Stora Enso wprowadza na rynek Performa Light CarbonZero – pierwszy na rynku karton neutralny względem śladu węglowegoPoprzedni artykuł 

W ostatnim kwartale br. Stora Enso wprowadziła do sprzedaży nowy, proekologiczny karton – Performa Light CarbonZero. Jest to – jak podkreśla producent – pierwszy tego typu materiał na rynku, neutralny względem emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Firma dodaje, że dzięki zastosowaniu nowego kartonu jego użytkownicy mają szansę przyczynić się do zmniejszenia swojego wpływu na zmiany klimatyczne.

Performa Light CarbonZero jest odnawialny i można go poddać recyklingowi. Parametry te, wraz ze wspomnianą neutralnością względem śladu węglowego, czynią z nowego kartonu atrakcyjną opcję dla tych klientów, którym zależy na realizacji celów związanych z zasadami zrównoważonego rozwoju (tu gdzie istotna jest redukcja dwutlenku węgla), a zarazem na większym i konkretnym zaakcentowaniu swoich działań środowiskowych, w tym przypadku realizowanych poprzez wprowadzanie na rynek odpowiednich opakowań.

Karton Performa Light CarbonZero jest wytwarzany w zakładach Stora Enso w Fors (Szwecja). Jak podkreśla firma, fabryka ta nie emituje dwutlenku węgla powstałego z paliw kopalnych w kontekście generowanej tu energii elektrycznej i pary. Z początkiem 2022 roku jej neutralność względem śladu węglowego obejmie też wewnętrzną logistykę. Jest to efekt sukcesywnie realizowanych tu inwestycji i wprowadzanych udoskonaleń w obszarze działalności operacyjnej. Dzięki temu – jak wskazuje Stora Enso – także sam proces produkcyjny cechuje bardzo niski poziom emisji gazów cieplarnianych. Aby uzyskać neutralność Performa Light CarbonZero względem śladu węglowego, nieuniknione obecnie emisje powstałe przy produkcji surowców używanych w Fors są kompensowane za pośrednictwem specjalistycznych rozwiązań, dostarczanych przez partnera zewnętrznego – firmę South Pole.

„Zrównoważony rozwój i ekologia w coraz większym stopniu decydują o decyzjach zakupowych podejmowanych przez konsumentów. Z tego też względu oczekujemy wzrostu zapotrzebowania na produkty neutralne względem śladu węglowego. Performa Light CarbonZero pomoże naszym klientom zredukować ich wpływ na zmiany klimatyczne i wyróżnić się na rynku za sprawą opakowań bardziej przyjaznych dla środowiska” – mówi Dmitry Panfilov, Vice President Stora Enso, odpowiedzialny za linie produktowe FBB i SBS.

Zasady zrównoważonego rozwoju stanowią dla Stora Enso jeden z priorytetów. Do roku 2050 firma chce w 100% działać zgodnie z wytycznymi GOZ (gospodarki o obiegu zamkniętym), być całkowicie neutralną względem śladu węglowego i uzyskać pełną bioróżnorodność. Stora Enso podkreśla, że już obecnie realizuje ambitne cele związane z redukcją gazów cieplarnianych emitowanych w swoich fabrykach oraz w całym łańcuchu dostaw. Efektem tych działań jest m.in. sukcesywnie obniżane globalne zużycie energii przez całą grupę. Pojawienie się w ofercie kartonu neutralnego względem śladu węglowego również wpisuje się w tę filozofię i było możliwe dzięki wdrożeniu wcześniej wspomnianych rozwiązań.
„Jako jeden z priorytetów stawiamy sobie zawsze redukcję emisji paliw kopalnych w prowadzonej działalności i w całym łańcuchu dostaw. Długoterminowym celem jest natomiast oferowanie produktów neutralnych względem śladu węglowego bez konieczności kompensowania tego procesu. Obecnie jednak pewna ilość emisji jest wciąż nie do uniknięcia. Z tego względu wdrożyliśmy określone działania kompensacyjne, umożliwiające nam zaoferowanie już dziś materiałów opakowaniowych neutralnych względem śladu węglowego” – mówi Kristiina Vaitola, Vice President, Sustainability w dziale Packaging Materials firmy Stora Enso.

Jak podkreśla Stora Enso, karton Performa Light CarbonZero jest odpowiedni w kontekście produkcji opakowań na czekoladę, konfekcję, kosmetyki, środki do pielęgnacji urody, środki opieki zdrowotnej oraz przy innych zastosowaniach premium. Zdaniem producenta może być on atrakcyjny dla wielu właścicieli marek, zarówno ze względu na swoją wysoką jakość i wygląd wizualny, jak też proekologiczność. Z kolei zastosowana tu technologia nanoszenia włókien – FiberLight Tec, stworzona i opatentowana przez Stora Enso – zapewnia niską gramaturę kartonu, przy jednoczesnej trwałości i wytrzymałości podłoża.

Na podstawie informacji Poligraficznej Agencji Informacyjnej pai.info.pl
Fot.: Stora Enso

 Produkcja: WebFabrika 1999-2024 | Kontakt | Regulamin | Polityka Prywatności