosi do całego systemu wartość dodaną, stanowiąc o jego kompleksowości. InkTune to program optymalizujący zużycie farby drukarskiej, PressTune z kolei pozwala na optymalizację i standaryzację procesu drukowania offsetowego. Els Van Cauwenberghe wymieniła też na raster SPIR@L, który – jej zdaniem – dzięki specyficznym kształtom punktu może znakomicie odnaleźć się w produkcji opakowaniowej, skutkując niższym zużyciem farby, szybszym jej schnięciem i wyższą jakością reprodukcji.

Swoimi doświadczeniami z zastosowania rastra SPIR@L podzielił się z uczestnikami webinarium kolejny gość firmy Agfa – Joost Noz właściciel i dyrektor handlowy drukarni Dipac, która jest jej wieloletnim klientem. Nie ukrywał, że początkowo był sceptyczny wobec wprowadzenia tego rozwiązania w kontekście realizowanej przez firmę produkcji opakowaniowej. Jednak argumenty ze strony Agfy okazały się na tyle przekonujące, że obecnie raster ten jest stosowany do wszystkich realizowanych tu zleceń. Wśród korzyści wynikających z jego wdrożenia Joost Noz wymienił m.in. oszczędności w zużyciu farby, a także lepszą jakość wydruków, przejawiającą się w wyższej ostrości obrazu.

Amfortis jest też zintegrowany z oprogramowaniem Arziro Design, umożliwiającym wprowadzanie w projektach opakowań i etykiet specjalnych motywów graficznych, m.in. zabezpieczających je przed podróbkami. Od 2019 roku korzysta z niego z powodzeniem włoska grupa poligraficzna Eurolabel, a doświadczeniami z tego wdrożenia podzieliła się Cristina Milone – Marketing Manager.

Nie tylko software

Webinarium dedykowane systemowi Amfortis było też okazją do zaprezentowania rozwiązań materiałowych i sprzętowych dedykowanych produkcji opakowań, jakie posiada w swojej ofercie Agfa. Iris Bogunovic wymieniła tu m.in. bezchemiczne płyty Adamas oraz systemy CtP z serii Avalon, a także specjalistyczne roboty, usprawniające ich funkcjonowanie. Jak podkreśliła, te ostatnie Agfa posiada na wyłączność i są one dostępne tylko z jej rozwiązaniami CtP. Dodała, że zastosowanie tego rodzaju, zautomatyzowanego rozwiązania, pozwala zwiększyć prędkość wytwarzania form drukowych o 20 30%.

Osoby zainteresowane obejrzeniem webinarium anonsującego premierę rynkową systemu Amfortis firma Agfa zaprasza do odwiedzenia strony http://www.studio4d48.com, gdzie znajdują się też materiały wideo z wcześniejszych „wirtualnych” jej spotkań z klientami. Można tu również zamówić demo nowego rozwiązania.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności