To oficjalne: karton można poddać recyklingowi co najmniej 25 razyPoprzedni artykuł 

Materiały opakowaniowe na bazie włókien drzewnych – papier, tektura, tektura i pudełka składane – mogą być poddawane recyklingowi ponad 25 razy z niewielką lub żadną utratą integralności materiału, zgodnie z najnowszymi niezależnymi badaniami.

W badaniu z 2021 r., przeprowadzonym przez Politechnikę w Graz w Austrii, składany karton był kilkakrotnie poddawany recyklingowi, aby określić, czy i jaki wpływ na właściwości mechaniczne materiału, w tym jego wytrzymałość i odporność na ciśnienie, można się spodziewać. „W tym badaniu nie wykazano żadnego negatywnego wpływu na odpowiednie właściwości mechaniczne. Pęcznienie włókna również nie wykazywało negatywnej tendencji” – informuje uczelnia.

Winfried Mühling, dyrektor generalny Pro Carton, Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kartonów i Kart Składanych, podkreślił: „Wyniki zdecydowanie obalają rozpowszechniony mit, że opakowania z włókna drzewnego można poddać recyklingowi tylko cztery do siedmiu razy, zanim stracą swoją integralność . Dowodzą, że włókna drzewne użyte do produkcji papieru i tektury są znacznie bardziej odporne niż dotychczas sądzono.”

„Rene Eckhart, wiodący naukowiec z Politechniki w Graz i kierownik badania, uważa, że limit recyklingu papieru i tektury najprawdopodobniej będzie określany przez proces przygotowania zapasów oraz osiągnięty wskaźnik zbiórki i recyklingu” – dodał Mühling.

Badanie przeprowadzone przez Politechnikę w Graz po raz kolejny podkreśla istotny wkład tektury w gospodarkę o obiegu zamkniętym i jej rolę w poprawie zrównoważonego rozwoju firm i marek. Obecny wskaźnik recyklingu opakowań papierowych i kartonowych w Europie wynosi około 84,2%[1], a europejski przemysł kartonowy wyznaczył sobie cel zwiększenia tego wskaźnika do 90% do 2030 r. Karton jest również biodegradowalny, w procesie powszechnie określanym jako „recykling organiczny”.

Raport TU Graz podkreśla również korzyści ekologiczne wynikające z większej liczby cykli recyklingu. „Im więcej razy to samo opakowanie może zostać poddane recyklingowi, tym bardziej pozytywny jest jego wpływ na środowisko” — czytamy w badaniu.

Winfried Mühling dodał: „Aby utrzymać nasz cyrkularny model biznesowy, zawsze potrzebujemy zdrowej mieszanki świeżych włókien i materiałów pochodzących z recyklingu. Niektórzy klienci mają specyficzne wymagania dotyczące produktów, które dopuszczają wyłącznie włókno pierwotne i wymagają m.in. B. Opakowania do bezpośredniego kontaktu z wilgotną lub tłustą żywnością, taką jak czekolada. Innymi przykładami są luksusowe opakowania ze szczególnymi wymaganiami dotyczącymi „jasności” lub „sztywności” materiału, w których używa się wyłącznie włókien pierwotnych”.

„Zbieranie, sortowanie i recykling wszystkich materiałów włóknistych dostępnych na rynku ma kluczowe znaczenie dla naszej branży. Świeże włókna i włókna z recyklingu są równie ważne dla gospodarki o obiegu zamkniętym, a wiele marek i sprzedawców detalicznych również chętnie to wspiera” – podsumowuje Mühling.

Pełny raport można znaleźć tutaj: https://www.procarton.com/recyclability-of-cartonboard-and-cartons-25-loops-study/

Na podstawie informacji Pro Carton

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności